En İyilerLİSTELER

Denizli’de Denizli Kebabı Yiyebileceğiniz En İyi Mekanlar

Denizli’de kuzu etinden yapılan, tandır ateşinde pişirilen Denizli kebabı, enfes lezzetiyle hem yöre halkının hem de Denizli’ye giden yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor. Denizli Kebabı, 1800 yıllarından günümüze kadar Denizli’de yaygın olarak yapılan bir kebap türü. Kuzu 8 parçaya bölünerek her bir parçanın karşılıklı şişlenmesi ve fırın içine yerleştirilmesi ile pişiriliyor. Fırın içinde bölgede sakız ağacı, söğüt ağacı olarak adlandırdıkları ağaç kullanıyor. Denizli Kebabı, %40 – 45 fire verdiği için et kemikleri ile tartılıp, kilo olarak satılıyor.

Denizli Kebabı, kuyu içerisinde ve bakır tepsiler içerisinde yapılmıyor. Geleneksel olarak tuğla ile yapılmış kubbeli fırınlarda yapılıyor. Lezzetin sırrı da aslında burada yatıyor. Kebap, sünger kadar yumuşak pideler üzerinde servis edilirken, kebap yanında soğan ve söğüş domates sunuluyor. Mevsiminde yeşillikler de eşlik edebiliyor.

Denizli Kebabı’nın en önemli özelliklerinden biri de çatal ve bıçak servisi yapılmaması ve kullanılmaması. Kebap 3 ile 3,5 saatte pişiyor. Kebapçılar, servislerine saat 11:00 gibi başlıyorlar.

Denizli’nin coğrafi işaretli lezzeti Denizli Kebabı ile ilgili bilinmeyenler ve bu lezzeti yiyebileceğiniz 7 Mekan bu yazımızda bulabilirsiniz.

İşte Denizli’de Denizli Kebabı yiyebileceğiniz en iyi mekanlar…

1. Kebapçı Mehmet Usta

Kebapçı Mehmet Usta, diğer kebapçılara göre çok farklı bir özelliğiyle ön plana çıkıyor. Denizli Kebabı Ustası Zafer Metinöz, 2 ila 3 saat önceden haber verildiği taktirde Denizli Kebabı Fırını içinde lokum gibi Denizli usulü Tavuk Kebabı yapıyor. Tavuk Kebabı , Ramazan aylarında yapılmasına rağmen yiyenler tarafından çok seviliyor. Mekanda Denizli Kebabı, Süt Kuzu Kelle Kebabı ve Tavuk Kebabı da bulabilirsiniz.

Adres: Saraylar, Eski, No:13/A, 20100 Merkezefendi/Denizli
Telefon: 0554 591 60 02

2. Kebapçı Halil Usta

Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz Kebapçı Halil Usta’nın mekanını şimdi oğlu Osman Albaş ve 29 yıldır beraber çalıştığı Kerim Saltur işletiyorlar. Kebapçı Halil Usta, pala bıyıkları ünlü olduğu için Kebapçı Pala olarak da anılıyor. Mekanda Denizli Kebabı ve Süt Kuzu Kelle Kebabı yiyebilirsiniz. Kebapçı Halil Usta, Pazar günleri kapalı.

Adres: Saraylar, Kebapçı Halil Albaş Eski Sarayköy Cad. 357. Sk, No:3/E Bayramyeri, 20100 Merkezefendi / Denizli
Telefon: (0258) 261 13 57

3. Kebapçı Muhtar

Denizli’nin en bilinen Denizli Kebabı kebapçılarındandır. Kebapçı Muhtar’a şehir dışından turlar ile geliyorlar. Mekanda Denizli Kebabı ve Süt Kuzu Kelle bulmanız mümkün oluyor.

Adres: Saraylar Merkez Eskisarayköy Caddesi No:11, 20010 Merkezefendi/Denizli
Telefon: (0258) 261 77 86

4. Kebapçı Baki

Pişen etler kilo olarak tartıldıktan sonra kemikli ya da kemiksiz olarak sunuluyor. Müşterinin isteğine göre et yağlı veya yağsız olarak pide ile servis ediyor. Mekanda Denizli Kebabı ve Süt Kuzu Kelle bulmanız mümkün oluyor.

Adres: Saraylar, Eski, Sarayköy Cd. No:15/B, 20100 Merkezefendi/Denizli
Telefon: 0533 249 33 11


5. Kebapçı Hüsamettin Usta

50 yıldır Denizli Kebabı Fırını önünden hiç ayrılmayan Kebapçı Hüsamettin Usta, Vedat Milor ve Mehmet Yaşin gibi gastronomi yazarlarından tam not almış ve rehberlerine girmiş bir mekan. Hüsamettin Usta, Denizli Kebabı’nı geleneksel olarak çatal ve bıçak vermeden sunuyor.

Adres: Bayramyeri Kaleici, 486. Sk. No:7/B, 20010 Merkezefendi/Denizli
Telefon: (0258) 241 40 60

6. Kebapçı Mustafa Usta

Yaşayan en yaşlı Denizli Kebapçısı olan Kebapçı Mustafa Usta, halen etini kendi hazırlıyor. Fırının başında Denizli Kebabını hazırlayıp servis ediyor. Mekanda Denizli Kebabı ve Süt Kuzu Kelle bulmanız mümkün oluyor

Adres: Saraylar, İzmir Asfaltı Üzeri No: 103, 20010 Merkezefendi/Denizli
Telefon: (0258) 261 48 10


7. Kebapçı Enver

Kebapçı Enver adı adeta Denizli Kebabı ile bütünlenmiş bir kebapçı. Denizli’ye gelen protokol tarafından tercih edilen mekanlardan biridir. Mekanda Denizli Kebabı ve Süt Kuzu Kelle bulmanız da mümkün.

Adres: Saraylar, Sarayköy Cd. no28, 20100 Merkezefendi/Denizli
Telefon: 0533 422 60 61

8- Kebapçı Kadir

Denizli’ye geldiğinizde Denizli Kebabı yemek istediğinizde tavsiye edilen mekanlardan biri de Kebapçı Kadir olacaktır. Denizli Kebabı ve Süt Kuzu Kelle yemek için ideal mekanlardan biridir.

Adres: Saraylar, 11, 2. Ticari Yol, 20010 Merkezefendi / Denizli
Telefon: (0258) 261 11 29

9- Altın Kebap Ali Usta

Denizli’de en küçük kebap fırınına sahip olmasına rağmen oldukça lezzetli Denizli Kebabı ve Süt Kuzu Kelle Kebabı yemeniz mümkün oluyor.

Adres: Saraylar, Eski, Sarayköy Cd. No:32, 20100 Merkezefendi/Denizli
Telefon: 0532 650 41 23

Lezzetli ve keyifli bir Denizli Kebabı yemek isterseniz. Kebabınızı kemikli  ve ellerinizle yemenizi tavsiye ederim. Yanında yanık kokulu ayran keyfinizi katlayacaktır.

Güzel sofralarda buluşmak dileğiyle…

Denizli Gurme Bülent Vural

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir