GURME NOTLARIOdaTV Yazıları

Didim’in En İyi Lezzet Durakları

Geçtiğimiz haftalarda Didim lezzet rotasını yazacağım demiştim. Vakit kaybetmeden başlıyorum.

Barış Midye

Didim Demiryolu Kampı’ndan tanırım Barış’ı. Öğleden sonra tezgahını açar, gün batımında insanlar evlerine dönene kadar, midye dolma satardı. Beş yıl evvel Altınkum sahilde bir dükkan açtı. Midye dolmalarını çeşitledi, kardeşlerini de işin içine kattı. Dükkanı büyüttü, cephesini her geçen yıl daha da güzelleştirdi. Midye dolma deyince Didim’de akla ilk olarak Barış Midye gelir. Hatta Barış şu anda Türkiye’nin en bilinen midye dolmacılarından biridir. Son iki yıldır da İzmir kokoreçi menüsüne ilave etti.

Didim’e gidince bilin ki iyi kokoreç ve iyi midye dolmasız kalmayacaksınız.

Barış Midye

Gigi’s Coffee

Didim’de uzun zamandır özlemi duyulan butik bir kahveci. Çoğumuz bu kahvecileri “Yeni Nesil Kahveciler” diye adlandırıyoruz.

Gigi’s Coffee henüz bir yıllık bir aile işletmesi. Cortadodan tutun da bir çok farklı demleme çeşidine uzanan yelpazede kahveler sunuyorlar. Kendi yaptıkları cheesecakeleri de çok başarılı. Gigi’s kesinlikle Didim’de hayat kurtarıyor. Giderseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Gigi’s Coffee

Kilisli Dürümcü 2

İşte fiyat performansçılar için süper bir mekan. Burada her türlü kebabı tabakta servis alabilirsiniz ancak tavsiyem burada sadece dürüm yiyin. Hatta mümkünse sadece tavuk dürüm yiyin.

Çünkü sosladıkları tavuğu kıvamında pişirip harika iki ızgara biber (biri acı, biri tatlı) eşliğinde sunuyorlar ve işte o soslu ızgara tavuk, lavaş dürüm içerisinde muhteşem bir uyumla gidiyor.

Kilisli Dürümcü 2, Altınkum sahilinin hemen üst paralelindeki sokakta. O civarda hangi esnafa sorsanız gösterecektir.

Kilisli Dürümcü

Bahçıvan Pide Salonu

Geçen hafta bahsettiğim Didim’in hatta belki de Aydın’ın tek kadın pide ustasına sahip pide salonu.

Ustamızın ismi ise Selma Yallıkurt. Kocası ve kızları ile birlikte sadece odun fırınını ve hamurları değil, tüm dükkanı çekip çeviriyor.Buraya giderseniz yemeniz gereken yemek: Kuşbaşılı Pide. Çünkü bu pide Selma Hanım’ım spesiyali. Biz de her uğradığımızda sadece bu pidesinden sipariş verdik. Ayrıntılı yazımızı okumak için tıklayın.

Selma Yallıkurt

Kebapçıoğlu Kebap Pide ve Lahmacun

Pidelerine ve kebaplarına kefil değilim ama lahmacunlarını beğendim. Olağanüstü bir lahmacun değildi lakin harcı sulu ve lezzetliydi.

Ayrıca lahmacunları güveç içinde fırında pişirdikleri biber ve domatesler ile birlikte sunmaları da takdire şayan. Didim’de lahmacun aşerirseniz bir şans verin.

Draft Burger House ve Dayı Cafe&Restaurant

Hemen yukarıda bahsettiğim Gigi’s Coffee’nin sırasında yine çiçeği burnunda butik bir burgerci. “Homemade – Ev yapımı” kategorisine giren burgerler yapıyor. Daha çok gençlerin rağbet ettiği yeni bir mekan.

Aynı şekilde Dayı Cafe&Restaurant’ta yıllardır Altınkum’da hizmet vermekte olan bir diğer burgerci. Dayı Cafe’nin Dayı burgeri kesinlikle Didim’de bir kült haline gelmiş. Ben aşırı burger seven biri değilim ama burger sevenlere her iki mekanı da tavsiye ederim. Bu iki burgercinin en güzel tarafı burgerlerinizin yanında bira içebiliyor olmanız.

Dayı Burger

İşte size bir çırpıda Didim’de nerede ne yenirin cevapları…

Didim’le ilgili lezzet keşiflerim devam edecek, zaman içerisinde sizlere de notlarımı aktaracağım.

Afiyet ve sıhhat ile kalın.

Salih Seçkin Sevinç – OdaTV Yazıları

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir