AydınHamur İşiNE YİYELİMPide

(Kapandı!) Didim’de Kuşbaşılı Pide Nerede Yenir? Bahçıvan Pide Salonu, Didim, Aydın

Dikkat! Bu restoran 2023 Ocak ayında bildiğimiz kadarı ile yüksek kira artışı nedeniyle kapanmıştır. Tarihçiler ve araştırmacılara kaynak olması için arşivlerimizde saklanmaktadır.

Aydın’ın Tek Kadın Pide ve Lahmacun Ustası

Aydın’ın erkeklerini efe sanırdık meğer asıl kadınları efeymiş! Selma Yallıkurt; Bahçıvan Pide Salonu‘nun pide ve lahmacun ustası. Üstelik bizim bugüne kadar gördüğümüz ilk kadın pide ustası. O da düşünün ki bugüne kadar gastronomisine dair tek bir yazı dahi kaleme alınmamış olan masmavi Altınkum’u ile turizm beldesi Didim Aydın’dan çıktı. İşte görüyorsunuz, hayat sürprizlerle dolu.

Biz Didim’deki kadın pide ustasını bir işaret olarak görüyoruz. Yani eğer 13 yıl sonra (ki anne babamızın yazlığı burada olmasına rağmen ve defalarca Didim’e gidip gelmemize rağmen) Didim’de ilk kez şu web sitesinde bir lokantayı size tavsiye ediyorsak bilin ki bundan böyle Didim gastronomisi, hasılı Didim’in turizmi bir daha eskisi gibi olmayacak. Çünkü biz; bize ilham edilen mekanlarla ilgili vekil tayin edilenlerden başkası değiliz.

O zaman müjdemizi de verelim madem! Bu bir milattır sevgili dostlar, bu Didim’in önlenemez yükselişidir. Bu Aydın’ın uçup giden kaygılarıdır, dahası berekettir, kardeşliktir, leylim leydir!

Peki Selma Yallıkurt kimdir?

Selma Yallıkurt, Bahçıvan Pide Salonu, Didim, Aydın

Aydın Didim’deki Selma Yallıkurt‘tur bize bunları yazdıran, Bahçıvan Pide Salonu’nda odun fırınının başında hamuru açan, pidenin/lahmacunun harcını hazırlayan, o harcı hamurun üstüne anne şefkatiyle yerleştirendir. Ateşi odunlarla o körükler, fırından çıkan pideleri servise o hazırlar.

Hasılı Selma Ustamız için iki dakikalık saygı duruşu şarttır!

Gelelim mekana… Mekan klasik bir aile işletmesi, Selma Hanım fırının başında dedik ya, kocası da kasanın başında. Servise de dönemsel olarak bakan bir iki elemanları var sadece… İşte bu kadar! Bütün hikaye bundan ibaret. Dışarıdan bakınca karnınızı doyurmak için öylesine bir işletme. İçine girip de hikayesini dinlemek isterseniz çok daha fazlası…

Selma Hanım’ın kızlarını da etrafta koştururken, paten kayarken görebiliyorsunuz. Enteresandır Selma Hanım’ın eşi Kilisli, o yüzden fırının onda olması lazım gelirken, yıllardır dönemsel iş yaptıklarını söyleyen Selam Hanım, fırın işinin hep kendisine düştüğünü söylüyor. 15 yıldır karı koca ağırlıklı olarak Didim Mavişehir‘de çalışmışlar. Selma Hanım zeki, nüktedan, muzip ama bir o kadar da becerikli bir usta gerçekten. Kocasının neden pide ustası olma işini ona bıraktığı gün gibi ortada.

Kuşbaşılı kaşarlı pide, Bahçıvan Pide Salonu, Didim, Aydın

Hazırsanız burada ne yiyeceğinizi söylemenin de zamanı geldi. Selma Hanım’ın spesiyali “Kuşbaşılı Pide“. Ayrıca neden bu kuşbaşılı pide konusunda iyi biliyor musunuz? Kasaba kafayı takmış bir kere! “Bana,” diyor “eğer kasap kötü et verirse deliriyorum. Yok düğün varmış, yok dernek varmış toplu et vermişmiş, sinirli etler elinde kalmış falan, ben anlamam. Benim müşterim önemli!” diyor ve ekliyor. “Yine de ben ne dersem diyeyim, elimde olmasa da bazen kasap kötü et verebiliyor. O zaman çok sinirleniyorum. Müşterilerim adına da gerçekten üzülüyorum ama ne yapayım işin de bir yandan devam etmesi lazım. Eti bir şekilde bana satıyor. Geri de gönderemiyorum.”

Şimdi buradan biz o kasaba sesleniyoruz!

“Ey kasap kardeş! Kendine gel. Bugün düğünden çok para kaldıracağım diye, senden nispeten az tedarikte bulunan insana karşı teyakkuzda dur! Fazlasıyla ayık ol! Zira rızkın kimden ne zaman, nasıl, ne şekilde geleceği hiç belli değil. Değerlemeyi sana kısa vadede daha çok para kazandırana değil de, liyakat ile Aydın’ın efesi şu güzel usta annemizi önceliklendirecek şekilde yap! Hayatta ne geldiyse başımıza yanlış değerlemelerden geldi zaten. Sen değerlemeni insana göre yap, paraya göre değil be güzel kardeşim. Teşekkür ederiz, anlayışın için.”

Evet. Gördüğünüz gibi bir sorunsalı da az evvel yukarıda nispeten sert bir şekilde ‘uyararak’ çözümledik; zira Didim’de biraz bunu yapmamız, ince ayar vermemiz gerekiyor. Sürdürülebilirlik için ve dahi Allah rızası için bunlar şart. Dile kolay Didim’in gastronomisini halka açıyoruz. Peki bundan Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu‘nun haberi var mı?

Selma Yallıkurt, Fırın başında…

Şu anda yok ama;

Hiç şüphesiz bundan sonra olacaktır. Sen Aydın’ın (belki de Türkiye’nin) tek kadın pide/lahmacun ustasının olduğu yerde kadın belediye başkanı (kadın efe) ol, milyon tane siyasi manevra ile uğraş, etrafını her şeye “evet başkanım, derhal başkanım” diyen el/pençe divan danışmanlar çevirsin ama bu kadını göreme! Başkanlığı geçtim. Bu kadını görmezden gelmek kadınlık onuruna yakışmaz.

Olmaz!

Bu kadını ziyaret etmeniz şart başkanım!

Bak Cenab-ı Hak bir şekilde; kah bizim vesilemizle, kah bir garibanın sesiyle hakikati bir şekilde duyuruyor. Gerçek değerleri gün geliyor, işaret ediyor.

Değerlerimizi, kıymet görmesi gerekenleri, gerçekten iltifat edilmesi gerekenleri bilelim.

Bilelim ki sonucunda marifet görelim.

İşte böyle böyle çıkacak karanlıklar Aydın’lığa!

Duyan için sözlerimiz bu kadar.

Afiyet ile… Vesselam.

Bahçıvan Pide Salonu, Didim, Aydın

Bahçıvan Pide Salonu
Yeni, İnönü Blv., 09270 Didim/Aydın
Tel: +902568112727

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “(Kapandı!) Didim’de Kuşbaşılı Pide Nerede Yenir? Bahçıvan Pide Salonu, Didim, Aydın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir