Gurme Haber

Diyojenin Memleketi Sinop, Somon Değil Lakerda Dedi!

Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Gerze ile Yakakent açıklarında kurulan balık kafeslerinde üretimin arttırılıp, “Sinop’un somon balığı üretiminde marka şehir olması ve Sinop’un somon balığıyla anılması” yönünde çıkan söylemlerin ardından başlayan tartışmaya on noktayı koydu. Başkan Ayhan, “Sinop’un somon balığı ile anılmasını isteyenler, Sinop’un tarihini bilmeyenlerdir” dedi.

Son günlerde Sinop’ta, kentin somon balığıyla anılmasını sağlamak amaçlı çalışmaların yapılacağı konuşuluyordu. Sinop’un somon balığıyla anılması fikrine ilk tepki Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan’dan geldi.

“Sinop’un somon balığı ile anılmasını isteyenler Sinop’un tarihini bilmeyenlerdir”

Ayhan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sinop tarih boyunca denizle bir bütün olan yapısıyla balıkçılığın önemli merkezlerinden biri olmuştur. Sinop lakerdanın, tuzlu balığın doğduğu ana merkezlerden biridir. Tarihi çok eski dönemlere uzanan şehrimizde yapılan arkeolojik kazılarda milattan önceki zamanlarda bile kurutulmuş balık ve tuzda balığın izleri görülmektedir. Sinop, geçmişten gelen tuzlu balığıyla, palamutlarıyla ve hamsisiyle anılırken şehrin somon balığı ile anılmasını istemek bu yönde çalışmalar yapmak akıl tutulmasıdır. Sinop’un somon balığı ile anılmasını isteyenler Sinop’un tarihini bilmeyenlerdir” diye konuştu.

“Sinop’un bu tür senaryolara alet edilmesini istemiyoruz”

Açıklamalarının devamında balık kafeslerinin zararlarına değinen Başkan Ayhan, “Karadeniz ülkemizin balıkçılık ihtiyacının yüzde 76’sını karşılayacak zenginliktedir. Kentimizde de çok sayıda aile geçimini balıkçılıktan sağlamaktadır. Ülkemizde maalesef sayıları artan balık kafesleri Karadeniz’de balık çeşitliliğini azaltmakta, türleri yok etmektedir.

Kültür balıkçılığı adı altında denize verilen kimyasallarla deniz kirlenmekte, çok sayıda balık türünün sonu gelmektedir. Doğanın bize verdiği nimetlerden faydalanmak varken kimyasal ilaçlarla, diğer yaşayan deniz canlılarına da zarar verilerek üretim yapılmasına karşıyız. Denize karışan ilaçlar sebebiyle balıkçılık da giderek azalacak ve tarihe karışacaktır. Deniz kenti, balıkçılık kenti Sinop’un bu tür senaryolara alet edilmesini istemiyoruz. Biz dün olduğu gibi güzide kentimizin tuzlu balığıyla, lakerdasıyla anılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: T24

2 thoughts on “Diyojenin Memleketi Sinop, Somon Değil Lakerda Dedi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir