KatarKünefe

Doha’da En İyi Künefe Nerede Yenir? Al Aker Sweets, Doha, Katar

Hayat sana iyi künefe sunuyorsa ondan iki çeşit künefe isteyeceksin. 1. Dışı kıtır olan künefe, 2. Dışı yumuşak olan. Yani böyle ağızda çiğnemeden boğazınızdan aşağı lokum gibi kayan künefe. Biz de Doha Al Aker Sweets‘de tam olarak bunu yaptık.

Şimdi Antakyalıları duyar gibiyiz. “Siz gelin de bizim bir künefemizi görün esas falan.” diyeceklerdir. Gördük efendim, gördük. Yusuf Usta’da yedik hatta. Künefeci Yusuf Usta‘nın sanatı, olayı, künefesi harika. Sözümüz yok. Lakin Künefe bir kere Arapça ve tıpkı Falafel gibi Arap yarımadası yemeği. Arapça “knf” kökünden gelir ki; Künafa: Tel Kadayıfı demektir. Ayrıca “Kanafa” kanadı altına aldı kucakladı anlamına da gelmektedir. Hal böyle olunca esas siz gelin bir de işin sırlarına daha kelimesinden vakıf olan Al Aker‘de yiyin. Sonra tekrar tartılşalım.

Katar'da En İyi Künefe Nerede Yenir?

Mesela biz yedik ve açıkçası hayatımızda yediğimiz en iyi iki künefe arasına girdi. (Diğeri de Yusuf Usta)

Neredeyse tatlı değil yemek niyetine midemize indirdik. Yukarıda bahsettiğimiz gibi iki tür künefe satıyor. Sert ve yumuşak. Sert olan bizim de ülkemizden bildiğimiz künefe. Dışı kıtır kadayıflı. Ötekisi ise nasıl bir işlemden geçmiş anlamadık ama duruş ve görüntüsü itibariyle daha çok kazandibini andırıyor.

[wdi_feed id=”1″]

Lezzetine gelecek olursak; böyle şerbeti varla yok, arasında. Midenizi hiç yakmıyor ve rahatsız etmiyor. Biz porsiyonlar büyük olduğu ve Doha’da sürekli lezzet keşfinde olduğumuz için birer tabak daha söylemedik. Ama bırakın sadece ekstra birer tabağı koca bir tepsiye dahi yürünür yani.

Şimdi efendim Al Aker Sweets Doha, Katar’da en eski tatlıcılardan biri. Bir sürü de şubesi var. Ancak biz size diğer lezzet keşiflerimize de yakın olsun diye yine Souq Waqif’daki yerini öneriyoruz.

Giderseniz siz de bizim gibi yapın. Bir porsiyon yumuşak, bir porsiyon sert künefe söyleyin.

Yanına da çay (sallama çay geliyor) ya da su söylediniz mi, bu iş tamamdır.

Afiyet olsun!

Doha'da en iyi künefe

Al Aker Sweets

Tel: +974 4411 1152

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Doha’da En İyi Künefe Nerede Yenir? Al Aker Sweets, Doha, Katar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir