Sade Yağ Nedir?

Sade Yağ için basitçe, ”tereyağın da yağı” ya da ”tereyağının saflaştırılmış hali” desek yanlış olmaz. Belli bir işlemden geçirilerek, tereyağın içindeki su ve sütün ayrıştırılmasıyla elde edilen bir yağ türüdür. Aslen, yazın sıcaklığın 40 dereceyi geçtiği Güneydoğu illerimizde tereyağını daha uzun saklamak amacıyla denenip, bulunmuştur.

Tarihi çok eskilere dayanır. Bu kadim topraklarda, lezzetli mutfakların en değerli yağı olmayı başarmıştır. İçindeki yağ oranının tereyağına kıyasla daha konsantre olması ve uzun ömrü sayesinde çok rağbet gören bir yağ türüdür. Bu nedenledir ki; en sevilen ve özen isteyen baklava, su böreği gibi yemeklerde özellikle sade yağ tercih edilir.

Kısaca sade yağ nasıl yapılır diye bir bakacak olursak; Öncelikle güvenilir elden üretilmiş bir miktar tereyağı tencereye alınır. İhtiva ettiği sıvı buharlaşıncaya ve süt tortuları tencerenin dibinde kalıp, sarımsı kahverengiye dönünceye kadar ocağın en kısık konumunda ısıtılır. Bir süre sonra üzerinde biriken ”kef”i  kaşıkla aldıktan sonra, bunlardan geri kalan yağ (sadeyağ) ılıyıncaya kadar beklenir. İşte ”konsantre yağınız” veya ”sade yağınız” hazırdır. İçindeki süt tamamen kaybolduğu için sade yağı, buzdolabı dışında da, uzun süre oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz.

Aşağıda, Sade Yağ ile yaptığımız pilav videomuzu izleyebilirsiniz. (Instagram hesabımızı takip etmeyi de unutmayın!)

https://www.instagram.com/p/BYi36ihD-PL/?taken-by=harbiyiyorum

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir