GüveçKatar

Doha’da Fahsa (Güveçte Et Yemeği) Nerede Yenir? Bander Aden Restaurant, Souq Wakif, Katar

Böyle bir yemek nasıl olur da Türkiye’de yapılmaz? Sana sesleniyorum Ey Fahsa! Yavrum sen ne güzel bir yemeksin öyle. Toprak kapta o nasıl bir endam, nasıl bir lezzet? Nasıl bir cilve sendeki? Sen koyun etiysen bizdeki koyun eti yemekleri de neyin nesi?

Şimdi benim en büyük halam çok güzel kavurma yapar. Böyle domatesli, sulu, baharatlı. Dana etinden yapar ama. Etleri bir gün öncesinde soğan suyuna yatırır, çürütür. Sonra kavurur. Hayatımda onun yaptığından daha lezzetli kavurma bugüne kadar yemedim. Meğer halam Yemen mutfağından öğrenmiş sanki bu kavurmanın sırrını. Ya da bu Yemenli amcalar halamdan çalmış tarifi. Her neyse. Neticede halam seksen yaşında artık. Haklı da olabiliriz. İşte bu Fahsa halamın yaptığı kavurma tandansında daha fazla baharatla çeşnilendirilmiş bir Yemen lezzeti. Yani Veysel Karani işini biliyormuş gerçekten.

Ancak Fahsa’nın sofraya gelirken güveçte kabar kabar bir arz-endamı var ki, böyle sanırsın etler fırt diye toprak kaptan dışarı çıkıp ortama uygun oryantal bir dans sergileyecekler. Öylesine kabarcıklı, öylesine neşeli bir halde yanında tereyağlı bir kete ve safranlı pilav ile servis ediliyor. Halamda ise öyle değil, halam porselen tabaklarda yanında beyaz pilav ile servis ediyor kavurmayı. Halam daha elegant tabii. Ama işin daha acı tarafı Fahsa direk koyun eti. En sonunda da üzerine çemen tozu ekleniyor. Yani kuzunun kendi suyunda kuzunun lime lime etini yiyorsunuz.

[wdi_feed id=”1″]

Bander Aden bir Yemen restoranı. Doha’nın Kapalıçarşısı sayılan Souk Wakif‘ta makul bütçeli oldukça besleyici halk yemekleri sunuyor. İster masada otur, ister bağdaş kur yerde otur; ister elinle ye, ister çatal bıçakla ye tarzında bir lokanta.

Biz bağdaş kurup oturarak, çatalla yemek yeme kombinasyonunu seçtik. İyi de yaptık zira medeniyetten gelip, kültüre de bir nebze rücu etmek bunu gerektirirdi.

Şimdi sevgili harbi yiyenler; Fahsa bolca beğeni alacak güzel sunumu dışında yüce ve oldukça mukavvi bir yemek. Böyle ekmeği, keteyi banmaya doyamazsın. Koyun eti öyle lezzetli bir halde baharatlarla harmanlanmış ki, sofranın başında bütün varoluş gayenizi bu yemeğe yoğunlaştırmak zorunda kalıyorsunuz. Hiç bitmesini istemeyeceğiniz türden bir yemek bu. O kadar sıcak olmasa al başından aşağı dök iki gün onun rahiyası ve kokusu ile yaşa. Yani öyle bir istek uyandırdı bizde. (Hayır, öncesinde de şiş kebap yedik. Aç değildik. Gayet de doymuştuk.)

Şimdi efendim bu ekranlarda gördüğünüz yemek bir porsiyon. Biz 4 kişi bir porsiyon güveç Fahsa’ya ve yanındaki nevalelere girdik ve pis doyduk. Fiyatları da gayet makul. (The Pearl‘de falan gidip çarpılmaya gerek yok.) Normalde her Arap vatandaş bundan önüne bir tane söylüyormuş. Aferin Arap kardeş! Afiyet olsun sana.

Yani uzun lafın kısası sevgili dostlar ıssız bir adaya düşecek olsaydık ve üç yemek hakkımız olsaydı bunlardan biri mutlaka Fahsa olurdu.

Siz de Doha’ya giderseniz Fahsa yiyenlerden olunuz. Lütfen!

Esselatü vesselam.

Bandar Aden Restaurant, Doha, Katar
Near Arumaila Hotel, Al Jasra Street, Souq Waqif, Doha
Tel: +974 4437 5503

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Doha’da Fahsa (Güveçte Et Yemeği) Nerede Yenir? Bander Aden Restaurant, Souq Wakif, Katar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir