Katar

Doha’da (Fine Dine) Hint Yemeği Nerede Yenir? Saffron Lounge, Katara, Katar

Doha’da Katara Kültür Köyü’nün tam göbeğinde çok iyi bir lokasyonda “Fine Dine” konsepte sahip 1. Michelin yıldızlı Hintli şef Vineeth Bhatia‘nın mönü danışmanlığını yaptığı ve Baş Şef Gladwin Anthony yönetiminde “Hint Mutfağı” deneyelim dedik. Malum daha önceki yazılarımızda dediğimiz gibi Doha, özellikle Ortadoğu mutfağının her bütçeye hitap eden örnekleriyle dolu. Saffron Lounge‘da konumu ve konsepti itibariyle orta/üst seviyeye hitap eden bir Hint Restoranı.

Ayrıca Doha’da en önde gelen Hint Restoranlarından biri.Eğer Hint yemekleri ile tanışmadıysanız ve baharatlı yemeklerle aranız pek iyi değilse Saffron Lounge çok doğru bir başlangıç olabilir.

Restorana girer girmez şaşırtıcı bir güler yüzle karşılaşıyorsunuz. Tabakların hepsi Hint mutfağından unsurlar taşıyan dokunuşlara sahip. Kendimizi şefe teslim ederek (omakase) Doha’da modern dokunuşlara sahip Hint Mutfağı’nın tadını çıkarmaya başlıyoruz.

Doha'da en iyi hint yemeği nerede yenir

Önce Amuse Bouche (ağız hoşluğu) olarak özel kıtır acı bir cips/ekmekle birlikte taze ezilmiş kremalı kişniş ve acı tatlı bir sos ile şef bize “merhaba” diyor. Daha sonra Dakshini Tomato Shorba (Domates çorbası) ile şenlik devam ediyor. Eğer siz de bizim gibi çorbacıysanız bu domates çorbasını epey seveceksiniz. Elbette bildiğimiz domates çorbalarından farklı ama son derece kıvamlı ve lezzetliydi.

Akabinde Saffron Kebap tabağımız geldi. Başlangıçta ağız hoşluğu olarak gelen tatlar birer birer bu tabakta ortaya çıkmaya başladı. (Kebabın içindeki kremalı kişniş gibi mesela…) Patates ve tavuk ana yemeklere altlık hazırladı.

[wdi_feed id=”1″]

Ana yemek olarak Murg Makhani (Kremalı domates sosunda özel baharatlarla ve çemenle harmanlanmış tavuk tikka) geldi. Ayrıca Kashmiri Rogan Josh (Domates ve soğan masala arasında Kaşmir usulü ağır ateşte pişmiş kuzu) da tavuğa eşlik etti. Kuzu eti ağır ateşte piştiği ve soğanla çürüdüğünden ağızda lime lime dağılıyordu ve bir kırmızı et sever olarak favorimiz oldu. (Biliyorsunuz biz daha çok kırmızıcıyız.) Lakin kremalı domates soslu tavuğu da tabağımıza bolca kaşıkladık. Bu iki et yemeğine kimyonla karamelize edilmiş sarımsaklı sarı mercimek (Tadka Dal) ve Jeera Rice isimli, kimyon tohumlu ve bizim özellikle kıvamını oldukça çok sevdiğimiz bir pilav eşlik etti.

Finalde tatlı olarak Hint dondurması olarak da anılan altın varaklı mangolu dondurma ve kırmızı meyveler eşlik etti.

Bütün bu şefe teslim set mönü için kişi başı 150 QAR bir bedel var. Açıkça söyleyebiliriz ki baharatlı Hint yemeklerine karşı dikkatli olan bizler için Saffron Lounge’ın tabakları oldukça dikkat çekici ve iştah açıcıydı.

Böylece bir “Fine Dine” konsept anlatımımızı da yazmış olduk vesselam!

New York Times’da yazmaya hazırız artık :)

Giderseniz şefe teslim olun. Bizden de selam söyleyin!

Saffron Lounge
Building 26, Katara Cultural Village, Katara, Doha
Tel: +974 4408 0808
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Doha’da (Fine Dine) Hint Yemeği Nerede Yenir? Saffron Lounge, Katara, Katar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir