CiğerEdirne

Edirne’de Tava Ciğer Nerede Yenir? Aydın Tava Ciğer Salonu, Merkez, Edirne

Edirne’de çarşıda ortam ciğerci kaynıyor bir tek bu Aydın‘ın önünde sıra var. Çok da değil hani, 1998 yılında kurulmuş. Dar sokaklar ve minik dükkanlar içerisinde sokakta yürüyen herkesin ve dahi çevre esnafın gözü Aydın Tava Ciğer Salonu‘nunda.

Dana ciğerini sek ızgara seven bizler, tava ciğerine -yağa girdi mi gerçek lezzetinden kaybettiğini düşünerek- İstanbul’da pek prim vermedik. Ancak burada durum farklı! Zarı soyulmuş, yaprak inceliğinde kesilerek sinirlerden ve damarlardan arındırılmış ciğerlerin esas lezzeti süt danası ciğeri olmalarından kaynaklanıyor. Bir de elbette ustasının maharetinden. Fakat bütün bunları hepsi lokantanızın önünde sürekli sıra olmasının esas nedeni değil tabii.

Aydın Tava Ciğer salonunun bizce insanı orada en cezbeden özelliği masadaki renkleri oldu. Sofradaki bütün nevale “burada kesinlikle yemek yemeliyim” düşüncesinden başka bir şey getirmiyor insanın aklına. Kurutulmuş ve kızartılmış Edirne’nin acı biberi, kızartma yeşil biberler, domates, soğan, minik acı turşu biberler, kırmızı acı biber sosu ve yanına da mis gibi bir ayran oldu mu sofradaki cümbüşün eksik kalan yanı bir tek siz oluyorsunuz.

aydin-tava-ciger-nevale-edirne

Efendim bu ülkede ciğer yenir!

Bizce burada, bu ciğerle güzel giden de iki tane şey var; Biri kuru soğan, diğeri de kurutulup kızartılmış acı biber. Bu ikisi iştahınızı sonuna kadar açtıkça ciğer yeme isteğiniz de dipsiz bir kuyuya doğru çekilmeye başlıyor.

Aydın Tava Ciğer Salonu‘nunda garsonlar size “ciğeriniz nasıl pişsin” diye soruyorlar. Az pişkin ya da pişkin diyerek tercihinizi belirtebilirsiniz. Biz her şeyin az pişkinini sevdiğimiz için burada da geleneği bozmadık. Az pişkin gelen yumuşacık ciğerleri ağzımıza atarken bir yandan da nevaleleri ciğerparelerle birlikte midemize gönderme gayretine giriştik. Hiç şüphesiz bu gayretimiz etraftan çokça takdir aldı ki nevaleler bittikçe masamıza garsonlar tarafından takviye edilmeye devam edildiler.

aydin-tava-cigeri-ve-nevale-edirne

Edirne’de tava ciğer ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer husus ise ciğer fiyatlarının daha büyük şehirlere göre ucuz olması. Malum, gıda fiyatlarını belirleyen en önemli etkenlerden bir tanesi de petrol. Bu halde Edirne’nin etin ana kaynağına yakın olduğu çıkarımını da yapmak pek zor değil.

Şimdi işin esas sırrına gelelim. Deniliyor ki, bu ciğerler iyice yıkanıp daha sonra da hiç kanı kalmayacak şekilde delikli kevgirde bekletiliyorlarmış. Ancak işin aslı şudur; “Su ciğeri bozar.” Dahası sulu ciğer ızgaraya girmez, hatta hiçbir yere girmez. Hal böyle olunca sahneye mübarek tuz giriyor sevgili okuyucu. Tuza yatırılan ciğerler sularını tuza bırakıp pişmeye uygun hale geliyorlar. Daha sonra hayda bre gelsin kızgın yağda una bulanmış ciğerler.

Ne duruyorsunuz be yea! Kızancıklar sofrada bekler.

aydin-tava-ciger-salonu-edirne

Aydın Tava Ciğer Salonu
Tahmis Çarşısı, No:12 Merkez, Edirne
Tel: 0284 2141046 (Pazar günleri kapalı!)

Google-Map-Icon86Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

16 thoughts on “Edirne’de Tava Ciğer Nerede Yenir? Aydın Tava Ciğer Salonu, Merkez, Edirne

 • Özlem Elçi

  Gidelim deneyelim bakalım …

  Yanıtla
 • Deniz

  Yorumlara aldanıp gittiğimiz bir yer burası, küçücük bir esnaf lokantası ortam sıfır masalar sandalyeler en ucuzundan, ortam pisti, garsonların yaşı en fazla 13 dolayısıyla serviste sıfır, yemeklerin sunumu kötü, ciğerin tadı güzeldi ama porsiyonlar az ama fiyatı pahalı.. Nesi bu kadar meşhur anlamakta zorlandık..

  Yanıtla
 • elif çelik

  Pazar günün kapalı olması hoş olmadi

  Yanıtla
 • selim kocabas

  bu 180 derece zit gorusleri anlamiyorum hic …

  Yanıtla
 • Felicio Martinez

  Ben bunca yıl Türkiye’de, ama sizin abartmaları bir türlü anlamıyor, şirin göstermek için demiş minik aci tugşu biberler oysa ki yokmu bu biberler her dükkanda en dandik dürümcüde, insanlar bu ülkede o yüzden kaybediyor, yaniltiyor insanlar sonra oluyor pişman

  Yanıtla
  • Sen bunca yıl Türkiye’de ve olmuş iyice Türk’ten de Türk. Selam vermeden kakalamak. Bilmeden yazmak. Bu biberler en dandik durumcude olmamak. Sen gitmek once bir yemek bakmak. Sonra gel bir daha. Bakalim oluyor musun pisman?

   Yanıtla
 • barista

  Edirne de 2 tane de çakma Aydın ciğerci var

  AYDIN 22 diye çakmasını açmış, boktan biryer ve kesinlikle yabancı kazıklayan bir yer AYDIN 22
  Kerdi kartı yok, adisyona yazdıkları anda hiçbirşeyi vazgeçseniz bile iptel etmiyorlar. camada yazmışlar zaten iptal edilmez diye.

  kesinlikle AYDIN 22 ye yani çakma Aydın a oturmayın.

  Yanıtla
 • cem

  BARİSTA AZ BİLE YAZMIŞ BU AYDIN 22 (ÇAKMA) SERVİS NAMINA BİR ŞEY YOK UKALA GÖREVLİLER BARDAK İSTERSİN BAKARLAR TİP TİP EXTRA SOĞAN İSTERSİN SAN Kİ SUÇ İŞLEMİŞSSİN DİYE BAKARLAR TEK KELİME 5 PARA ETMEZ BİR YER KREDİ KARTI BİLE YOK EROL EVGİN İN DEDİĞİ İŞTE ÖYLE BİRŞEY SAKIN UĞRAMAYIN

  Yanıtla
 • Aytunç

  Aydın 22 isimli mekana 29 Nisan 2017 tarihinde 10 kişi gittiğimiz mekanda çorbayı resmen köpek tabağında getirdiler.Kenara koyduk içmedik. Ciğer istedik vıcık vıcık yağ içerisinde geldi.Ketçap istedik kalmadı dediler. Çok kötüydü Hesabı istedik kredi kartı çalışmıyor dedier mecbur nakit ödedik.Ya allah aşkına belediyenin hangi birimi bakar bilmiyorum ama lütfen bu tarz yerlere bir şekilde önlem alın lütfen

  Yanıtla
 • Tayfun

  2 unlu yanlislikla dukkanina girdi diye adam meshur oldu. Kendisi edirne li bile olmayan birinin edirne cigerini en iyi yapan yer demeleri tuhaff

  Yanıtla
 • turhan

  kesinlikle burdaki arkadaşlara katılıyorum hizmette yaramaz çakma ve çok pahalı diğer ciğercilerin verdiği porsiyonun yarıdanda azını aynı fiyata satıp halkı kazıklıyor 22 yazan aydın çakma

  Yanıtla
 • turhan

  birkere gittim bir daha yanından bile geçmem.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Edirne Tava Ciğeri Nedir? - | Harbi Yiyorum

 • Osman

  Akgünler ciğercisi favorim ciğerci aydının eski lezzet ve eski kalitesinden uzaklaşmış bir edirne damadı olarak gerçek favorim akgünler ciğercesi

  Yanıtla
 • Caner

  Hiçbirşeyin meşhur olduğu falan yok. Yiyecekle meşhur olmak ülkemizde ticari amaçlarla abartılmış bir mesele. Damak zevki uğruna böyle şeylere aldırış etmeyin.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir