Gurme Haber

Yeryüzünde En İyi Telif Hakkı Nerede Yenir? Türkiye, #blogcularhirsizlarakarsibirleselim

Bugün sevgili blog camiası sosyal medyanın güzide bir mecrası olan ve biz Türklerin çok sevdiği Twitter’da bir hareket başlatmış:  #blogcularhirsizlarakarsibirleselim şeklinde olan hashtag ile emek hırsızlarına karşı bir farkındalık yaratılmak istenmiş. Güzel de olmuş!

Türkiye’de dünyanın en büyük adalet sarayı olması ile birlikte adalet karne ile dağıtıldığı için emek hırsızlığı (telif v.b.) zaten zurnadaki son delik oluyor. Ama olsun, hazır el atılmış biz de düşüncelerimizi söyleyelim ve anılarımızı paylaşalım.

Henüz detaylı bir araştırmaya girmedik ama geçtiğimiz aylarda daha önce yazdığımız Kanatçı Haydar’a tekrar ziyaretimizde “Türkiye’nin En İyi 10 Kanat Restoranı” sıralamasının olduğu bir kağıt baskının çerçevelenip duvarlarına asılmış olduğunu gördük. Listeyi hazırlayan kaynak ise Milliyet! 

A, ne güzel falan.” diye Milliyet’in hazırladığı duvardaki listeye bakarken 1. sıradaki restoranın Kanatçı Haydar olduğunu gördük ve sevindik. Zira biz Kanatçı Haydar‘ı 15 Ekim 2010’de yazmıştık. “Ne güzel aferin bize, bak aklın yolu bir işte!” derken bir de ne görelim Milliyet gazetesinin kullandığı fotoğraf bizim çekip de blogda kullandığımıza çok benziyor. “Ulen ne güzel fotoğrafmış!” diye düşünürken bir de baktık ki tıpkısının aynısı be ya! (Bkz. bizim yazdığımız yazıda ikinci fotoğraf!)

Milliyet ise bu listeyi 16 Mart 2011’de hazırlamış. “E, pes yani!” dedik. Durumu Kanatçı Haydar’dakilere de bildirdik ama onlar zannedersem olayı şöyle anladılar; Aslında ben Milliyet’ten görsel çalmışım ama orada gereksiz komik bir yaygara çeviriyorum. Milliyet olunca daha anlamlı oluyor tabii. Kral’dan çok kralcı olmak böyle bir şey.

Hadi benim yazımı duvarına asma anlarım da şimdi söveceğim neyse!

İç ses: Seni aşağılık bogger seni! Sideee.

Sonrasında da Milliyet’e ulaşmaya çalıştık. E-mail gönderdik falan ama nafile. Avukatla uğraşacak ne vaktimiz, ne de enerjimiz var. Eh, artık bu yazı başlığını açtık, takipteyiz. Yenilerini yakaldıkça heybeye atarız bundan böyle. (Muhtemelen de çok vardır) Milliyet’teki sayfanın görselini de aldık ki yarın öbür gün kaldırırlarsa biz yalancı durumuna düşmeyelim.

Yayıncılık etiği şudur. Görseli alıyorsan önce sorarsın, rızasını alırsın. Rızayı aldın mı? Sonra kaynağı belirtirsin ya da dijital ortamdaysan link verirsin. Okkader basit!

Harbiyiyorum.com’da bulunan içeriği başka sitelerde görüyorsanız yorumlar kısmına yazın, ya da bize direk [email protected]’dan ulaşın!

Harbiyiyorum içerik kopya ihbar hattımız da oldu. Vesselam!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

5 thoughts on “Yeryüzünde En İyi Telif Hakkı Nerede Yenir? Türkiye, #blogcularhirsizlarakarsibirleselim

 • Baska bir ülke de yaşasaydık acaba nasıl olurdu . Bizim ülkemizde hic bir emegin tam karşılığı yok ki :( yazdığımız yazıların fotografların izinsiz alınması ne kadar üzücü . Telif hakkı denen sey nasıl uzun bir mesele , bizler internetten her alınan fotografın pesine düşmeliyiz .

  Emek hırsızlığına karşı her daim yan yana olmalıyız .

  Tekrarı olmaması dileğiyle .

  Yanıtla
 • Kemal Kaya

  Ayni Milliyet, benim gezgintech.com da yayinladigim vize istemeyen ulkeler yazisinin bir kismini almis ama kaynak kismina organik link koymamisti.

  Defalar irili ufakli cok sayida portal veya site ile iceriklerimi izinsiz aldiklarina dair yazistim. Kimisi icerigi kaldirdi, kimisi yanit dahi vermedi.

  Sirketler SEO calismalari icin bu buyuk (!) gazetelere tonla para oderken, biz bloggerlerin icerikleri telif odemeden somuruluyor.

  Bloggerler birlesin demek guzel, ancak ne yazik ki biz birlikte hareket etme, takim olma noktasinda zayif bir milletiz.

  Yanıtla
  • admin

   Çok haklısın Kemal. Bunu aslında hepimiz için yeni sayılan bir inisiyatif olan bloggerlarda da görmek oldukça üzücü. Bari burada adam gibi birlikte hareket edelim diyoruz ama nafile. Websiten çok güzel ve umarım inanılmaz başarılı olursun. Ben de takipte olacağım. Sevgiler.

   Yanıtla
 • Milliyetin son derece keyf alarak yaptığı bir iş bu.

  Kişiye saygısızlığın bir yeni boyutu. Kendisi başarı elde etmek için başkalarının üzerine basarak yaşayan ve en ağar yakıştırmayı dahi hak etmeyen, edildiğinde şereflendirilmiş olan yaşayan organizma türü.

  Daha benim blog’uma uğramadılar :D

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Hürriyet Pazar’da Harbiyiyorum Fotoğrafları. Üstelik İzinsiz! - Harbi Yiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir