BalıkesirTost

Edremit’te En İyi Tost Nerede Yenir? Tostçu Nedim, Sanayi İçinde, Balıkesir

Şimdi bildiğiniz bütün tostları unutun. Unuttunuz mu? Hayır unutmadınız. Yalan. Çünkü her yiğidin yoğurt yiyişi farklı olduğu gibi her hanenin de tost yapma usulü farklı. Ayrıca alışkanlıklardan da kolayca vazgeçilmiyor. Ama bu tost infial yaratır. O derece! Çünkü onu görünce bu tost mu, sandviç mi karar veremiyorsunuz. Gelin biz ona yazımızın başında “tostviç” diyelim. Böylece kimse zarar görmesin. Mekanın ismi de Tostçu Nedim olsun. Hatta olmasın; ismi öyle zaten.

Kırk yıldır Edremit sanayide aynı yerde hizmet veren tabelasız bir dükkan Tostçu Nedim. Sanayideki kime sorsanız bilir. Fabrikada tütün sarar tatlarında insanların gelip karınlarını doyurduğu bir yer. Yani ucuz ve salaş. Lakin tam da beklediğimiz gibi lezzetli.

Tostçu Nedim’in oğlu tezgahın başında. Babasından devir aldığı bayrağı “One Man Show” olarak devam ettiriyor. Ekmeği kesiyor, yandaki ocakta ütü ile eziyor. Yine aynı ocakta kızarttığı ve köşeye debeleme yığdığı sucuk ve salam ızgaraları ayıp olmasın diye şöyle bir çeviriyor. Bütün bu işlemleri öyle bir süratle yapıyor ki bugüne kadar on binlerce tost yaptığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Edremit Sanayi Tostçusu Tostçu Nedim

Sonra ağırlıkla ezilmiş ve kızarmış ekmeği tezgahının üstüne çekiyor. Her iki yanına da salça sürüyor. Yine ekmeğin bir tarafında önündeki yeşillikten döşüyor. Diğer tarafına da ızgaradan aldığı sucuk salam karışımından yayıyor. Tuz, toz kırmızı biber ve yallah!

Hah. İşte bu Tostçu Nedim tostunun yumurtasız versiyonu. 

Aynı ekmek arasının bir de yumurtalı versiyonu var ki, eğer öyle sipariş verirseniz o yeşilliğin döşendiği alanın tam üstüne bir tam haşlanmış yumurta bıçakla dilimlenerek ekleniyor. Sonra da yine yukarıda bahsettiğimiz sırasıyla baharatlar eklenerek ekmek kapatılıyor. Bu kadar. Kaşar yok, domates yok. Klasik bir tostta olması gereken unsurlar yok. Olayımız bu. 

Edremit'te En İyi Tost Nerede Yenir?

Kumru gibi ama değil. Tost gibi ama değil. Sandviç gibi ama değil. Tamamen yeni bir kategori yaratmış Tostçu Nedim. Olsa olsa ekmek arası bir lezzet diye tanımlayabiliriz belki. Biz ona bu yüzden “Tostviç” dedik.

Tam bir fakir doyuran. Ama mukavvi ve başarılı. Kırk yıl sanayide iş yapması tesadüf değil yani. (Şimdi yurdumun pek kıymetli tost uzmanları çıkıp saydırırlar diye diyoruz.)

Ayrıca.

Lezzeti tamamlayıcı bir unsur olarak masaların ortasında acı sivri biberler var. Onları da tostviçiniz ile birlikte yedikçe iştahınız daha da artıyor. Yedikçe daha çok yiyesiniz geliyor. 

Lezzeti tamamlayıcı bir diğer unsur olarak da Balıkesir’e ait Özerhisar marka ayranları var ki Türkiye’de şişede durduğu gibi durmayan tek ayran markasıdır diyebiliriz. Aliyyül ala!

İşte durum böyleyken böyle.

Lakin değinmemiz gereken bir başka nokta daha var. Mekanın tabelası olmadığı gibi içeride sadece erkek işçi popülasyonu mevcut. Yine de siz içeri kızlı erkekli girince önce şaşırıp, sonra sevinip, sonra da oturuşlarına çeki düzen vererek buyur eden abiler bunlar. Yurdumun güzel insanları yani.

Demek istediğimiz bir restoran hizmeti aramayın. Bir getto geleneğinin lezzetli karın doyurma operasyonunu nasıl yürüttüğünün hazzını yerinde yiyerek yaşayın.

Umulur ki sadece yiyenlerden değil, görebilerek lezzet alanlardan da olursunuz.

Cenab-ı Hak kimseyi çiğ, sığ ve kendi köşesinde bırakmasın.

Vesselam!

Tostçu Nedim - Balıkesir, Edremit

Tostçu Nedim – Edremit
Hamidiye Mah. Mithatpaşa Caddesi. No: 6 Edremit – Balıkesir
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Edremit’te En İyi Tost Nerede Yenir? Tostçu Nedim, Sanayi İçinde, Balıkesir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir