FatihKokoreç

Eminönü – Sirkeci’de Kokoreç Nerede Yenir? Kral Kokoreç – Hasan Usta

Seksenlerin ikinci yarısı; annemle işinin öğlen arasında, o zamanlar Sirkeci’deki en büyük giyim mağazası olan Atalar’a gittiğimizi hatırlarım. Büyük Postane Caddesi Sirkeci’nin ruhunu yansıtan en güzel yerlerden biridir.

Bu yol üzerinde bugün halen var olan Ziraat Bankası’nın hemen karşısında çok büyük bir kalabalık olurdu. Papyonlu ve takım elbiseli bir adam devasa kokoreç arabasının önünde, sırada bekleyen insanlara tahtasında doğradığı kokoreçleri hızlı hızlı somunların içine koyar ve sunardı.

Bu kişi Türkiye’de aslında kokoreci meşhur etmiş kişi Vahap Usta‘ydı. Değişik adamdı Vahap Usta. Kokorece bir klas eklemiş ve enteresan bir pazarlama şekli geliştirmişti. Kendisi efsane oldu ancak gel zaman, git zaman Vahap Usta efsanesi ile birlikte ortadan kayboldu. Sırra kadem basmadı ama bir dikiş de tutturamaz oldu. Yıllar sonra kendisine sırasıyla, Maltepe, Çiçek Pasajı, İstiklal Caddesi Büyükparmakkapı Sokak ve Kızıltoprak’ta rastladım. Bütün bu girişimleri bir ya da iki senede hatta bazen sadece aylar içerisinde sona eriyordu. Vahap Usta aslında artık sadece isim hakkını satıyor, işin başında durmuyor ve eski ününü yakalayamıyordu.

Yazık oldu Vahap Usta’ya… Kendisini çok yazmak istedim ve hala da isterim ama sanıyorum böyle bir şey artık olamayacak. (Oldu bile. Vahap Usta‘yı Şişli’de bulduk: Okumak için tıklayın!) Vahap Usta’nın hikayesinin arkasında başka bir şeyler var. Nedir kendi ağzından öğrenmek ve burada sizlerle paylaşmak isterim.

Kral Kokoreç - Hasan Usta
Kral Kokoreç - Hasan Usta
Kral Kokoreç - Hasan Usta

Ardahanlı Hasan Usta

Bugün Vahap Usta’nın Eminönü’ndeki eski meşhur yerinde, Kral Kokoreç ismi ile 1992 senesinden beri hizmet veren ve Ardahan’lı Hasan Usta’nın işlettiği Kral Kokoreç‘ten bahsedeceğiz.

Kokoreci bilinçaltım lezzet olarak hep Vahap Usta’nın kokoreci ile kıyasladığı için Hasan Usta’nın kokorecini de bir Vahap Usta ekolü olarak görüyorum. Buraya yaptığımız onlarca seferden sonra sizi temin edebiliriz ki Hasan Usta’nın kokoreci gerçekten dört dörtlük. Süt kuzusu bağırsağından kokoreci başka bir yerden satın almıyorlar ve kendileri üretiyorlar. 1980 senesinden beri bu işin içinde olan Hasan Usta ilk olarak Şişli’de kokoreç arabasında mesleğe başlamış. O zamandan bu yana çok şeyin değiştiğini belirten Hasan Usta, Vahap Usta’dan bahsederken saygıyla “Yiğidi öldür ama hakkını ver. Türkiye’ye kokoreci tanıtan ve sevdiren adamdır. İşleri yolunda gitmedi. Sonra bir daha da tutturamadı.” dedi.

Hasan Usta bize kokorecin nasıl yenmesi gerektiğini anlatırken, aslında domatesten uzak durmak gerektiğini ve kokoreci olduğu gibi yememiz gerektiğini söyledi. “Domates v.b dolgu malzemeleridir. İyi kokoreci, lezzetine daha da iyi varabilmek için sade bir şekilde, lüp mideye indireceksin.“diye belirtti. Biz de onu dinledik ve tabakta porsiyon iri kıyım kokoreç istedik. İsteyen her daim yarım, çeyrek, pide arasında da götürebilir tabi.

Turist çok olduğu için burada kokoreci ilk kez deneyip beğenen dünya vatandaşları sayıca epey fazla. Avrupa Birliği v.s söylemleri ile kokorecin hijyeni ve yasaklanması üzerine çok tartışmalar oldu. Ama İtalya Floransa’ya bir ziyaretim sırasında el arabasında bağırsak ve işkembe kültürünün kralını onlarda gördüğüm için, bütün bu gereksiz söylemlere kulaklarımı tıkıyorum. İsteyenlere Floransa’daki fotoğrafları bilahare iletebilirim.

Yani uzun lafın kısası kokoreç ölmez, vatan bölünmez!

Hasan Usta’nın yanında ona serviste ve tedarikte yardımcı olan iki tane yaveri var. Burhan ve Adnan. Onlar da yıllardır bu işin içindeler. Kokoreç yemek ve kokorece gönül vermek ne güzel şey.

Viva Kokoreç diyoruz!

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

To read the English version, simply click here and travel to Istanbul Eats.

Kral Kokoreç – Hasan Usta
Büyük Postane Cad. No: 54 Sirkeci – İstanbul
Tel: 0212 5136493

Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

28 thoughts on “Eminönü – Sirkeci’de Kokoreç Nerede Yenir? Kral Kokoreç – Hasan Usta

 • Anonymous

  biz beyoğlu'nda lale'de yiyorduk. bunlar farklı şekilde hazırlıyorlarmış. yolumuz düşerse orda da yeriz.

  Yanıtla
 • annemineli

  İnan yolum düştüğünde bütün rehberlik bilgilerinden yararlanacağım..Teşekkürlerrr…

  Yanıtla
 • bienal

  Kokoreç seviyorsanız mutlaka uğrayın. Pişman olmazsınız.

  Yanıtla
 • Löplöpcü

  Az ilerde solda Hamidiye Türbesi Sokak'ta meşhur şovmen çiğköftesi Ali Usta vardır bilir misin? Usulen çiğ köfte yemek için gidilir, sıraya geçilir ama çiğköfteden çok Ali Ustanın yaptığı tiyatro şov seyredilir. Benden tavsiyem bir cumartesi koko yedikten sonra Ali Ustaya git!

  Yanıtla
 • bienal

  Mutlaka uğrayacağım.

  Teşekkürler.

  Yanıtla
 • ARNAVUTcigeri

  Off yaa offff ben nereden buldum bu blogu? Bir de bloguma ekledim. Yandim ben yandim. Su garip ellerde bunlari bulamam, Istanbul'a gitmeyeli 20 yil olmus,(izin az onunca hepsi Izmir'de kullaniliyor dogal olarak)Bu blogun bir de Izmir versiyonu var mi acaba? dermisim…
  Neyse en azindan fotograflardan ilham alip benzerlerini yapmaya calisacagim bende…
  Harika bir fikir, harika bir blog.
  Sevgiler,
  Asuman

  Yanıtla
 • bienal

  Kıymetli yorumlarınız için teşekkürler Asuman hanım. İnşallah yolunuz yakın bir zamanda İstanbul'a düşer. İnşallah bizim yolumuz da yakın bir zamanda İzmir'e düşer.

  Sevgiler

  Yanıtla
 • Anonymous

  En az 10 kez yedim ve bazen Sirkeci'ye gitme sebeplerimdendir. Daha iyi kokoreç yemedim.

  Yanıtla
 • şenay

  bence üsküdarda GÜNEŞ KOKOREÇ baska yerde bosuna yemeyın adamlar ıstanbulun en ıyısı unlu akınına uğruyolar

  Yanıtla
  • admin

   Sanıyorum bu konu Üsküdar’la ilgili olmalı :) Biz Eminönü için yazmıştık….

   Yanıtla
 • yasin meral

  vahap usta hakkında yazınız için teşekkürler hasan ustayada bol kazançlar dilerim.
  ancak bahsettiğiniz papyonlu kokoreçci vahap usta uzun zaman sonra damak tadıyla ŞİŞLİ de abide-i hürriyet caddesi eski adliye iett durağı karşısı emek restorantta kokoreç hizmetine 7/24 açık olarak hizmet vermeye başlamıştır. kendisine 05350214814 nolu telefondan da ulaşmanız mümkün kokoreç severleri bekleriz

  Yanıtla
 • yavuz

  bu kokoreç değil başka bir şey yemeyen çok şey kaybeder

  Yanıtla
 • sinem k

  vahap ustayı vahap usta hasan ustayı da hasan usta yapan 3 kuşak kokoreç imalatçısı olan istanbulun çeşili yerlerinde satışını istanbul genelindeki tüm kokoreççilere toptancılığını yapan SİNAN KESKİN dir…. en azından bir teşekkür edilseydi….

  Yanıtla
 • sinem k

  yukarıda görülen mekan da hamidiye türbesnn yanındaki çiğ köftteci ali usatnn yanındaki mekanda ilk olarak kokoreç için sinan keskin tarafından açılmıştır tüm esnaf sever sayar kısacası kokoreç deyince akla (merhum) mehmet keskin(merhum) sinan keskin gelir …. bizi eskiler tanır …. :)))

  Yanıtla
 • Şener ŞENSES

  Bırakın Allah aşkına yaa siz izmirde kokoreç’çi Asım ustanın kokoreçini yememişssiniz burada yazıyor, çiziyonuz.Abii sizlere inandım gittim lakin şahsen ben hiiç ama hiiç beğenmedim :((

  Yanıtla
  • admin

   Sende yazar Şener’cim. Biz de senin yazdığım yerleri deneyelim :)

   Yanıtla
 • ya o ne biçim resim, burada kendimi sindirecem şimdi :O

  Yanıtla
 • serhat

  Kral kokorecte dun yarim ekmek yedim..ama hic bir tat alamadim. yillardir kokorec fanatigi olan ben, yavan, kuru tatsiz yarim ekmek arasi biseyler yedim. ikinci bir sans daha vermeyi dusunuyorum kral kokorece. eger yine ayni olursa eksiyi basarim ve bir daha ugramam,

  Yanıtla
 • recai

  SİRKECİDE 15 YILIM GEÇTİ. BÜTÜN MEKANLARI TEK TEK BİLİRİM. ESKİDEN YAŞLI Bİ AMCA İŞLETİYORDU. İYİYDİ. YAKLAŞIK 1 AY ÖNCE UĞRADIM. İŞLETMECİSİ DEĞİŞMİŞ. HİÇ BEĞENMEDİM.

  Yanıtla
 • bahat hosgoren

  26 senedır calısan kral kokerec kalabalıktan dolayı hafta sonları gec gelıyo sıparısler bunun adına hepınızden ozur dılerım ama sız musterılerımızı herzamn memnun edıcegımıze emın olun vahap ustada 2. Subemızdedır ıkıncı supemız sıslıde abıdıyeyı huruyet cadesınde pehlıvan returantın 3 dukyAn yanındadır hepınızı beklerım pısman olmasınız

  Yanıtla
 • Doğu

  İki yıl önce hayatımdaki en kötü kokoreci yedim burada.

  Yanıtla
 • bahat hosgoren

  Kral kokokerec aılesı olarak sızlere hızmet vermekten memnjnuz beyfendı ama yuzlerce ınsanın damak tadınıda tuturucaz dıye bsy yok ınsanların damak zevkı aynı olmayabılır

  Yanıtla
 • Doğu

  Ekmeğin içine yağ doldurmanın damak tadıyla ilgisi olmasa gerek.

  Yanıtla
 • tadı damağımda kaldı

  arkadaşlar ben kokoreçi yedim tadı gerekten çok güzeldi herkese tavsiye ederim

  Yanıtla
 • Geri bildirim: İnsanlığın umudu kokoreç hapında - M. Serdar Kuzuloğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir