Kapanan Restoranlar

Beyoğlu’nda Karadeniz Pidesi Nerede Yenir? – Şimşek Pide Salonu, Beyoğlu – İstanbul (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Not: Bu restoran kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

Beyoğlu'nda Karadeniz Pidesi Nerede Yenir?
Beyoğlu'nda Karadeniz Pidesi Nerede Yenir?

Beyoğlu’nda Karadeniz Pidesi Nerede Yenir?

Efendim Asmalımescit’deki Sisoore mi, Taksim meydanındaki Şimşek mi derken, Sisoore’yi “Karadeniz Yemekleri” klasmanına alarak pide olayında Şimşek Pide Salonu ismini zikretmeyi daha doğru bulduk. Zira burası 1974‘ten beri sadece pide yapıyor, yalnızca pide yapıyor.

Üstelik burası bize sevgili hocamız “Peyami Gürel” in tavsiyesidir. Kıymalısı, kuşbaşılısı, kavurmalısı ve daha nicelisi olmasına rağmen hocamla yediğimiz günlerin şerefine benim her daim tercihim peynirlisidir. Zaten Karadeniz Pidesinin en hakikisi de peynirli olanıdır. Ayrıca yuvarlak olanıdır. Ayrıca yumurtalı olanıdır. Ayrıca kenarları yanmamış olanıdır. Üzerine bir de Trabzon’dan gelen halis muhlis tereyağı ilave ettirdiniz mi diliniz, damağınız bayram eder.

Dünya’nın en güzel pizzaları bir tarafa. Şimşek Karadeniz Pide Salonu gibi yerlerde yapılan bir pide Türk damak tadına en uygun pizzanın ta kendisidir. Napoli’li pizza ustası bu harikaya şapka çıkarır.

Nedeni ise çok açık. Şimşek Pide Salonu’nda yapılan bütün pideler baklavalık undan yapılır. Tereyağı, peynir Trabzon’dan getirilir. Pideniz gözünüzün önünde hazırlanır ve fırında kenarları kıtır hale gelinceye kadar pişirilir. O kenar öyle lezzetlidir ki usüle uymanızı salık veririz. Karadeniz pidesi yerseniz kenarları koparıp pidenin cevherine dalışa geçmeniz gerekecektir. Yani yumurtaya, peynire ve tereyağına. Ne zaman kenarlar biter. Pideniz de bitmiş demektir.

Şimşek Pide Salonu Karadenizli Zekeriya ve Bayram Şimşek tarafından kurulmuş. Şimdi ise yeğen Ahmet Şimşek işletiyor. Pideyi hazırlayan ustanın telefonu Karadeniz ezgileri çalıyor. Haçan ortam size Karadenizi hissettiriyor daa! Uyyy…

Şimşek Karadeniz Pide Salonu

Şehit Muhtar Mah. İstiklal Cad. No:21/A Taksim – İstanbul
Tel: 0212 2494642 – 2934767

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

6 thoughts on “Beyoğlu’nda Karadeniz Pidesi Nerede Yenir? – Şimşek Pide Salonu, Beyoğlu – İstanbul (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

 • www.sutumesarellemekarisma.com

  yemekten geldim şimdi ama olsa yerim! bir fırsat yaratmak gerek. Harika anlatmışsınız!

  Yanıtla
 • kitchenart-ist.com

  Sevgili Salih, o zaman ne yapıyoruz. Sen, ben, Emre ve Pınar haftaya buluşup pideciye gidiyoruz:)

  Ciddiyim bu arada!

  Yanıtla
 • bienal

  ne zaman isterseniz gelin. haber edin yeter :)

  Yanıtla
 • www.buradaara.net

  iddia ediyoırum ! istanbulun en iyi pidecisi Ümraniye-Ataşehir sınırında kalan PİDELLA BAFRA PİDESİ. Daha önce böyle pide yemedim. Malzeme hem lezzetli hemde bol. Üstelikfiyatlarıda oldukça uygun. Pek reklam yapmıyorlar ve ihtiyaçta hissetmiyorlar :) Tavsiyedir. Yemek sepetinde de varlar. isteyenlere telefonu 0216 4201520 , afiyet olsun.

  Yanıtla
  • LEON

   HİÇ İDDA A ETME GÜZEL KARDEŞİM BEN DEDİĞİN YERDE DE YEDİM ŞİMŞEKTE YEDİĞİMİN YANINA YAKLAŞAMAZ .YAKLAŞMAYI BIRAK GÖRSE SELAM DURUR O KADAR SÖYLÜYORUM TABİ YİNEDE ZEVKLER VE TATLAR FARKLI OLABİLİR SENİN DAMAK TADIN ONU GÜZEL BULMUŞTUR. AMA NAFİLE FİKRİMİZİ DEĞİŞTİREMEZSİN :))

   Yanıtla
 • Geri bildirim: イスタンブール旅行に欠かせないのおすすめグルメレストラン 厳選10選

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir