Yardımcı Tarifler

Sucuk En İyi Nasıl Pişirilir?

Bu yazı bir okuyucumuzun daha önce “Evde Sucuk Nasıl Yapılır?” yazımızın altına yazdığı yoruma cevap olarak yazılmıştır. Zaten aklımızda “Sucuk  En İyi Nasıl Pişirilir?” in hikayesini toplamak vardı ama bu yorum sayesinde iyice gaza geldik.

Efendim, biz bundan bir ay kadar önce hayırlı bir vesile ile Cunda’ya gittik. Cunda Fora Butik Otel‘de otel sahiplerinin özel tarifi ile hazırlanan iddialı sucuğun mutfakta pişirilmesi esnasında Instagram için bir minik video kaydı gerçekleştirdik. Bunu gören Kadir Çöpdemir abimiz bize Instagram paylaşımımız üzerinden kibarca laf yerleştirmesi yaptı.

Biliyorsunuz kendisi memlekette sucuk konusunda çok emek sarf etmiş, Türk yeme-içme kültüründe önemli bir yere ve çapa sahiptir. Bizde bunun üzerine kolları sıvadık ve onun verdiği tarif üzerine sucuğumuzu pişirdik.

Kadir Çöpdemir’in Tarifiyle En İyi Sucuk Nasıl Pişirilir?

Kadir abimizin konuya müdahelesi ile birlikte uygulamasını bire bir yaptığımız sucuk pişirme hadisesi için Kadir abi şöyle emirler buyurdu;

  • Önce sucuğunuz ideal bir sucukta olması gerektiği gibi kasap sucuğu olacak ve kıyma baharat karışımında %30 yağ ihtiva edecek. Sucuğunuzu pişireceğiniz tavaya ekstra olarak gram yağ ilave etmeyeceksiniz.
  • Evet. Sucuğunuz böyle ise şimdi tavanızın altındaki ocağı yakın ve tavanızın 1-1,5 dakika kadar ısınmasını sağlayın. Sonra eşit büyüklükte kestiğiniz sucuklarınızı (yarım parmak kalınlığı ideal) tavanıza yerleştirin.
  • 7 saniye sayın ve sucukların öteki tarafını pişmesi için çevirmeye başlayın.
  • 7 saniye de diğer tarafını pişirin ve ocağın altını kapatın.
  • O esnada tavanın üzerine 3-4 damla su serpiştirin.
  • Ayrıca 3-4 damla da limon sıkın.

İşte bu kadar! Mükemmel sucuk böyle pişirilir. Gerçekten de “en iyi sucuk nasıl pişirilir” sorusunun yanıtı bu! Bizim daha önce yediğimiz/pişirdiğimiz sucuk, sucuk değilmiş arkadaş.

Bu şekilde pişirdikten sonra sucukların üzerine ekmeği bastırdığımız zaman sucuk kendi yağını saldı ve limonun ekşiliği salgı bezlerimizi çarpı beş çalıştıracak hale getirdi. Su limonun rayihasını homojen bir şekilde tavaya dağıttı.

Aşağıda uygulamanın videosunu da bulabilirsiniz. Deneyin bakalım, yorumlarınızı bekliyoruz… Biz o zamandan beri başka türlü sucuk pişirmez olduk.

Sağolasın Kadir Çöpdemir abimiz! Allah razı olsun.
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Sucuk En İyi Nasıl Pişirilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir