DönerErzincan

Erzincan’da En İyi Et Döner Nerede Yenir? Erzincan Döner, Merkez, Erzincan

Erzincan’da En İyi Et Döner Nerede Yenir? Erzincan Döner, Merkez, Erzincan

Döner ata sporumuz. Türkler Anadolu’ya gelmezden evvel kılıca etler geçirip yatay ve dikey pozisyonlarda ateşlerde harlıyordu. Ateşi dikey kullananlar dönerci, yatay kullanıp da marinasyonu abartanlar cağcı oldu.

Hal böyleyken memleketin dört bir yanına döner şoplar açılmaya başlandı. Hah, şimdi oraya geliyorum. Erzincan’a da dikey döner şop açılmış. İsmi de Erzincan Döner. Çok başarılı.

Rabbimize hamd-ü senalar olsun ki, memleketin milli yemeği olan döneri aşağı yukarı bütün illerimizde yedik. Erzurum, Kars, Ankara, İzmir, Sivas vesaire… Lakin bu Erzincan Döner’de yediğimiz döner uzun vadeli hafızamızda direk en iyi dönerciler arasında yerini aldı.

Erzincan Döner - Et Döner

Aşağı yukarı herkes İstanbul’daki Bayramoğlu Döneri fanatiği ya, işte Bayramoğlu Dönercisi zorlasa buraya benziyor diyebilirsiniz. O derece iddialı bir yer.

Hele bir de döner ustasının bir kesim tekniği var ki mutlaka görmelisiniz. Biz hayatımızda daha önce bu denli büyük yaprak kesen döner ustası görmedik. Maşallah, tabak gibi döner yaprağı çıkarıyor. Kestiği bir parçayı al suratının sağ yanına, diğerini de sol yanına yapıştır. Sonra da maske olarak kullan.
Tabii bunlar teşbih-i beliğ. Mühim olan o tabak gibi çıkan yaprak döneri usulünce mideye indirmek.

Ne mutlu bize ki İstanbul’dan Kars’a et arabasıyla gittiğimiz o kutlu seferimizde Erzincan Döner’de yanımızda eşlik eden ulu zat, Kars Gravyeri’nin efendisi İlhan Koçulu’ydu. Onunla bu muazzam döneri birlikte yeme şerefine eriştik. (O kutlu günü de tarih kitaplarına not düşelim lütfen.)

Yaprak Döner - Erzincan

Yanında kar beyazı renginde şeker gibi tatlı bir soğan ile servis edilen dönerimizi lavaş ve pide eşliğinde afiyetle midelerimize indirdik.

Şimdi. Döner bir yana, soğan bambaşka bir yana. Bu da hayatımızın en unutulmaz soğanları arasına girdi ya! Daha ne söyleyelim? Şok gibi bir şey. Hele dönerle soğanın kombini. Vay kine, vay vay kine…

Giderseniz soğanın üstüne limon sıkıp yiyin. Lavaş içinde döner ve soğanınızı evlendirin. Bırakın izdivaçları midenizde tamamlansın.

Rabbim yeryüzünde döner seven her Ademoğluna burada döner yemeyi nasip etsin.

Amin.

Erzincan'ın En İyi Et Döneri

Erzincan Döner
İnönü Mahallesi, 24180 Erzincan Merkez/Erzincan
Tel: (0446) 212 62 62
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Erzincan’da En İyi Et Döner Nerede Yenir? Erzincan Döner, Merkez, Erzincan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir