Balaban KebabıEskişehir

Eskişehir Merkez’de Balaban Kebap Nerede Yenir? Abdüsselam Balaban Kebap Salonu, Eskişehir

Başlangıçta ateş yoktu. Türk insanı önce ateşi buldu. Sonra da köfteyi icat etti. Ancak köftede hamur hala eksikti. Bunun üzerine Türkler tırnaklı pideyi buldu ve üzerine yoğurt, yağ ve domates salçası ilave etti. Köfteleri de bunun üzerine koydu. Sonra denildi ki “hep köfte, hep köfte nereye kadar, biraz da et şiş pişirelim de ondan da üzerine koyalım!” Böylece et şiş de işin içine girmiş oldu. Şimdi sıra gelmişti bu yemeğin üzerine mekan inşa etmeye. İşte o anda Abdüsselam Balaban Kebap Salonu inşa edildi. Böylece yemek şimdi tam manasıyla doyurucu ve mukavvi olmuştu.

Olası Balaban Kebap isimli yemeğin kısa bir hikayesini dinlediniz. (Yani bizce olsaydı bunun gibi bir şey olurdu muhtemelen, kim bilir?)

Her neyse efendim, hemen konuya giriyoruz. Bu çok katmanlı yemeğin menşei Eskişehir. Biliyorsunuz Kırım Tatarlarının Türkiye’deki yerleşkesi haline gelen Eskişehir çibörek konusunda da evla bir yer. Lakin bu Balaban Kebap konusunda tıpkı çibörek gibi kategorik bir anlam çıkarmayı başarabilmişler. Lakin coğrafi işaret gerekiyor. (Yoksa ilerleyen yıllarda işler karışacak.)

Her ne kadar Bursalılar “Hadi canım, bizim pideli köftenin çakması bu işte!” deseler de; kusura bakmayın güzel kardeşim ama adamlar jenerik bir isim yerine bu yemeğe “Balaban Kebap” diyerek algı olarak olayı sizinkinden çok daha üst bir segmente taşımışlar bile. Yani şu anda Eskişehir bir sıfır üstün durumda. Rövanşta ne olur bilmiyoruz tabii.

[wdi_feed id=”1″]

Neyse, şimdi bu Balaban Kebabın icrası Eskişehir’de hemen her yerde mevcut. Lakin Eskişehir’de Balaban Kebap’ın hasosu nerede yenir diye sorduğunuz zaman size herkese Abdüsselam Kebap Salonu‘nu parmakla gösterir.

Abdüsselam‘da pasaj gibi ama değil gibi dar girişli bir ana kapıdan sonra loş ışıklı ve izbe bir salona açılan bir lokanta aslında. Oturma alanı da pek az sayıda. Hatta içeride yemek yendiğini görmeseniz bir lokantadan ziyade adeta noterlik bürosunda falan tabldot yemek dağıtılıyor zannedebilirsiniz.

Yine de burada olay zaman içinde gayet başarılı bir hale getirilmiş. Mekanı iletenler gayet Tatarlar. (Bu da Eskişehir’de olduğunuz gerçeğini tamamlayan bir şey) Köfteler çiko, yoğurt ev tipi, tereyağ piuvvv ve salça oldukça lezzetli. Altındaki ekmekleri hem besleyip şişiren, hem de daha çok yemenize sebep olan yegane Balaban Kebap sosları işte bunlar. Gerisi ise köfte. Dilerseniz hem köfte, hem et şiş yiyebilirsiniz. (Et şişler bonfileden) Ya da köfte yerine yalnızca et şiş söyleyebilirsiniz. Tercih size kalmış.

Bu bağlamda Balaban Kebap için Mantı ve İskender Kebap’tan nasiplenmiş köftelerden ve et şişlerden ibaret bir yemek çeşididir desek yanlış olmaz. Salça sosu istemezseniz söyleyin, tereyağ istemezseniz onu da söyleyin. Hatta mönüde bu kombinasyonların hepsi yazıyor. Ona göre bakın da söyleyin.

Abdüsselam Kebap Salonu’na gittiğiniz zaman Abdüsselam Usta’yı göremeyeceksiniz ama bayrağı ondan devralmış Necdet bey ve oğlu ile Balaban Kebap’a taam eyleyeceksiniz.

Eti ve köfteyi sek yemeyi tercih eden bu kulunuz, bu yemeği yedikten sonra Balaban Kebap’ta neyin özel olduğunu düşündüğünde -açken elbette- salça sosuna bulanmış tereyağlı ve yoğurtlu pidelerin olduğuna kanaat getirdi. Bu durumda et ve köfte teferruat kalmakla beraber yalnızca protein anlamında gerekliliğini ortaya koyuyor. Yalnız burada lezzet artırıcı öğe olarak asidite sağlayan tek şeyin salça olduğunu da belirtmek durumundayız. Salça olmazsa yanına turşu v.b. bir lezzet şart.

Sadece köfte ve etleri yiyerek “Yemin ederim salçalı yoğurtlu pidelere elimi sürmedim!” diyenleri buradan tebrik ediyor ve gözlerinden öpüyoruz.

Haydi kalın sağlıcakla!

Abdüsselam Balaban Kebap Salonu
Arifiye Mahallesi, No:, Belediye Sk. No:11, 26010 Odunpazarı/Eskişehir
Tel: (0222) 231 14 44

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Eskişehir Merkez’de Balaban Kebap Nerede Yenir? Abdüsselam Balaban Kebap Salonu, Eskişehir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir