Gurme Haber

Nazlı Pişkin ile Fermente İşler (Kefir Atölyesi) – 6 Mayıs – 11:00 -13:00

Nazlı Pişkin ile Kefir Atölyesi

Yemek yazarı, yemek kültürü araştırmacısı, çevirmen Nazlı Pişkin Fenerbahçe Kalamış’ta 6 Mayıs 2017 Cumartesi günü yeni açılan İstanbul Gastronomi’de Fermente İşler Serisi kapsamında Kefir Atölyesi düzenliyor.

Atölye sonunda evde kendi kefirinizi yapmayı öğrenip kendi mayaladığınız kefirleri evinize götürebileceksiniz.

Detaylı bilgi ve kayıt için; Nazlı Pişkin Fermente Atölyesi

Sağlıklı beslenmeye ilgiyle birlikte bağırsak sağlığında çok önemli yeri olan doğal fermante yiyecek ve içeceklere olan ilgi giderek artıyor. Kadim bilgilerden olan fermantasyon, bir gıda maddesinin bazı bileşenlerinin insan bedenine faydalı mikroorganizmalar etkisiyle kendiliğinden ya da uygun ortam sağlanarak dönüşüme uğramasıdır. Şifasıyla ve besleyici gücüyle bilinen en temel doğal fermante süt ürünlerinden olan kefiri siz de kendiniz yapabilirsiniz. Uygulamalı olarak gerçekleştirilecek Kefir Atölyesi, fermante yiyecek ve içecek çeşitlerine dair düzenlenecek “fermante işler” atölye serisinin ilkidir.

Bu atölyede neler anlatılacak?

• Fermantasyon nedir?
• Geleneksel mutfağımızda fermante gıdaların yeri nedir?
• Fermante süt ürünleri nelerdir?
• Kefir nedir? Kefirin faydaları nelerdir?
• Evde kefir nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir?
• Kefir altı suyu nedir? Süzme kefir nedir? Bunlar nasıl elde edilir, nerelerde kullanılır?
• Kefir, kefir altı suyu ve süzme kefiri beslenmemize nasıl daha çok dahil edebiliriz?

Bu atölyede birlikte neler yapılacak?

• Sade ve meyveli olmak üzere iki çeşit kefir tadımı yapılacak.
• Dağıtılacak kefir mayasıyla hep birlikte uygulamalı olarak kefir yapılacak. Katılımcılar, kendi mayaladıkları kefirlerini olgunlaşmak üzere atölye sonunda evlerine götürebilirler.

Nazlı Pişkin Hakkında:

Yemek kültürü araştırmacısı, yemek yazarı, çevirmen. Antalya Anadolu Lisesi’nden sonra Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden mezun oldu. Çevirmenlik hayatında özellikle yiyeceklerin tarih içindeki yolculuklarına odaklandıktan sonra İstanbul Üniversitesi Akdeniz Dünyası Araştırmaları Bilim Dalı’nda tarih yüksek lisans derecesi aldı. Akdeniz havzasında tarih boyunca kurulmuş uygarlıkların yeme-içme kültüründe süreklilik ve değişimler bağlamındaki araştırma yazıları ve çevirileri 2000 yılından beri çeşitli dergilerde yayınlanmaktadır. Farklı yayınevleri tarafından yayınlanmış kitap çevirileri, uluslararası Gourmand ödüllü yemek kültürü kitapları editörlükleri bulunan Nazlı Pişkin, yemek tarihi konulu seminerler ve atölye çalışmaları da düzenleyerek bilgilerini uygulamalı olarak paylaşmaktadır.

http://instagram.com/nazlipiskin
http://www.incekiler.com
http://facebook.com/incekiler

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir