EskişehirKöfte

Eskişehir’de En İyi Köfte Nerede Yenir? Tatlıdil Köftecisi, Eskişehir

Bir zamanlar insanlar her zaman olduğu gibi göç etmişler. Tatarlar da Eskişehir’i kendilerine mesken etmiş. Ancak her yerde olduğu gibi Eskişehir’de de Cumhuriyet henüz kurulduğu için ekonomik sıkıntılardan ötürü kimse günümüzdeki gibi sokaklara çıkıp, zorda kalmadıkça dışarıda yemek yemezmiş. Çarşı esnafı ve çarşıya alışverişe çıkan tek tük insanın haricinde tabii…Tatlıdil Köftecisi işte böyle bir zamanda Cumhuriyet tarihinin ilk köftecilerinden biri olmasının yanı sıra aynı zamanda ilk esnaf lokantalarından biri olarak 1932 yılında kurulmuş. Hal böyle olunca Türkiye’nin günümüzde dışarıda yemek yeme alışkanlığının oluşmasında bir kutup olmuş. Bu bir kenarda dursun!

Tatlıdil Köftecisi herhangi bir köfte tarzı benimsemeden en doğru ve en yalın sunumu ile kendine özgü bir köftecilik üslubu geliştirmiş. Esnafın lokantası olma özelliğinin yanında köftecilik müessesesi anlamında Türkiye’deki tüm köftecilerden bu noktada hem farklılaşmış hem de nesilden nesile aktarım ile köftenin lezzeti ve sunumunda en iyiyi yakalamış.

Eskişehir’de methini çok duyduğumuz Tatlıdil Köftecisi bizi tüm geçmişi ile birlikte ve bir o kadar da yakın akraba sıcaklığı ile karşıladı. Gösterişsiz, iddiasız ama köftesinden oldukça emin. Dile kolay dördüncü kuşak işin başında. Ayrıca bunca zincir restorancılık trendlerinin yanında gündeme Matrix’in Neo’su gibi “Dur!” demeyi başarmış bir “Zen” halinde. Tek şube. Numune. Örnek. Esnaf.

[wdi_feed id=”1″]

Köftesi direk kendi ekolü. Eşsiz. Türkiye’nin hemen her yerinde köfte yedik ama Tatlıdil köftesi için şuranın köftesinin benzeridir diyemiyoruz. Köfteler ızgarada beklemiyor içeri giren insan sayısına göre ateşe atılıyor. Asiditeyi artırıcı unsur olarak köfte yanına en uygun nevale ile metal tabakta servis ediliyor, yani; İçine az maydanoz doğranmış kuru soğan. Tabaktaki köfteler terli ve lezzetli. Ayrı bir tabakta da kızarmış biber ve domates masanıza bırakılıyor. Köftelerin üzerinde kızarmış ekmek dilimleri var. Bu ekmek dilimleri belli ki köfteler ateşe atıldığında üzerlerine bırakılmış. Böylece köftelerin yağının, terinin bir kısmı da bu ekmeklere sirayet etmiş durumda. İşte bu kadar yalın ve bu kadar özel bir köfteci Tatlıdil.

Dilerseniz biri umami unsuru olarak kendi kurdukları turşudan da köftenizin yanına isteyebilirsiniz. Bunun haricinde mekanın kendine has bir spesiyali daha var: Şıra. Ritüeli kelimenin tam anlamıyla yaşamak isterseniz, köftenizin yanına mutlaka şıra içmelisiniz. Peki şıracı buradaysa bozacı nerede diyeceksiniz? O da 100 metre ötesinde Karakedi Bozacısı.

Tatlıdil Köftecisi Eskişehir’e gidince uğramanız gereken lezzet noktalarının en başında geliyor. Hatta bizce tarihi ile birlikte tıpkı Odun Pazarı evleri gibi şehrin korunması gereken mekanları arasında.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında açılan ve günümüzde varlıklarını sürdüren köftecilerin günümüz modern lokantacılığının temelini atmada katkısı çok büyük. Özellikle lokanta sahibi esnaflara sesleniyoruz. Eskişehir’e gidince vefa borcunuzu yerine getirin, Tatlıdil Köftecisi’ne mutlaka gidin, bir porsiyon köftesini yiyin. Umulur ki sizin de işleriniz açılır ve ikram edilenlerden olursunuz.

Vesselam.

Tatlıdil Köftecisi
Yandas Sokak No:19 (Köprübasi’nda çarsinin içine girince sol traraftaki sokaklardan birinde)
Tel: 0222 2347524
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Eskişehir’de En İyi Köfte Nerede Yenir? Tatlıdil Köftecisi, Eskişehir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir