Bunları BilelimGURME NOTLARI

Etli Yaprak Dolması Pişirme İncelikleri

Ermenilerin Etli Yaprak Dolması Pişirme Sırları

1926 yılında yayımlanan Vağinag Pürad’ın Ermeni harfli Türkçe olarak derlediği “Mükemmel Yemek Kitabı” isimli mutfak sırları kitabına ulaştık. Bu kitapta birçok yemeğin Ermeni mutfağında ele alınışına dair sırlar ve lezzetli yemek pişirmenin incelikleri mevcut. Bunlardan biri de etli yaprak dolması pişirmenin incelikleri üzerine… Etli yaprak dolmasınını birçoğumuz benzer şekilde yapıyor olabiliriz ama bazen bir iki farklı teknik lezzette bambaşka açılımlar sağlayabiliyor.

Bunun bir tariften ziyade teknik olarak alınan notlar olduğunu unutmayın. Umarız bu yazının dolma severlere, dolma pişirme tekniklerini geliştirme anlamında faydası olur.

“Etli yaprak dolması için ince asma yapraklarını suda biraz haşladıktan sonra mutlaka sıkmalı. Ayrıca yağlı eti, iki baş soğanla iki defa makineden geçirdikten sonra biraz pirinç, tuz, biber, bahar, dereotu, bir kepçe su ile iyice karıştırmalı ve yapraklara koyup iki-üç santim boyunda sarmalı.

Tencerenin dibine bir-iki yaprağı serdikten sonra sarılan dolmaları istif etmeli. Üzerine bir düz tabak, iki kepçe su koyup tencerenin kapağını kapamalı ve orta ateşte pişirmeli.

Asma yaprağından başka ilkbaharda marul, yeşil salata, at kestanesi ve fındık yapraklarından da yapılır. Kuzu etiyle yeşil salatadan yapılan dolma hepsinden de nefis olur. “

İşte “Mükemmel Yemek Kitabı“nda etli yaprak dolması pişirme incelikleri bu şekile anlatılmış.

Afiyet olsun!

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir