Gaziantep’te Küşleme Nerede Yenir? Kebapçı Halil Usta, Karşıyaka, Gaziantep

Küşleme - Kebapçı Halil Usta - Gaziantep

Kimileri “Küşneme” der, kimileri “Küşleme”. Biz “Küşleme” diyoruz. Peki nedir küşleme? Etin alası. Sinirsiz. Has koyun eti. Löp et. Cillop. Lokum. Bir koyunun omurgasının etrafından yalnızca iki tane çıkıyor. Deniz ürünlerinde havyar ne ise, et olayında da küşleme o. Krem dö la krem. Ağlatır. Ben ağladım. O derece.

Bir de bu hınzır kömür ateşinde mangalda hazırlanırsa, lezzet ehli için göz yaşartıcı oluyor. Bunların da üstüne küşlemeyi efsanesi tüm ülkeye yayılmış Gaziantep’li Halil Usta’dan yiyorsanız, ruhunuzu teslime hazır olun!

Efendim, hikaye şöyle. Tam iki buçuk yıl sonra şanlı bir geçmişe sahip şehrimiz Gaziantep’e tekrar ayak bastık. Ne mutlu bize ki sebebi ziyaretimiz elbette yemekti. Harbiyiyorum.com‘a yazı yazmaya başlama sebebimiz olan ilk Gaziantep gezimiz ve akabinde hazırladığımız “Gaziantep Serisi” eksik kalmıştı. Zira Gaziantep denince, en az kahramanlıkları kadar yeme-içme üzerine de şanlı bir tarihe sahip olan şehrin, sadece üç-beş yazı ile tamamlanması mümkün değil. Bunu ikinci seferimizde ziyadesiyle anlamış olduk. İnşallah bir üçüncüsü de olur.

Küşleme - Kebapçı Halil Usta - Gaziantep

Gelelim “Halil Usta“ya. Küşlemesi ile ün yapmış Halil Kör’ün yeri Gaziantep’in Karşıyaka semtinde. Kendisi ise beyaz önlüğü ile dükkanda kasanın başında. Muhtemelen şan ve şöhretin para ile buluştuğu noktayı kollamak istemiş artık. Önemli bir yer gerçekten. Bir işte şan ve şöhrete ulaştıysan ve ticaret ehliysen kasada durmak en doğrusu. Halil Usta’nın yetiştirdiği kendi ustaları ise ateşin başındalar. Lokanta/Dükkan dışarıdan pek algılanmasa da, içeride epey bir yatay derinliğe sahip.

Derinlik demişken, Halil Usta kebaplarını bakır ve çukur kaplarda servis ediyor. İkinci kez ne mutlu ki, tesadüfen yiyicilerin piri arkadaşımız Löplöpçüler ile birlikte Antep yemek turu yaptık. Halil Usta’ya berabercene gittik. Çeşitli kebaplarından sipariş ettik. Sebzeli kebap, simit kebabı ve küşleme. Bütün kebapları çok güzel ama ben küşlemeciyim arkadaş! Simit kebabı ise hafif “Falafel” etkisinde. Ayrıca Antep’te makbul olan et, koyun eti.

Kebaplar - Küşlemeci Halil Usta

Şimdi bu noktada Gaziantep’li yemek ustalarına değinmekte fayda var. Hepsi işlerine tuhaf bir şekilde bağlılar. İnsanları doyurmayı seviyorlar. Ayrıca markalar. Yemek yapmayı çok önemsiyorlar ve hizmet ehliler. Övülmeyecek yemek yapmazlar. Olur da yemekten anlıyorsanız, yaptıkları yemeği beğenmezseniz kahrolurlar. Bu da her daim çıtayı yüksek tutmalarını sağlıyor.

Gaziantep’te sadece Halil Usta eksik kaldı diye yaptığımız ziyaret sonrasında yeni bir külliyat ile döndük.  Sonuç: Gaziantep’i çok seviyoruz. Avrupa’da her sene artan fonlardan bir konuda bir yer başkent oluyor ya, olur da “Yemek Başkenti” olayına girerlerse dileriz Antep başkent olur, ki Avrupa kebap görsün. Böylece gelsin hidayet!

Amin!

Halil Usta - Gaziantep

Kebapçı Halil Usta
Karşıyaka Tekel Cad. Öcükoğlu Sok. No:6 Şehitkamil – Gaziantep
Tel: 0342 3231616

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın! 

10 Yorum . Siz de yorum bırakarak bu yazıyı zenginleştirin.

 1. Tarifname-Seda 02 Mart 2012 at 12:41 - Reply

  Geçen sene bu zamanlarda bir lezzet turu yaptım Gaziantep’te ve tek kelime ile hayran kaldım. İmam Çağdaş’tan ılık baklava, Halil Usta’dan simit kebabı ve en önemlisi Zekariya Usta’dan bol fıstıklı katmer tatları hala damağımda… Yazınızın sonuç kısmına da yürekten katılıyorum :)
  Keyifle takip edeceğim bir halk gurmesi keşfetmek günün kârı oldu benim için..

  Sevgiler

  • admin 02 Mart 2012 at 17:19 - Reply

   Kıymetli yorumlarınız için çok teşekkürler.

 2. burak karadağ 02 Mart 2012 at 16:45 - Reply

  geçen sene o kadar çok yedik ki hayvan kalmadı kesecek diye halil usta kovdu bizi. sonra kıyamayıp “tatlı” yemeden göndermem dedi, bi küşneme daha yolladı bize. öyle de tatlı bir insandır :)

 3. Abdullah Bozkurt 16 Mayıs 2012 at 08:54 - Reply

  Sanırım 1975-1976 Seneleriydi Kasap Dükanında Tanıştık.Kebap Deyince Halil Usta Derim.Halil Usta Emekle Kebaba Tat Veriyor.Uzun Yıllardır Yurt Dışındayim Yazın Geliyorum.Halil Ustamızı Ziyaret Eder Kısmet Olursa Kebabımızı Yeriz.Saygılar

 4. Asım kaya 21 Ocak 2013 at 22:21 - Reply

  Halil ve Mehmet usta ve kardeşler,uzun yıllar Karşıyaka semtindeydiler,çarşıda da şubeleri var Mehmet usta oraya bakıyor,ve artısı var Mehmet usta hafta’nın 7 günü orada çok güzel mekan kurmuşlar akşam 21:00 kadar açık,mutlaka deneyin,özellikle havuç diliminden en son isteyin.Adres:Alleben Mah.kemal köker cad.no:19/A Şahinbey/Gaziantep (Kızılay kan merkezi karşısı)Yemekten sonra lokantanın karşında kan verebilirsiniz :)))

 5. vezuka27 05 Mart 2014 at 17:41 - Reply

  Halil usta metro grosmarketin yanına şube açtı.Lakin tadı tutturamadı.
  Eski yeri halen aynı tatta.

  Şu an Ayıntapda yenilebilecek en iyi kebap Aşina kebap ve Çulcuoğlu kebapdır.Emekte ehil kebap var onunda hakkını vermek lazım.

  (10 binden fazla kebap yemiş Ayıntaplı olarak Kişisel görüşümdür)

 6. abdullah 17 Nisan 2015 at 18:22 - Reply

  Antep deyince baklava kebap baklava deyince Koçak kebap deyince küşleme ci huseyin usta tek geçerim kendimde aşçı yım elhamdulillah ben bu iki lezzetin üstüne tanımam biz ankarada baklava değil çamur yiyormuşuz hele Koçak Kaymaklı özel sobiyet offf offf huseyin ustanin da simit ve küşleme si aman antep ben geliyorum bekle inşallah

Yorum Yazın