Et HaşlamaEt YemeğiGURME NOTLARIPortekizSandviçler

Lizbon’da “Bifana” Sandviç Nerede Yenir? O Trevo, Lizbon, Portekiz

O rahmetli Anthony Bourdain boşa gezmedi. Dünyanın dört bir yanından yeme içmenin en iyi icracılarını dökümante etti. Herkes Portekiz deyince “Nata Nataaaaa” diye inler; lakin Portekiz’de gizli silah “Bifana”dır. Anthony Bourdain da böyle söylerdi rahmetli…

Bir keresinde New York’ta kendisiyle yan yana gelmiştik. Portekiz denilince ilk aklına gelen yemek nedir diye sormuştum. Teklemeden “Bifana” demişti. 

Dikkat! Domuz alarmı! Bifana domuz etinden yapılır. Sonra uyarmadı demeyin! (Domuz karşıtıysanız yazının sonrasını okumayabilirsiniz…)

Yumuşacık bir ekmek (keşke hamburger ekmeği bu ekmek olsa dedirtiyor) içine saatlerce kaynamış domuz biftek; artık böyle erimiş, lifleri lime lime olmuş bir et… Bizim salçalı bifteğin salçasız halini düşünün. Onun gibi… 

O Trevo isimli mekanın içerisi, tezgah önü bar şeklinde arkada çalışanlar hizmet sunuyor.

Üstelik epeyce ucuz. Lizbon’da etrafınıza dikkatlice bakarsanız gece gündüz her saatte “Bifana” icracısı yerler bulabilirsiniz. Daha çok vitrinden bar gibi görünen yerlere nazar edin, şansınız daha çok artsın

Şimdi bu ekmek arası lezzetin ekmeği üzerine bir iki kelam daha edelim. Efendim; Floransa’da Lampredetto’cu (ekmek arası işkembeci) vardır. Aynı onun ekmeği gibi, yine de daha yassı ve daha tuzsuz bir ekmek benzeri diyebiliriz.

Gelelim mekanımız O Trevo’ya… Tarihi bir halk lokantası. Bar kısmı da var, masaları da. Genelde hızlıca yemek isteyenler bara oturuyor. Biraz daha vakti olanlar masalara….

Yalnız masalara sizden başkaları da oturabilir. Sonra demedi demeyin. Yıllardır bu böyle, değişmemiş.

O Trevo salaş bir yer, lakin bir lezzet avcısı sezgileriyle buradan içer girer girmez kuvvetli bir av bulacağını rahatlıkla anlayabilir.

Sonuç: Oldukça tatmin edici ekmek arası domuz biftek sandviç. Yanına da 20’lik bardakta tek atım bir bira. Yetmedi mi? Bir Bifana ve bir 20’lik bira daha! 

Tamam “Nata” yediniz ama “Bifana” yiyerek esas şimdi tam olarak Portekizli oldunuz.

Acı biber yağı şişesi

Şimdi gelelim bir diğer çok önemli lezzet artırıcı unsura. Bu Portekizde acı biberin yağını sıkarak tıpkı zeytinyağı gibi o biberin esansını hapsediyorlar. Sonra da bunu şişeleyip satıyorlar. O Trevo’da da bu biberi Bifananızın yanında sunuyorlar.

Ekmeğinizin arasına bu acı biber yağından bir iki damla damlatın ve Bifana lezzetinde bizim yaşadığımız yükselişi yaşayın.

Ne oldu peki?

Şak! Bir bifana sandviç ve bir 20’lik bira daha.

Herkese afiyetler…

Bol gezmeler…

O trevo isimli restoranın dış mekan cephesi

O Trevo
Praça Luís de Camões 48, 1200-283 Lisboa, Portekiz
Tel: +351 21 346 8092

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Lizbon’da “Bifana” Sandviç Nerede Yenir? O Trevo, Lizbon, Portekiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir