GaziantepKahke

Gaziantep’te Kahke Nereden Alınır? Akşam Simit Fırını, Gaziantep

Neredeyse kurabiye, ama kandil simidi gibi de: İşte Kahke. Keyifli mi keyifli. Halep’ten Gaziantep’e transfer edilen ve Antep’te teyzeler tarafından evlerde yapılırken Akşam Simit Fırını‘nın kurucusu Hacı Aksu tarafından seri üretim ile tanışan bir gevrekten söz ediyoruz burada.

Çayın, kahvenin yancısı. Kurabiyenin amcası. Simitten hallice, içinde mahlep, nohut mayası ve sıvı yağ olan bu yavruları tatlı, tuzlu her türlü midenize indirebilirsiniz. Sırf bu açıdan bildiğimiz kurabiyelerden farklı ve daha gevrektir. Biz en çok tahinli ve çikolatalısını sevdik. Siz geri kalan 13 çeşidini de deneyince hangisini sevdiğinize kendiniz karar verirsiniz artık.

Lakin gelin görün ki Kahke’nin hasını bulabileceğiniz yegane yer şu ca’nım ülkemizde Gaziantep’tir. Bu yüzden Gaziantep’e gittiğiniz zaman Kahke yemeden dönmek büyük terbiyesizliktir. Burada (İstanbul’da) bulduklarınız da asla Gaziantep’teki gibi değildir. Antep’te Kahke denince de akla Akşam Simit Fırını gelir.

kahke-aksam-simit-firini-gaziantep

Antep’te dört şubesi bulunan Akşam Simit Fırını‘nın biz çarşı içinde olanına uğradık. Küçük samimi bir dükkan. Çeşit çeşit, rengarenk kahkelerden dilediğinizi alabilirsiniz. Uzunu var, yassısı var, yuvarlağı var, kısası var, susamlısı var, var da var…

Şimdi hep beraber ne öğrenmiş olduk?

1. Kahke diye bir şey var.
2. Bu Kahke Halep’ten (Suriye) gelmedir.
3. Kurabiye değildir. Simit değildir. Başka bir şeydir.
4. Gaziantep’te Kahke denilince akla ilk olarak Akşam Simit Fırını gelir.

Efendim bir de unutmadan; bu gevreklerin bir diğer özelliği de uzun süre bayatlamadan saklanabilmesidir. Al dolabına koy, 4 ay dayanır. O derece.

Şimdi siz Gaziantep ile ilgili diğer yazılarımızı (Külliyat-ül Antep’ül Aş) okurken biz de Kahkelerimizi sütümüze bandırarak midemize indiriyoruz.

Vesselam.

aksam-simit-firini-gaziantep-03

Akşam Simit Fırını
Mütercim Asım Cad. No:1/C Gaziantep
Tel: 0342 2180022

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir