Hamur İşiKuzey MakedonyaPişi

Gostivar’da Yol Üstünde En İyi Pişi Nerede Yenir? Mekicite od Straza, Kuzey Makedonya

Kim derdi ki “Bir gün Kuzey Makedonya’da Üsküp’ten Ohrid’e doğru giderken yolun solunda hayatının en iyi ve unutulmaz pişisini yiyeceksin”. Bugüne kadar bize kimse demedi vallahi. Ancak orada o pişiyi sosyal medya hesaplarımızda paylaşınca “A, orada unutamadığımız tek yer!” ya da “Hayatımda bundan daha iyi bir pişi yemedim.” diyen çok oldu.

Lakin işte biz şimdi size diyoruz. Eğer bu dediğimizi yapar ve bizi tasdiklerseniz anlayın ki bir “pişi” her türlü görüş ayrılığımıza rağmen bizi birleştirdi. İşte her daim yemeğin birleştirici gücünden kastımız bu!

Şimdi sevgili şikemperver dostlar, eğer önceki Kuzey Makedonya lezzet yazılarımızı okuduysanız buradaki insanların hamur olsun, börek olsun, köfte olsun çok sevdiğini ve bu yemeklerin Kuzey Makedonya’nın milli yemekleri olduğunu hemen hatırlayacaksınız. Bir sabah ansızın bizi düşük beklentilerimizle gafil avlayan bu pişici de Kuzey Makedonya diyince ana yemeklerden ve unutulmazlardan biri.

Kuzey Makedonya’da pişiye “Mekitsi” deniyor. Takdir edersiniz ki Türkiye’de yaygın ismi “pişi” olmak ile birlikte bizde bile farklı yörelerde farklı isimlerle anılıyor. (Mesela pişiye Kırşehir’de “Çığırtma”, Çanakkale’de “Gödek”, Aydın’da “Delikli Börek” denir) İşte burada da “Mekicite od Straza” da “Sokak Pişicisi” anlamına geliyor. Şimdi mekan içinizde duygu uyandırmaya başladıysa söylüyoruz. Bu markanın kuruluşu 1942. Yani muhtemelen gerçekten bir sokak pişicisi olarak hayatlarına başlamışlar ve şimdi Gostivar, Ohrid yolu üzerinde deyim yerindeyse adeta bir “Pizza Hut” a dönüşmüşler.

Self-servis bu restoranda tüm senaryo bu yağda kızartılan pişiler üzerine kurulu. Mekan belli ki yıllar içerisinde modernleşmiş ve bir fast-food zincirine dönüşür hale getirilmiş. Ama bütün geleneksel alegoriyi de korumuş. Nedir bu alegori derseniz; size bunların pişi, ayran ve peynir kutsal üçlemesi olduğunu söyleriz. Mekiciler hacmen büyük, bizim pişilere göre daha yassı, hafif kıtır, içi sulu ama son derece lezzetli. Sanki çifte kızartılmış gibi. Yanına da hafif tuzlu, bizdeki süzme peynirleri andıran ama daha az ekşi peynirden söylerseniz daha da neşeleniyorsunuz. Hele bir de yanına ayran (bizdeki ayran gibi değil, daha çok kıvamı azaltılmış yoğurt) söylerseniz kutsal alegoriyi yakalamış, basit bir Kuzey Makedon öğünü nasıl olur anlamış oluyorsunuz.

Elbette tüm bu yukarıda söylediklerimizi aldık ve adeta şaşkınlıklar içerisine taam eyledik. Daha ilk ısırığı alıp da ağzımızdaki lokmayı şöyle bir çevirdiğimiz anda daha önce böyle bir pişi yemediğimizi ve ömrümüzün sonuna kadar burada yediğimiz lezzeti unutmayacağımızı anladık.

Meğer ne pişiler biriktirmişiz içimizde… Hiçbiri bunun kalibresinde değilmiş. Peh.

Şimdi sevgili okur!

Buraya kadar anlattıklarımızı bir tavsiye niteliğinde alıp kabul ediyorsanız eğer, bundan sonrasına da dikkat kesilin. Zira yıllardır yeme-içmede bir işin piri kimdir/nedir bunu anlayabiliyoruz. Biz bunun için görevlendirildik. (Alemlerin ve tüm mikro-makro göklerin rabbine hamd olsun) Bu da bizi biz yapan şey zaten. Burası da “Pişi” ilminin piri. Yani bundan daha iyisini yemedik. Eğer biri “Ben pişi yapıyorum” ya da “Ben pişiyi çok iyi yapıyorum!” veya “Ben pişici açacağım. Bu işi benden daha iyi yapan olamaz!!!” diyor ise, üşenmeyip kalkıp-gidip önce burada önce bir “pişi” – “mekitsi” yemeli, daha sonra hayattaki egosuna dayalı argümanlarını tekrar gözden geçirmeli.

Evet. Bugünkü eyyorlamamız bu kadar.

Esselat-ü vesselam.

Mekicite od Straza
Prevoj Straza, Magistralen pat Kicevo – Gostivar, Kichevo, Kuzey Makedonya
Tel: +38975251244

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir