Diğer ListelerGURME NOTLARIOdaTV Yazıları

Güneye İnerken En İyi Yol Üstü Lezzet Durakları Nerelerdir?

Malum yaz geliyor. Yaz gelince yol üstü lezzet durakları da haliyle önem arz eder. Bu hafta size bu zamana kadar yol üstünde durduğum ve lezzet molası verdiğim favori mekanları derlemek isterim. İşte size Güneye tatile giderken uğramanız gereken en iyi 7 yol üstü lezzet durağı…

Çanakkale Yolu Üzeri

Öz Ali Paşa Et Pazarı  – Silivri

Silivri merkez sapağını geçince Öz Ali Paşa Mahallesinde bulunan bir kasap dükkanı burası. Zamanla ızgara ile birlikte eti işleyerek pişirip de satmaya başlamışlar. Böylece ortaya “Kıyma” isimli Satır Et’e benzeyen ama tam olarak satır et olmayan bir nefaset çıkmış.

Öz Ali Paşa için ana yoldan bir 10 dakika saparsanız güzel bir çoban salta eşliğinde ızgara “Kıyma”nın tadına varabilirsiniz.

Çamlıbel ve Kavaklık Restoran – Keşan

Keşan’da tescilli “Satır Et” yemeniz için yol üstünde 2 farklı yer var. Birisi Çamlıbel, diğeri de Kavaklık Restoran. İkisi de satır kıyması ve tuz ile yaptıkları Satır Et satıyor. Ayrıca bu iki yerde de kuzu çevirme bulabilirsiniz. İyi bir kaşık salata ve yoğurt eşliğinde istediğiniz gramajda satır etinizi sipariş verip yol üstünde lezzetli bir mola verebilirsiniz.

Sardalye – Çanakkale

Çanakkale üzerinden yola devam edeceksiniz, Çanakkale merkezde Türkiye’nin en iyi balık büfelerinden biri olan Sardalye’ye de uğramanızı ve ekmek arası sardalya yemenizi tavsiye ederim. Bol nevaleli bol soğanlı, tempura usulü kızartılmış sardalya ekmeklerinizin yanına turşu en iyi eşlikçi olacak.

İzmir Yolu Üzeri

Düzdağ Tost – Susurluk

Susurluk tostu, bol köpüklü susurluk ayranı ile birlikte Marmara-Ege arası seyahat eden yolcuların her daim peşinde olduğu en önemli lezzetlerden biri. Bol köpüklü bir Susurluk ayranı ile üstü salçalı Düzdağ Tost yemeden yola devam etmek olmaz.

Tuzsuz Mihalıç peynirli, Balıkesir sucuklu Düzdağ tost ayrıca Türkiye’de ikon yemeklerden biri. Düzdağ Kıraathanesi’nin kahve müşterilerine karınları doysun diye sunduğu bu salçalı tost zamanla tüm Türkiye’de meşhur oldu.

Can Köfte – Akhisar

Can Köfte sadece Akhisar’un değil, Türkiye’nin en iyi köftecilerinden biri. Akhisar merkezde Can Köfte benim favori lezzet duraklarımdan. Hele o tereyağında ısıtılan pidelerini görünce kelimenin tam anlamıyla ağzımın suyu akıyor.

Köftenin içerisinde kıyma, soğan ve tuzdan başka bir şey yok. Bir porsiyon köfte ve piyaz ile yola devam ediyoruz.

Muğla ve Datça Yolu Üzeri

Meşhur Akçapınar Tostçusu

Sağlı sollu okaliptüs ağaçlarının sonunda ulaşacağınız tesis, ahşap dokusu ve yolun her iki tarafında bulunuşu ile bir tostçudan daha çok hanı andırıyor. Ahşap detayları görmek isterseniz kafanızı kaldırıp tavanları inceleyebilirsiniz. Avizelere kadar her yer ahşap.

Burada domatesli, karışık tost yemelisiniz, yanına da köpüklü kendi ayranlarından söylemelisiniz. Tost ekmekleri yarım ekmek arası hazırlanır ve sucukları da oraya özeldir. Portakallı nar söyleyip, gerekirse bölüşmelisiniz. Üstüne de vaktiniz var ise çay içmelisiniz. İşte bu kadar. Siparişinizin yanında getirilen söğüş domates ve acı biberler de cabası.

Yılmaz Usta Kokoreç Arabası

Marmaris-Datça yolu üzerinde 15.km’deki pazar alanının olduğu yerde (Datça’ya giderken) sağda kalan eski bir servis aracını minik bir büfeye dönüştürmüş olan Yılmaz Usta’nın kokoreçi başarılı. Ancak var ise özellikle uykuluğunuzu yemenizi tavsiye ederim.

Özellikle uykuluk yemek isterseniz, Yılmaz Usta “Gelmeden bir 30-60 dakika öncesinden beni mutlaka arasınlar!” demişti bir keresinde.

Şimdilik tavsiye edebileceğim lezzetler bunlar. İlerleyen haftalarda diğer favori yol üstü lezzet duraklarımdan bahsedeceğim.

Afiyetle kalın.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir