KahvaltıMuğlaNE YİYELİMNEREDE YİYELİMTostTürkiye

Ula’da En İyi Tost Nerede Yenir? Akçapınar Tostçusu, Ula, Muğla

Şimdi efendiler, burayı klasik bir tostçu gibi düşünmeyeceksiniz. Marmaris ya da Datça yolunda iseniz Akçapınar Tostçusunu bir ritüel olarak seyahatinize, tatilinize katmanız gerekir. Çünkü burası sadece Ula Muğla’da en iyi tostu yapmakla kalmıyor aynı zamanda hafızanıza harika bir hatıra ve bir takım yaşanmışlıklar katıyor.

Malum, yaz gelirken seyahat rotaları belirlenir. Yol üzerinde de yemek yemeden hedefe ulaşmak, Türklerin seyahat anlayışına ve dahi tabiatlarına aykırı. Bu sebeple seyahat rotamız üzerinde bulduğumuz lezzet noktaları seyahatlerimize ekstra anlam eklerken, midelerimize şenlik takviyesi sağlıyor. Lakin Akçapınar Tostçusu hem bunların hepsi, hem de bu yukarıda sıraladıklarımın hiçbiri…

Peki Akçapınar Tostçusu sadece alelade bir tostçu değilse nedir?

Bu konuyu dört başlık altında irdeleyelim. İrdeleyelim ki, dimağı dilinden baskın olan insanlara başka bir keyfiyet ikram edelim.

1. Akçapınar Tostçusu Yolu (Aşıklar Yolu)

Bir kere hışır hışır eden ve içinizin huşu ile dolmasını sağlayan sağlı sollu okaliptüs ağaçlarıdır Akçapınar Tostçusu. Bu okaliptüs ağaçlarına dikkat kesilmeden, onun serinliğini hissetmeden, hışırtısını duymadan Akçapınar Tostçusuna varamazsınız. (Eğer varıyorsunuz bilin ki, ne o andasınızdır, ne de tatiliniz tatildir.) Öyleyse bilin ki işte o okaliptüs ağaçlı mübarek yolun bir diğer ismi de Aşıklar Yolu‘dur. Orada yürümek dünyanın en keyifli yürüyüşlerinden biridir.

Rivayet o ki o bölge bataklık ve sivrisinekler yüzünden insanlar sıklıkla sıtmaya yakalanıp vefat ediyorlar, bunun üzerine 1938 yılında köyün muhtarı Halikarnas Balıkçısı’nın da yardımıyla Avustralya’dan bu okaliptüs ağaçlarını getirip buraya dikiyor. Böylece bataklık kurur, sivrisinek ve sıtma bitip gidiyor. Elbette bu hikaye tüm sürecin iki cümlelik özeti.

Bataklıktan dolayı sıtma hastalığına yakalanan ve sevdiklerini kaybeden insanların el birliği ile bataklığı kurutma çabasının en kısa özeti. (Gerisini merak edip sizi araştırın diye bahsetmiyoruz.)

2. Akçapınar Tostçusu Geliş

Okaliptüs ağaçlarının sonunda ulaşacağınız tesis, ahşap dokusu ve yolun her iki tarafında bulunuşu ile bir tostçudan daha çok hanı andırıyor. Ahşap detayları görmek isterseniz kafanızı kaldırıp tavanları inceleyebilirsiniz. Avizelere kadar her yer ahşap. Detayları görünce burada ciddi ince bir işçilik olduğunu ve mekanın da alelade bir mekan olmadığını feraset sahibi herhangi bir vatandaş anlamakta güçlük çekmeyecektir. Eğer bu detayı da fark ettiyseniz şimdi bakışlarınızı sakince yere indirebilirsiniz.

Bakalım yer seviyesinde neler var?

3. Akçapınar Tostçusu Lezzeti

Şimdi efendim, evde kendi yapabildiği her şeye kulp bulan Türk insanı elbette buna da kulp bulacaktır lakin Akçapınar Tostçusu’nun tostu özeldir. Burada domatesli, karışık tost yemelisiniz, yanına da köpüklü kendi ayranlarından söylemelisiniz. Tost ekmekleri yarım ekmek arası hazırlanır ve sucukları da oraya özeldir. Portakallı nar söyleyip, gerekirse bölüşmelisiniz. Üstüne de vaktiniz var ise çay içmelisiniz. İşte bu kadar. Siparişinizin yanında getirilen söğüş domates ve acı biberler de cabası. Eğer anı yaşamasını bilen biri iseniz yediğiniz her şeyden son derece mutmain olup buradan şükür duyguları ile ayrılacaksınız. Yok eğer dünyanın en iyi hizmetini almayı bekleyip de her şeyi eleştirecekseniz zaten buradan her türlü mutsuz ayrılacaksınız.

İşte “Lezzet” dediğiniz şey de bu kadar basit aslında.

4. Akçapınar Tostçusu Veda

Bütün bunları fark ettiyseniz Akçapınar Tostçusu’nun burada özel bir anlam barındırdığını ve orada öylesine bir ticarethane olmadığını da yine o okaliptüs ağaçlarının hışırtıları tarafından uğurlanırken bilinç dışınızın bir kenarından geçireceksiniz. Bir an arabanızı kenara çekin ve bu ulu ağaçların hışırtılarını dinleyin ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Olay sadece tost yemek değil. Olay tam alegori ile birlikte bir tost yemek. Tost bahane, Ula Akçapınar ve onun hikayesi şahane…

Akçapınar Tostçusu sadece yol üstü bir lezzet noktasından fazlası.

Anlayan kullara selam, anlayan kullarla yola devam.

Anlamayanlara da Rabbimizden feraset ve kalplerindeki mühürlere ferahlık niyaz ediyoruz.

Vesselam.

Meşhur Akçapınar Tostçusu
Akçapınar mahallesi, 48640 Ula/Muğla, Türkiye
Tel: +902522448138

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Ula’da En İyi Tost Nerede Yenir? Akçapınar Tostçusu, Ula, Muğla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir