Gurme HaberGURME NOTLARI

Habit ile Değişime Gidiyor ve Sağlığımızı Geri Kazanıyoruz!

Hastalandık! 

Ama bu hastalığımız nezle ya da grip gibi bir hastalık değil. Yaş aldıkça, hayatın bizde biriktirdikleri ile ortaya çıkan kronik hastalıklar bunlar. Olası daha büyük hastalıkların ya da ansızın “hoşçakal” demenin habercisi öncüler. 

Yalnız bu hastalıklar sadece bizim değil tüm çağdaşlarımızın sorunu. Endüstriyel beslenme, genel teamüle dayalı hatalı tedaviler ve her geçen gün daha çok hızlanan tekno-insan yaşamının getirdiği konformist sonuçlar bunlar. Bedenlerimiz, bedenlerimiz olmaz ise ruh sağlığımız artık tepki veriyor. Biliyoruz ki aslında hepimiz hastayız, ya da bir kronik hastalığın eşiğindeyiz. Buna rağmen sosyal medyada yarattığımız personalar gereği sağlıklı algımızı devam ettirmek için imajlarımızdan ödün vermiyoruz. (Amiyane tabir ile erkekliğe bok sürdürmüyoruz.) 

Hocam Peyami Gürel’in bir sözü var; “Kendinize artistlik yapmadan yaşayın!” diye. İşte bugünden itibaren bu lafzın uygulamasına başlıyoruz. Hastalıklarımızı artık göz ardı etmeden ve sizlerden de saklamadan bir yola koyulmak istedik. Bugüne kadar sağlık alanında uzmanlığına güvendiğimiz ve referans olarak gördüğümüz kişi ve kurumlardan kendimize bir yol haritası çizdik. Bu plana sadık olmak için tüm süreci kaydedip, en sonunda bunu (Youtube’da) bir belgesele dönüştürmeye karar verdik. 


Belgeseli de kendi imkanlarımızla ve kaynaklarımızla çekiyoruz. Yine de kişi ve kurumları etikelediğimizde mevzuat gereği #reklam yazmamız gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz. 

Önümüzde dört ay gibi bir süre var. (Konuya meraklı olanlar ile her türlü paylaşıma açığız.)

Amacımız reklam ya da işbirliği çalışması yapmak değil. Sağlığımızı geri kazanmak istiyoruz. Ve bunun olabileceğini gösterip bizim gibi “sağlığını geri kazanma bilincine” ulaşan kişilere ilham olmak tek arzumuz. Onları motive edip, doğru yolu gösterebilirsek ne mutlu bize.

Yolculuğumuza başlarken anahtar kelimelerimiz: #fonksiyoneltıp, #homeopati, #sağlıklıbeslenme, #mikrobiyota olacak. Ve malum dört ay uzun bir süre, bu yolda anahtar kelime dağarcığımıza ekleyeceğimiz daha çok anahtar kelime olacağına eminiz. Dediğimiz gibi tüm süreci sizlerle paylaşacağız. 

Önce beslenme düzenimiz ile başlayıp bağırsak ve hücre fonksiyonlarımızı regüle edeceğiz. Bunun için sevgili arkadaşımız @ilkercaglayan ın mentörlüğünde Habit‘i @change_your_habit ve onların kişiye özel beslenme planlı yemeklerini tercih ettik. Ayrıca sürecin başında kendimize kerteriz almak için bugün kardeşim @eraykilic ile @birunilab in Etiler laboratuvarına gidip her laboratuvarda yapılmayan fonksiyonel tıp güdümlü tahlillerimizi yaptırdık.

Söyledimiz gibi tüm iyileşme ve dönüşüm süreçlerimizi sizlerle paylaşacağız. Bütün süreci ise dört ay sonunda bir belgesele dönüştüreceğiz. 

Bize yol gösteren, yolculuğumuzda yanımızda olan, destek veren, sabır ve güç dileyen herkese çok teşekkürler. 

Başaracağız 💪🏼 Ve başarmak isteyenlere ilham olacağız!

Sağlık ve afiyet ile kalın.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir