Gurme HaberGurme Turlar

Harbiyiyorum İle Gastro-Tarih Turları Balat-Fener Rotası ile Yeniden Başlıyor

Pandemi ile ara verdiğimiz Gastro-Tarih turlarımıza yeniden başlıyoruz! Hem lezzetleri, hem tarihi hem de renkli sokakları ile en sevilen ve en çok rağbet gören rotamız olan Fener-Balat lezzet ve tarih turumuzun ilki 02 Mart Cumartesi 2024‘te yapılacak.

Turumuz on beş (15) kişi ile sınırlı. (Detaylı bilgi almak isterseniz [email protected]‘a mail gönderebilir veya bize Instagram hesabımız @harbiyiyorum üzerinden DM gönderebilirsiniz.

Daha önce Gurme Turlar ismiyle gezdiğimiz bu rotaları bu yıldan itibaren tarihi mekanlar ve hikayeleri ile daha fazla besleyerek ortaya daha doyurucu bir program çıkarmaya hedefliyoruz.

Peki bu yapacağımız Gastro Tarih turlarını farklı kılan ne?

1.Harbiyiyorum.com ile Saklı ve Hikayesi Olan Lezzetler

Harbiyiyorum.com’un on beş yıllık lezzet keşif deneyimini paylaştığı semtlere özel saklı lezzetleri Harbiyiyorum ekibiyle birlikte ziyaret ediyoruz. Mekanların hikayelerini dinliyoruz, lezzetlerini tadıyoruz. Harbiyiyorum.com ve profesyonel kokartlı uzman rehber eşliğinde İstanbul’un en güzel tarihi semtlerinden Fener ve Balat’ın gizli kalmış toplam yedi (7) lezzet durağını ve bu mekanların öne çıkan lezzetlerini tadarak, semtin tarihinde doyurucu ve güzel bir yolculuğa çıkıyoruz. 

2.Profesyonel Rehber

TÜRSAB izinli turumuzda uzman rehberimiz ile keşfedeceğimiz lezzet noktalarını gezerken semtlerin daha önce hiç duyulmamış tarihini de öğreniyoruz. Tarihi ve ikonik mekanları ziyaret ediyoruz. Sizleri şehrin hem yerlisi hem de turisti olmaya davet ediyoruz. Semtin en iyi lezzetlerini keşfetmeye çıkacağımız bu turlarda aynı zamanda tarihi ve turistik deneyimi de yaşayacaksınız. Gezeceğimiz ve bilgi alacağımız yerler arasında Fener-Rum Patrikhanesi, Kanlı Meryem Kilisesi, Sveti Stefan Kilisesi (Demir Kilise), Kırmızı Lise (Fener-Rum Erkek Lisesi) uğrayacağımız ve hakkında detaylı bilgi alacağımız tarihi noktalardan bazıları.

3.Yeni Bir İstanbul

İstanbul’un semtlerini yiyerek tanırken günün sonunda bambaşka bir hikayenin ve İstanbul’un farkındalığına erişiyoruz. “Yeni bir İstanbul ve yeni bir sen!” diyoruz. Şehrin karmaşa ve stresinden uzaklaşıp, kendinize ödül vereceğiniz yeni bir İstanbul’u tanımaya hazır olun. 

Fener-Balat lezzet ve tarih rotamıza katılmak ve bundan sonraki lezzet turları rotalarımızı öğrenmek ve turlar hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bizlere [email protected] dan e-mail gönderebilir ya da Instagram adresimiz @harbiyiyorum üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tarihleriniz uygun ise 2 Mart Cumartesi günü Fener-Balat Gastro-Tarih rotasında görüşmek, tanışmak üzere.

Afiyet olsun.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir