En İyilerLİSTELER

İstanbul Avrupa Yakası’nın En İyi Adana Kebapçıları

Adana dendiğinde ilk akla gelen lezzet şüphesiz Adana kebabıdır. Öyle bir lezzettir ki daha mekana gelmeden kokusuyla sizi karşılar ve mest eder. Hele yanında sumaklı soğanı, tablacı salatası, açık el yapımı ayranı veya Adana şalgamı varsa tadından yenmez. Tablo gibi izleyesin gelir masayı. 

Adana kebabında kullanılan etin kalitesi ve ustanın eli, kebabın lezzetinin değerini belirler. Bu eşsiz lezzet tabii ki yerinde ayrı bir güzel ancak Adana’ya gidemeyenler için de İstanbul’da zırhtan geçirilmiş etten yapılan ve lezzeti arşa taşıyan Adana kebapçıları var.

Daha önce İstanbul Anadolu Yakası’ndaki en iyi Adana kebabı yapan yerleri sizler için araştırıştık. Şimdi ise her yerde gerçek Adana usülüne rastlayamayacağınız eşsiz lezzet Adana kebabın İstanbul Avrupa Yakası’ndaki temsilcilerini sizler için mercek altına aldık. 

İşte Adana’yı ayağınıza getiren İstanbul Avrupa Yakası’nda en iyi Adana kebap yiyebileceğiniz yerler.

1. Kebapçı Asker Usta

Kebapçı Asker Usta, Maslak Atatürk Oto Sanayi içinde yer alan İstanbul’da en iyi Adana kebabı deneyimleyebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Aile işletmesi olan Asker Usta kaliteli lezzetlerinin dilden dile dolaşması nedeniyle oldukça popüler. Geniş ve ferah bir alana sahip olsa da popülerliği nedeniyle hafta sonları oldukça kalabalık olabiliyor. Kebapçı Asker Usta’da etler günlük taze alınarak işleniyor. Adana’ya gitmeye gerek kalmadan lezzetine bayılacağınız Asker Usta’nın Adana Kebabı ise içine kuyruk yağı, baharat gibi ilave aromalar eklenmeden sadece kaburga etinden zırhla çekilerek yapılıyor. Tablacı salatası, sumaklı soğan ve acılı ezme salataları siparişinizle birlikte o an taze olarak hazırlanarak masanıza ikram ediliyor. İsteyenler için açık ayranı da bulunmakta. Yemek sonrası çay da ikram olarak gelmekte. Adana kebabının haricinde yağlı kara ve ciğer şiş de Asker Usta’nın öne çıkan lezzetlerinden. Tatlı bir son için hasır kadayıf ve fırın sütlacını tavsiye ederiz. 

Türkiye Restoran Rehberi’mizde bulunan Asker Usta Kebap hakkındaki detaylı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Adres: Maslak Mah. Aos 41. Sk. No: 250 -2 İç Kapi No: 1 Sarıyer/ İstanbul
Tel: 0212 289 01 01

2. Adana Mestanzade Kebap

Adana Mestanzade Kebap, adını Adana’nın en eski mahallesi olan Mestanzade’den alarak sevenleri için İstanbul’da Adana’yı yaşatan bir kebapçı. Adana usülü gerçek zırh kıymasından günlük olarak hazırladıkları Adana kebapları ise bunu kanıtlar nitelikte. Adanalı bir aile işletmesi olan Adanalı Mestanzade Kebap, sadece Adana değil tüm kebap çeşitlerinde ustalığını konuşturuyor. Üstelik fırında pişirdikleri lezzetlerde de çok başarılılar. Özellikle lahmacunu denemenizi tavsiye ederiz.

Adana dürümün fırından sıcak sıcak çıkan tırnak pideye sarılarak servis edilmesi ise Mestanzade’nin ne denli gerçek bir Adana temsicisi olduğunun göstergesi. Şalgamları Adana’dan açık olarak geliyor. Ayran olarak ise Özerhisar’ın ayranı mevcut.

Sipariş yanında gelen ikramlık salatalar taze ve lezzetli. Lahmacun, kuzu ciğer ve soslu tavuk kanat ise Adana Mestanzade Kebap’ın öne çıkan diğer lezzetleri arasında yer alıyor. Tatlı bir son için kaymaklı hasır kadayıf ve katmeri deneyebilirsiniz.

Türkiye Restoran Rehberi’mizde bulunan Adana Mestanzade Kebap hakkındaki detaylı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Adres: Cumhuriyet Mh. Onur Sk. Demir Romance Sitesi Akik 4, 34520 Beylikdüzü/İstanbul
Tel: 05398567663

3. Kebapçı Murat

Kebapçı Murat, Topkapı surlarına oldukça yakın bulunan, lezzetli ve iyi Adana kebap yiyebileceğiniz kebapçılardan. Mekan olarak geniş ve ferah bir alana sahip. Adana kebabı başarılı. Her şey günlük ve taze olarak hazırlanmakta. İkramları olan salata ve mezeleri siparişle birlikte servis ediliyor. Dileyenler için hem el yapımı açık ayranları hem de kapalı ayranları bulunmakta. Personel oldukça ilgili ve nazik. Adana haricinde ciğer şiş ve beytisi de öne çıkan lezzetleri arasında yer alıyor. Ayrıca dondurmalı irmik tatlısı ve künefesi de lezzet olarak oldukça başarılı. 

Adres: Topkapı, No:, Topkapı Cd. No:19, 34093 Fatih/İstanbul
Tel: 02125230101

4. Meşhur Kebapçı Emin Usta

Fatih’te küçük, salaş bir kebapçı olan Meşhur Kebapçı Emin Usta, Adana kebapta iyi lezzeti yakalayabileceğiniz yerlerden. Emin usta tarafından bizzat günlük hazırlanıyor etler. Yılların tecrübesi ve elinin lezzetiyle ortaya efsane kebaplar çıkıyor. Adana kebabının yanı sıra ciğer şiş, kuzu şiş ve patlıcan kebabı da öne çıkan lezzetleri arasında yer alıyor. Salataları ve el yapımı açık ayranını da mutlaka tavsiye ederiz. 

Adres: Hırka-i Şerif, Karabulut Sk. No:4, 34091 Fatih/İstanbul
Tel: 02126210083

5. Adanalı Kamuran Usta

Adanalı Kamuran Usta, Zeytinburnu’nda yer alan salaş bir kebapçı. Kebapların hepsini Kamuran Usta günlük olarak taze hazırlanıyor. Zırhla çekilen Adana kebabı lezzetli. Tavuk kanat, ciğer ve patlıcan kebabı da öne çıkan lezzetleri arasında yer alıyor. 

Adres: Seyitnizam, Mevlana Cd. 21/B, 34015 Zeytinburnu/İstanbul
Tel: 05417414801

6. Bilice Kebap

Bilice Kebap, Asmalı Mescit’te kebabın lezzetine doyabileceğiniz bir kebapçı. Oldukça otantik bir ambiyansa sahip, üç katlı, geniş, ferah bir mekan. Bilice Kebap da Adana’ya gitmeden Adana kebap yiyebileceğiniz iyi yerlerden. Bakır tepsi de sunulan meze ve salataları başarılı. Açık ayranları bulunmakta. Sadece bu güzel lezzet için nakit para taşımalısınız çünkü kredi kartı geçmiyor.

Adres: Asmalı Mescit, Asmalı Mescit Cd. No:8, 34430 Beyoğlu/İstanbul
Tel: 05321721207

7. Öz Adana Kebap Salonu

Öz Adana Kebap Salonu, Sarıyer Tarabya taraftarına yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden. Adana’ya has lezzetleri en güzel şekilde deneyimleyebileceğiniz Öz Adana Kebap Salonu’nda şalgam severler için Ali Göde şalgamları bulunmakta. Ayrıca açık ayranları da mevcut. Salata ve mezeleri başarılı. Mekan olarak küçük ve salaş bir yer ancak lezzetleri akılda kalıcı. Adana kebap haricinde Adana usülü lahmacunu, patlıcan kebabı ve tavuk kanadı da öne çıkan lezzetleri arasında. Personel güler yüzlü ve nazik. Tatlı olarak katmerini deneyebilirsiniz.

Adres: Tarabya, Dereiçi Sk. No: 11, 34457 Sarıyer/İstanbul
Tel: 02122235930

8. Adana Kebapçısı Ersin Usta

Adana Kebapçısı Ersin Usta, Gaziosmanpaşa Yeşilpınar Mahallesinde yer alan oldukça genç bir kebapçı. Çocuk yaştan beri mutfakta deneyim kazanan Ersin Usta’nın Adana kebabı tam kıvamında sulu ve lezzetli pişmiş. Etler günlük olarak Balıkesir’den getirtiliyor ve zırhtan geçirilerek hazırlanıp pişiriliyor. Adana Kebapçısı Ersin Usta’da Adana kebabı sayesinde İstanbulda kendinizi Adana’da hissedebileceğiniz yerlerden. Ciğer, kanat ve ızgara köftesi de öne çıkan diğer lezzetlerinden.

Adres: Mevlana, 837. Sk. No:1-A, 34255 Gaziosmanpaşa/İstanbul
Tel: 02126501122

İstanbul Avrupa Yakası’nda oturan veya Avrupa Yakasına yolu düşen ve canı lezzetli mi lezzetli bir Adana kebabı çekenler için hazırladığımız İstanbul Avrupa Yakası’nın en iyi Adana kebap yapan restoranları listemiz şimdilik böyle. Listede bu mekan da kesinlikle olmalı dedikleriniz varsa yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekleriz.

Afiyet olsun. 

*Bu yazımızın İngilizcesini GastroTurfing üzerinden “Best Adana Kebab Restaurants in the European Side of Istanbul” başlıklı yazıdan okuyabilirsiniz.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir