GURME NOTLARIİstanbulKadıköyKapanan RestoranlarKebapŞiş Kebap

(Kapandı!) Kozyatağı’nda En İyi Kuzu Kaburga Şiş Nerede Yenir? Kaburgacı Orhan, Kadıköy, İstanbul

Dikkat. Bu mekan kapanmıştır. Tarihçilere ve araştırmacılara bilgi sunması amacıyla arşivlerimizde saklanmaya devam edilmektedir.

Kuzu kafesten eti sıyırmak, kemikten ayrılan löp eti kuşbaşı kesmek, bunları şişlere dizmek, etleri kuru marine etmek ve sonrasında da kömür ateşinde pişirmek. İşte size Adanalıların “kaburgacı” tanımı. Adanalı kaburgacılar İstanbul’a geç geldiler. Hal böyle olunca onlardan önce İstanbul’u mesken edinen Mardinlilerin kaburga dolması icrası “Kaburgacı” olarak zihinlerde yer etti. Kuzu kafes dolması olan kaburgacılık konusunda pahalı algısı gelişti. Böylece Adanalı şiş kaburgacılar İstanbul piyasasına giriş yapınca algılar karıştı. Lakin Kozyatağı’ndaki Kaburgacı Orhan sevgili harbi yiyen dostlar, uygun fiyatlı, Adana usulü “Kaburga Şiş Kebap” yapan ve bunu oldukça sağlam başaran bir yer.

Bugün işte size Kozyatağı yan yolda bulduğumuz bu lezzetli aile işletmesinden bahsedeceğiz size.

İstanbul’da hakkıyla iyi kebap yapan yer bulmanın zor olduğunu biliyoruz. Bir alanda uzmanlaşmış ve kategorik derinliği (bir yemekte ihtisaslaşmış) restoranları bulmak öyle kolay değil. Lakin Gaziantep ve Adana özellikle bu konuda çok başarılı. Çünkü ustanın ismi ve ne işte uzman olduğu jenerik isimler ile bize (consumer) en doğru bilgileri veriyorlar. Yani Orhan da bize diyor ki. “Ben kaburga şiş konusunda iddialıyım. Gelin kaburga şişimi yiyin.

*En yeni mekan ve lezzet keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın.

Zira bu metaforik davete icabet edip soluğu Kaburgacı Orhan‘da aldık. Orhan henüz yeni açılmış. Bilenler bilir, her yeri hemen yazmayız ama bu kebapçının uzun ömürlü olacağını düşünüp harelete geçtik. Kalkmış, tası-tarağı toplayıp eşi ile birlikte İstanbul’a yerleşmiş. Adana’da öğrendiği zanaatı İstanbul’da yapmak istemiş. “Neden İstanbul’a geldin Orhan?” diye sorduk. “İstanbul’da hala hakkıyla iyi kebap yapan yerlerin az olduğunu düşündüm” dedi. Yeterli bir cevap bizce.

Kaburga etini pirzola etinin, kemiğinden sıyrılmış kuşbaşı edilmiş hali gibi düşünün. Ortaya gevşek ve yumuşak bir et çıkıyor. Izgara edilince lezzeti de, tuşesi de haliyle farklı oluyor. Kesinlikle ustalık işi ama.

Kaburgacı Orhan’ın restoranında kendi fırını da olduğu için kaburga şişler pofuduk yumuşacık tırnaklı pidenin üzerine çekilerek servis ediliyor ve elbette bu pideler ile birlikte Çukurova pamuğu misali etleri sindirim sisteminize dahil etmenin hazzı paha biçilemez oluyor.

Bize tam da yukarıda bahsettiğimiz gibi oldu. Kaburgacı Orhan “Tamam” dedik. Davası haklı, lezzeti kuvvetli, rayihası tamam, hikayesi yaman, karizması mukavvi, Adanalılığı baki ve gözleri mavi Orhan’ın…

Harbiyiyorum’dan bütün övgüleri hak ediyor.

Peki Kaburgacı Orhan bir Adanalı olarak sadece kaburga şiş mi yapıyor? Tabii ki hayır. Fırını var demiştik ya hani, bir Adana lahmacunu var ki “Piüüü” dedirtiyor. Ayrıca bir haşlama içli köftesi var ki “Fiüüü” dedirtiyor. Tablacı salatlarını, ezmelerini, ikramlarını ve göz hoşluklarını saymıyoruz bile. Bir Adanalının Adana Kebabı yapmaması mümkün mü? Bakın Adana kebabından bahsetmiyoruz bile.

Gidin kaburga şişini yiyin önce sonra menüden canınız ne isterse onu yiyin diyoruz ve ekliyoruz:

Kaburgacı Orhan İstanbul’da kebapçılık arenasınının çehresini değiştirir. Net!

İstanbul Anadolu Yakasına sağlam bir Adanalı kebapçı geldi.

Hoş geldi.

Vesselam.

Kaburgacı Orhan, Kozyatağı
Adres: Kozyatağı, Kozyatağı mah. Değirmen sk. Şaşmaz, B1 No:7, 34742 İstanbul
Tel: 0216 4100415

Harbiyiyorum Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir