Gurme Haber

İlknur Menlik Lezzet Fenomeni Harbi Yiyorum’u Instagram Canlı Yayında Ağırladı!

TGDF Genel Sekreteri İlknur Menlik’in Bunları da Konuşalım programının bu haftaki konuğu @harbiyiyorum kurucusu Salih Seçkin Sevinç oldu.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik’in Bunları da Konuşalım programının bu haftaki konuğu @harbiyiyorum kurucusu Salih Seçkin Sevinç oldu.

Program 8 Ocak Cuma akşamı yayınlandı. Geçtiğimiz haftaki ilk programında Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Dizdar’la bir araya gelen TGDF Genel Sekreteri İlknur Menlik, bu hafta @harbiyiyorum kurucusu Salih Seçkin Sevinç’le hem Türkiye’den, hem dünyanın farklı mutfaklarından lezzetleri konuştu.

HarbiYiyorum nasıl ortaya çıktı?

Programa Salih Seçkin Sevinç’i tanıtarak başlayan Menlik, HarbiYiyorum’un ortaya çıkma hikayesini sordu. Seçkin HarbiYiyorum’un ortaya çıkma sürecini şu sözlerle anlattı:

“Harbiyorum’un felsefesi işletme ve pazarlama mantığından geliyor. Yaptığım çalışmalar sırasında insanın acıkmasının marka mantığı ile örtüştüğünü fark ettim. İnsanlar genelde 1-2 markayı akılda tutar, ben de bunu yemeğe uyarladım.

Daha sonra bu fikrin Antep’te çalışabileceğini gördüm. Antep’e yaptığım bir ziyarette kişilerin yemek yapma konusunda özelleştiğini fark ettim ve bu fikir kafamda yerine oturdu. Bu sistematiği İstanbul’a dönünce yazılarıma uyarlamayı düşündüm.

Bu da oldukça emek gerektiren bir iş. Bir yemek üzerinden gidip de bütün resmi açacak şekilde bir yazı sistematiği bugüne kadar yapan olmadı. Bir yandan da yeni bir yazı aralığı yakalamış oldum. Sonra ise bu tuttu. Başka şehirlerde de bu şekilde devam ettim. Bugün HarbiYiyorum yeme içme konusunda birçok kişiye ilham olabiliyor.”

“Her ülke, kendi kültürüyle mutfak dinamiklerini oluşturmuş”

Programda Menlik, Sevinç’e kaleme aldığı kitapları da sordu.

Pazarlama İletişiminde Sosyal MedyaHer Şeyin Başı Blog, Harbi Yiyorum – Türkiye’de Harbiden Nerede Ne Yenir?Ölüm Yolcusu Abdülüver’in Tuhaf Seyahatleri ve Ruhani adında eserler kaleme alan Sevinç, kitaplarından da söz etti.

Seyircilerden gelen bazı sorulara da aktaran Menlik, “Dünyayı gezen bir insan olmanızdan hareketle, size göre en ilginç mutfak, dünyanın hangi mutfağı” diye sordu. Sevinç, “Düşününce, Vietnam’ı çok sevmiştim.

Onlarda mutfak zaten hep dışarda. İnsanların evlerinde mutfak yok, öyle bir kültürleri yok. Sürekli dışarda yemek yiyorlar. Aslında Uzakdoğu’da çoğu yerde böyle, Tayland ve Kamboçya’da da böyle. Bizim mutfağın çok dışında bir mutfak anlayışları var. Yemek onlarda dışarda yenilen bir şey.

Japon mutfağını da çok farklı buldum, gerçekten beğenirim, oldukça rafinedir. Bizim bildiğimiz gibi Sushi’ler yemezler. Her ülke aslında kendi sosyolojik ve kültürel altyapısıyla mutfak dinamiklerini oluşturmuş” diyerek yanıt verdi.

Haberin orijinali: https://www.gidahatti.com/ilknur-menlik-lezzet-fenomeni-harbiyiyorumu-agirladi-179218/

Yayının tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir