YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

İngiliz Mutfağı Nedir? Bir Bakışta İngiltere Mutfağı

Birleşik Krallık, yüzölçümü bakımından oldukça büyük ve dünyanın en kozmopolit yapılı ülkelerinden biri olduğundan içerisinde farklı kültürleri barındırır. Bu sebeple oldukça zengin ve çeşitli bir mutfağa sahiptir.

İngiliz mutfağı bir İtalyan, bir Fransız ve bir Türk mutfağına nispeten pek de kült lezzetlerle dünyayı kasıp kavurmasa da bu mutfağın mihenk taşları olarak kabul edilen haşlanmış sebzeler, et ve patates ile yapılan yemekleri oldukça meşhurdur.
İngiliz mutfağında peynir öyle çok sevilir ve tüketilir ki ülkede en sevilen ve en çok tüketilen peynir çeşidi olan Galler peyniri ile birlikte İngiliz mutfağına ait yaklaşık 700 çeşit peynir bulunmaktadır.

İngilizler için günün en önemli öğünleri sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri olduğundan en başarılı lezzetler de burada kendini gösterir. Örneğin; sabah kahvaltılarında ünlü ingiliz yazar Arnold Bennett ile özdeşleşmiş, Arnold Bennett usulü omlet İngilizlerin göz bebeği.

Peki İngilizler kahvaltılarda başka neler tüketiyor?

Patates mücveri, kuru fasulye, tost ekmeği, jambon ve yumurta geleneksel İngiliz kahvaltısının vazgeçilmezleri..

Mutfağı diğer ülkelere nazaran biraz zayıf kalan İngilizlerin epey başarılı oldukları bir konu var elbette. Yemek yapmayı pek de sevmediklerinden sandviç konusunda uzman olmaları. Öyle ki dünyanın ilk sandviçi 1762’de bir İngiliz olan Baron John Montagu Sandwich tarafından icat edilmiş.

Beş çayı İngiliz mutfağına ait gastronomik bir gelenek, meşhur sütlü ve şekerli İngiliz çayının lezzetli atıştırmalıklarla taçlandırıldığı beş çayları İngilizler için günün en keyifli zaman dilimi.

İngiliz mutfağına dair vermemiz gereken en önemli bilgiyi ise sona sakladık… Koloniciliğin ilk yıllarında Hint mutfağı ile tanışan İngilizler Hint mutfağını öyle çok sevip, benimsemişler ki şu an Londra’da Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’den daha fazla Hint restoranı bulunuyor.

Burhan Coşkun
Instagram:
@gastronomikterim

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Alman Mutfağı Nedir? Bir Bakışta Alman Mutfağı
Rus Mutfağı Nedir? Bir Bakışta Rusya Mutfağı
İtalyan Mutfağı Nedir? Bir Bakışta İtalya Mutfağı
Hint Mutfağı Nedir? Bir Bakışta “Hindistan Mutfağı”

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

One thought on “İngiliz Mutfağı Nedir? Bir Bakışta İngiltere Mutfağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir