Bunları BilelimYEMEK ANSİKLOPEDİSİ

İspanya Mutfağı Nedir? Bir Bakışta İspanya Mutfağı

Avrupa ve Afrika arasında geçiş noktası olması, coğrafi konumundan dolayı çeşitli bölgelere sahip olması, çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış olması İspanyol mutfağının zenginliğinin başlıca özelliklerindendir. Geniş bir bölgeye sahip olmasından dolayı, hazırlanan yemekler bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Akdeniz iklimine sahip olan yörelerinde incir, üzüm ve zeytin bol miktarda bulunur. Bölgenin iç kısımlarında balık tüketimi fazladır.

İspanyol mutfağında sıkça kullanılan malzeme zeytinyağıdır. Her yemekte ve salatada sıkça kullanılır. Bunun dışında Avrupa yemeklerine göre daha acılı olan yemekleri ile ünlüdür bu mutfak. İspanya mutfağının her bölgesinde kendine özgü yemekler vardır. Bu bağlamda İspanya Mutfağı; Bask, Endülüs, Galiçya, Kanarya, Kastilya, Katalonya, Mayorka ve Valensiya olmak üzere sekiz büyük bölgesel mutfaktan oluşmaktadır.

İspanyol yemek kültürü, Akdeniz tarzı beslenmeyi en iyi yansıtacak şekilde, sık aralıklarla ancak azar azar yemeğe dayanmaktadır.

İspanya denilince akla gelen Tapas‘tır. Öğünlerde sıklıkla tüketilen tapas, İspanya’nın dünya yemek kültürüne yaptığı en büyük katkılardan birisidir. Tapas, meze ve kanepe olarak adlandırılan, günün her saatinde atıştırmalık kabul edilen yiyeceklere verilen addır. Tapas’lar sınırsız çeşitte, sıcak veya soğuk olarak servis edilir. Şarap eşliğinde gelen misafire Tapas’lardan ikram etmek adettir.

İspanya mutfağı peynir bakımından oldukça zengin ve dünyaca ünlüdür. İnek, keçi ve koyun sütünden çeşit çeşit peynirler elde edilir.

İspanya’nın içki kültürüne bakıldığında ise; likör, şarap ve alkollü soğuk karışımların ağırlıklı olarak öne çıktığı görülmektedir. Bunun dışında dünya üzerinde özel şaraplar ya da fortifiye şaraplar olarak bilinen sayılı şarapların büyük çoğunluğu İspanya menşelidir.

Burhan Coşkun
Instagram:
@gastronomikterim

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
İran Mutfağı Nedir? Bir Bakışta İran Mutfağı
Hollanda Mutfağı Nedir? Bir Bakışta Hollanda Mutfağı
İngiliz Mutfağı Nedir? Bir Bakışta İngiltere Mutfağı
Alman Mutfağı Nedir? Bir Bakışta Alman Mutfağı
Rus Mutfağı Nedir? Bir Bakışta Rusya Mutfağı
İtalyan Mutfağı Nedir? Bir Bakışta İtalya Mutfağı
Hint Mutfağı Nedir? Bir Bakışta “Hindistan Mutfağı”

2 thoughts on “İspanya Mutfağı Nedir? Bir Bakışta İspanya Mutfağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir