YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Alman Mutfağı Nedir? Bir Bakışta Alman Mutfağı

Alman mutfağı denildiği zaman akıllara ilk olarak bira, patates ve enfes tatlılar gelmektedir. Gelin bu mutfağı biraz daha yakından tanıyalım.

16 ayrı eyaletten oluşan Almanya’nın içindeki kültürel çeşitlilik, mutfağını da önemli ölçüde etkilemiştir. Malzeme ve yemekler eyaletlere göre değişiklik gösterir. II. Dünya Savaşı’ndan sonra yabancı işçilerin etkisiyle, birçok yabancı yemek kültürü Alman mutfağına girmiştir. 

Günümüzde Almanlar, yöresel mutfaklarını üç grupta toplamıştır : Thüringia, Saksonya ve Saksonya-Anhalt.

Thüringia, Orta Almanya’da yer alan bir eyalettir. Bu bölge çeşitli et yemekleri ve farklı şekillerde hazırlanan sosis (wurst) çeşitleriyle de bilinmektedir.

Saksonya, Almanya’ nın doğusunda yer alır. Eyalette sebze yetiştiriciliği, üretimin büyük bir kısmını kaplar. Ayrıca burada kahve de oldukça popülerdir.

Saksonya-Anhalt olarak adlandırılan Eyaletin Başkenti Magdeburg ‘tur. Bölgede Hububat yetiştiriciliği oldukça önemlidir. Buğday, arpa, yulaf ve çavdar en fazla yetiştirilen ürünlerdir. Balıkçılık ve peynir üretimi de oldukça yaygındır.

Alman mutfağı içerisinde tüketilen temel gıdaların başında et gelir. Başta domuz eti olmak üzere biftek ve tavuk eti oldukça fazla tüketilmektedir. Etler genellikle rosto, Schnitzel veya yahni şeklinde yenilir.

Alman mutfağının vazgeçilmezleri arasında sosis (Wurst) çeşitlerini sayabiliriz. Almanya’da Bratwurst, Currywurst, Knackwurst, Bockwurst ve Weißwurst başta olmak üzere tam 1500 farklı tipte sosis yapılır.

En popüler sebzeler patates, lahana, havuç, ıspanak, şalgam, bezelye ve fasülyedir. Sebzeleri genellikle et veya balık yemeklerinin yanında garnitür olarak tercih ederler. 

Patates olmazsa olmazlarıdır…

Alman mutfağında en az et kadar önemli bir yere sahip olan patates, Almanlar tarafından bir sebze olarak görülmez. Alman mutfağına 18. yüzyılın sonlarında giren patates, mutfağın olmazsa olmazlarındandır. Pommes (Patates Kızartması), Kartoffelsalat (Patates salatası), Kartoffelknödel (Patatesli hamur topları), Kartoffelpuffer – Reibekuchen (Patates mücveri) başta olmak üzere bir çok farklı lezzetleri bulunmaktadır. 

Kartoffelpuffer

Alman Mutfağının vazgeçilmezleri arasında tatlıları da vardır. Genellikle elma, erik, vişne ve çilek tatlı yapımında kullanılır. Bazı popüler tatlıları şunlardır: Käsekuchen, Schwarzwälder Kirschtorte, Frankfurter Kranz, Apfelstrudel, Bretzel, Alman çöreği de mutfağın klasiklerindendir. 

Dünyanın en çok ekmek çeşidinin olduğu bir ülke…

Türk kültüründe olduğu gibi Alman kültüründe de ekmeğin oldukça önemli bir yeri vardır. Dünyada ekmek çeşitliliği en fazla olan ülke konumundadır, yaklaşık 3000 çeşit ekmek bulunmaktadır. En çok tercih edilen bazı ekmekleri: Mischbrot, Butterbrot, Brötchen, Pumpernickel, Vollkornbrot, Laugengebäck.

Bizim kültürümüzdeki çayın yerini Alman mutfak kültüründe kahve almıştır. Türklerin beş çayı gibi Almanların kahve molaları da meşhurdur. Almanya’da kişi başına yıllık tüketilen kahve miktarı ortalama 162 litredir. 

Almanya’ nın milli içkisi Bira olarak bilinmektedir. Almanya’ da kişi başına düşen yıllık bira tüketimi yaklaşık 107 litredir. Almanya, dünyada Çekler ve İrlandalılardan sonra en çok bira tüketen ülkelerin başında gelir. Almanya’da en yaygın olan bira çeşitleri; Açık renkli biralar (Pilsener, Kölsch, Altbier, Bock), koyu renkli biralar (Schwarzbier, Dunkelbier, Rauchbier), Buğday biraları (Weizenbier, Berliner Weiße, Leipziger Gose, Hefeweizen) ve nadir olarak filtre edilmemiş biralardır.

Günümüzde Alman yemek kültürü karma bir mutfak olma özelliği gösterse de, Dünya mutfakları içerisinde tatlılarıyla, bira, wurst ve ekmek çeşitleriyle kendine has yerini korumaktadır.

Burhan Coşkun
Instagram:
@gastronomikterim

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
İtalyan Mutfağı Nedir? Bir Bakışta İtalya Mutfağı
Hint Mutfağı Nedir? Bir Bakışta “Hindistan Mutfağı”
Kore Mutfağı Nedir? Bir Bakışta “Kore Mutfağı”

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

3 thoughts on “Alman Mutfağı Nedir? Bir Bakışta Alman Mutfağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir