Deniz ÜrünüİstanbulKadıköyNE YİYELİM

İstanbul Anadolu Yakası’nda En İyi Kalkan Balığı Tandır Nerede Yenir? Misina Balık, Caddebostan, Kadıköy, İstanbul

Kalkan balığı ülkemizde bir nevi pahalılaştırılmış bir balık. Oysa ki İstanbul’un incisi ve asıl pahalılaştırılması gerken balığı Lüferdir. Lüferler Lüfer olmazdan önce yazın Karadeniz’e gider, yağlanıp Marmara Denizi’nden Ege Deniz’ine doğru uzamak isterken boğazda avlanırlar. En güzel ve has “Lüfer” oldukları zaman, boğazdan bu ters göç yaptıkları zamandır. O yüzden İstanbul’un temsil balığı nedir diye sorsalar şevksiz şüphesiz Lüfer demeliyiz.

Nitekim zaman içinde İstanbul’da bir Kalkan Balığı efsanesi oluştu ve bu balığın, İstanbul’da bir mekan tekeline dönüştürülmesi ile Karadeniz’de yaşayan ve dipte hareketsiz takılan kös Kalkan balığı Türkiye’de aşırı pahalı bir balıktır algısına ulaştı. Bu çirkin ve yassı deniz canavarı kapitalist düzende güzelim lüferi tahtından etti. (Tanıdık geldi mi?) Malum kimse de bu çirkin balığı alıp da evde yapmaya yanaşmadığı için fiyatlar restoranların insafına kaldı. Oysa ki zaten Karadenizli olan kalkanı, gidip Sinop’ta İstanbul’dakinin dörtte bir fiyatına afiyetle yiyebilirsiniz.

Ama ne gezer!

Şimdi efendiler. Sıkı durun. Sadece İstanbul Anadolu Yakası’nın değil aynı zamanda tüm İstanbul’un en iyi kalkan tandırını nerede yiyeceğinizi söyleyeceğiz size. Böylece büyük oyunu zaman içinde bozacağız. Bizce İstanbul’un aynı zamanda en iyi deniz ürünleri restoranlarından biri de olan Göztepe Parkı’nın hemen karşısındaki Misina Balık aynı zamanda İstanbul’un en iyi kalkan balığı yapan restoranı. 

Fanatikleri duyar gibiyim. Ama kaldırın artık şu başınızı kumdan. Deniz Adam Suat, işi almış başka bir noktaya taşımış. Yiğidi öldür ama hakkını ver. Konvansiyonel balık pişirme tekniklerinin üstüne bir söz daha eklemiş. Ne mi yapmış? Dünyaca ünlü kömürlü mangal olan Big Green Egg’den iki tane alıp sırf bu kalkan balığını daha iyi pişirebilsin diye mutfağına koymuş. 

Konvansiyonel balık pişirme tekniklerinin üstüne kömürde klasik ızgara yaptığı kalkanı, kapağı kapanınca 350 derecelere kadar çıkan ve adeta kömürlü bir fırın işlevi gören Big Green Egg’de daha yumuşak ve sakız gibi bir deri ile birlikte lezzeti içinde kalacak şekilde pişiren Suat Bey, kalkanın daha da lezzetli halini böylece tüm İstanbul’a da ispat etmiş. 

Bundan daha iyi ve katma değerli bir pişirme tekniği olan var ise ya şimdi konuşsun, ya da sonsuza dek sussun. Zira çok şükür birçok yerde kalkan balığı yediğimiz için, bazı ikonik farklılıkları anlayacak kadar bilgimiz oluştu vesselam. 

*En yeni lezzet ve mekan keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın.

Misina Balık’ın modern bir balıkçı kulübesi benzeri sıcak dekoru, pek gösterişli de bir balık vitrini var. Gider seçer, balıkların kaç kilo çektiklerini öğrenir ve fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunu söylemekten de asla çekinmezler. Hemen arkanızda da rengarenk meze dolabı mevcut. Özellikle balıkları işleme/çeşitleme ve pişirme konusunda pek maharetliler. 

Yengeç desen yengeç de var, pavurya dersen pavurya da var. İstiridye mi? Elbette o da var. Üstelik kendi denizlerimizin istiridyesi. 

Dediğimiz gibi Misina Balık, Kalkan Balığı’nda İstanbul’un en iddialı, deniz ürünleri konusunda da Türkiye’nin ilk üç sıradaki restoranları arasına net girer. 

Sahibi Suat Bey aslen Kars’lı. Masalara kendisi gelip servis yapmaktan ve müşterileri ile birebir ilgilenmekten çekinmiyor. Ve evet tahmin edebileceğiniz gibi kış aylarında İstanbul’un en iyi kazını yapıyor. Kars’ta bile bu denli iyisini yiyemezsiniz hatta. Bizden söylemesi. 

Peki neden bu kadar övüyoruz?

Çünkü Suat Bey işine değer katmayı seviyor, yeni teknikleri araştırmayı, işini geliştirmeyi ve öğrenmeyi seviyor. 

Hal böyle olunca da İstanbul’un en iyi kalkan balığı ızgara tandırını burada yiyebiliyorsunuz işte. 

Ne diyelim? 

Darısı tüm büyüyünce deniz ürünleri restoranı olmak isteyen mekanların başına. 

Ayrıca unutmayın!

Kalkan balığınız Big Green Egg’de pişmiyorsa o kalkan balığı iki yüzyıl geriden geliyordur. 

Artık İstanbul’da en iyi kalkan balığı nerede yenir biliyoruz.

Afiyet olsun. 

Vesselam.

*Bu yazının İngilizce versiyonunu okumak isterseniz >> “Where to Eat the Best Turbot Tandoori Fish on the Asian Side of Istanbul? Misina Balik Restaurant, Kadikoy

Misina Balık Restaurant
Caddebostan, No: Caddebostan Mahallesi, Prof. Dr. Hulusi Behçet Cd. No:10, 34730 Kadıköy/İstanbul
Tel: 0216 3508090

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir