Gurme Haber

İstanbul Lahmacun Fiyatları – 2017

Lahmacun,  yuvarlak açılmış hamur üzerine kıyma, maydanoz, soğan, bazen sarımsak, karabiber ve isot (kırmızı biber) gibi baharatlarla hazırlanan iç malzeme konduktan sonra taş fırında pişirilmesiyle ortaya çıkan vazgeçemediğimiz enfes bir olay. Türk halkının günlük beslenme piramidinde önemli bir yere sahip bir değer, lahmacun. O yüzden fiyatı da önemli. Öyle ki; kullanılan kıymanın gramajından, satıldığı dükkanın semtine kadar bir çok şey lahmacunun fiyatını etkiliyor. Lahmacun bizim için bu kadar önemliyken, fiyatı da bir o kadar önemli. Gelin 2017 Türkiye’sinde, en bildik lahmacuncuların lahmacun fiyatlarına hep beraber bakalım.

1- Borsam Taş Fırın, Kadıköy

Yanında bol maydanoz, limon, suma ve pul biberi ile tanesi 5 TLBorsam Taş Fırın… Bizim en sevdiklerimizden…

2- Günaydın, Akasya AVM

Bol malzemesi ve yanındaki nevalesi ile göz ve karın doyuranlardan… Antep usulü. Fiyatı rakiplerine göre pahalı, yanında bol yeşilliği ile tanesi 8 TL. 

[wdi_feed id=”1″]

3- Çıtır Lahmacun, Beşiktaş

Esnaf dostu, hızlı ve lezzetli bir alternatif adres. Soğansız Antep lahmacun 4 TL. Ayrıntılı Çıtır Lahmacun yazımızı da okuyun.

4- Halil Lahmacun, Kadıköy

Onu da zamanında enine boyuna inceleyip yazmıştık. Okumak isteyenleri buraya alalım. 2017 itibariyle lahmacun fiyatı 6 TL.

Halil Lahmacun

5- İsot Lahmacun, Kozyatağı Carrefour AVM

Eskilerden bir mekan. Kozyatağı Carrefour 90’ların başında açıldığından bu yana istikrarla işine devam ediyor. Lahmacun 4.75 TL.

6- Tatbak, Nişantaşı

Lahmacunu İstanbul’un en iyilerinden. Yanında sundukları bol nevalesi ve nefis ayranıyla o bir klasik. Fiyatı da en yüksek olanlardan. Tanesi 9 TL. (Evet, yanlış duymadınız 9 TL)

7- Özkilis Kebap ve Lahmacun, Fatih

Lahmacun için en sevdiğimiz adreslerden biri de burası. Tanesi 5 tl.

Böylece bu elimizdeki listeye göre İstanbul lahmacun fiyat ortalamasını alacak olursak bir lahmacun 2017 yılı ortalaması itibariyle 7,75 TL çıkıyor ki bu da bir kişi 2 lahmacunla doyacak diye düşünecek olursak oldukça yüksek bir bedel.

Yani lahmacunun herkesin erişebileceği bir halk yemeği olması için -bizce- şu anki fiyatının maksimum 5 TL olması gerekli.

Ortalamayı yükselten Günaydın ve Tatbak’a hörmetler efendim!

Esen kalın.
Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

One thought on “İstanbul Lahmacun Fiyatları – 2017

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir