OdaTV Yazıları

İstanbul’da Ciğer Kavurma Yiyebileceğiniz Mekanlar

Gaziantep’e gitsem ve sadece iki yemek yeme hakkım olsa tercihlerim şöyle olurdu. 1. Beyran 2. Ciğer Kavurma. Bu iki yemeği yemek Gaziantep’teki diğer tüm kebaplardan, lahmacundan, katmerden ve dahi baklavadan daha önde benim için.

Gaziantep’te bu iki lezzet için adreslerim ise belli. Beyran için Metanet, ciğer kavurma için ise Köşk Kebap Salonu. İkisi de hiç şüphesiz bu bahsettiğim yemeklerde öne çıkan isimlerden. Gaziantep’de daha da birçok beyran ve ciğer kavurma yapan mekan var. 

Beyran’ı muhtemelen içerisindeki malzemelerin o harlı ateşte hızlıca başkalaşımından ve bambaşka birer lezzete dönüşmesinden ötürü seviyorum. Keza ciğer kavurmayı da aynı şekilde, tencerede saatlerce kavrulurken başkalaşımından ötürü seviyorum. Her iki yemek de ihtiva ettikleri tüm malzemelerin toplamından çok daha fazlasına evriliyor. Her ikisi de yedikten sonra kafanızı karıştıracak kadar lezzetli yemekler.

İstanbul’da Gaziantep lezzetlerinin izini sürmeye başlarsanız katmeri, beyranı, baklavayı, lahmacunu, kebabı bolca bulabilirsiniz ama ciğer kavurma yapan yeri bulmanız zordur. 

Saatlerce çeşitli baharatlarla kavrulan ciğer adeta krema haline gelerek başkalaşım geçirir. Hiç ciğer yemeyen bir insan ciğer kavurma yerse aşık olabilir. Hatta yedikten sonra “Bu ciğer değil bence!” diyerek ısrar da edebilir. Tavsiyem; ciğer sevmeyen bir arkadaşınız ciğer denemek isterse ona ilk olarak ciğer kavurma yedirin. 

Bu hafta size İstanbul’da Gaziantep usulü ciğer kavurma yapan yerleri derlemek istedim. Zaten benim bildiğim bir elin parmaklarının sayısını geçmiyorlar. İstanbul’da bu saydıklarım dışında yapan yerler varsa, bana da iletebilirseniz çok sevinirim.

İşte İstanbul’da bildiğim ciğer kavurmacılar…

HAYRİ USTA, BEYOĞLU

Öğrenci dostu Hayri Usta’nın tırnaklı pideler içerisine çektiği kebaplarından bugüne kadar yemediyseniz ne yapıp edip yolunuzu düşürün ve kebaplarının tadına bakın. Hayri Usta’da ciddi bir yeme-içme sirkülasyonu ve tarih var. 

20 yıl evvel üniversite çıkışı arkadaşlarımla karnımı doyurmak için sıkça uğradığım Hayri Usta’nın ciğer kavurması tam da Gaziantep’te yapılanlara benziyor. İster tırnaklı pide ister lavaş arasında, artık nasıl uygun görürseniz; tercih sizin. 

Ben ince lavaşta ciğer kavurma yemeyi daha çok seviyorum. Ancak açlık durumunuza göre tırnaklı pide de pek doyurucu olabilir tabii. 

Hayri Usta İstiklal Caddesi’nde Çukurluçeşme Sokağı’nın hemen köşesinde. Yıllardır hep aynı yerde. Unutmadan ekleyeyim; çiğ köftesini de etli yapıyor. Etli çiğ köfte de her yerde bulamazsınız.

AYNEN DÜRÜM, KAPALIÇARŞI

Kapalıçarşı’da Muhafazacılar Sokağı köşesinde açık nevale tezgahı ile kendine has bir kebapçı/dürümcü Aynen Dürüm. Hemen nevale tezgahının başında da bir Gaziantep ciğer kavurma standı var. 

Ciğer kavurma dürümü en son geçtiğimiz yıl uğradığımda 7,5 TL idi. Hem kebapları lezzetli, hem de ciğer kavurması. Ciğer kavurmayı Wok bir tavada açıkta yapıyorlar. Dükkanın önündeki nevale tezgahı da Uzakdoğu’daki yemek masalarını andırıyor. Kızarmış biberler, turşular, sumaklı soğanlar, maydanozlar eşliğinde ciğer kavurmanızı afiyetle midenize indirebilirsiniz. 

Youtube’da “1 Günde Kapalıçarşı’yı Nasıl Yedim?” diye aratırsanız, burada benim 2019 yılında çektiğim Kapalıçarşı lezzet durakları serisi içerisinde de Aynen Dürüm bölümünü izleyebilirsiniz.

BAĞDAT OCAKBAŞI CEZAYİR’İN YERİ, GÜNGÖREN

İşte size bir ciğer kavurmacı daha. Benim bildiğim bundan da başka yok zaten. Güngören Köy İçi bilenler için gastronomi anlamda adeta bir cennet. Bağdat Ocakbaşı Cezayir’in Yeri de buradaki lezzet mabedlerinden biri. 

Ciğer kavurma yıllardır menüsünde ve İstanbul’da en iddialı ciğer kavurma yapan mekanlardan bir diğeri. Ayrıca bölgedeki en yoğun restoran.

Pandemide restoranlarda oturmak yasak olsa da ciğer kavurma gel-al ve paket servis için çok uygun bir ürün. Yanına da soğuk bir ayran.

Oh mis.

Afiyet olsun.

Salih Seçkin Sevinç

*Bu yazının orijinali ilk olarak 07.02.2021 tarihinde Odatv’de yayınlanmıştır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı salih-seckin-sevinc-2-560x268-1-1-2.jpg

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “İstanbul’da Ciğer Kavurma Yiyebileceğiniz Mekanlar

  • Okan

    Bağdat ocakbaşı ciğer kavurmanın en iyisi taa lise yıllarında (1999)dan beri değişmeyen lezzetimiz

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir