GURME NOTLARI

Kapalıçarşı’da Ciğer Kavurma Nerede Yenir? Aynen Dürüm, Kapalıçarşı, Fatih, İstanbul

Kapalıçarşı ve çevresi bir dürüm ve dürümcüler cenneti. Şanlurfalı, Gaziantepli abilerin işlettiği bu mekanlar salaş, hijyen karşıtı, bol ızgara biberli, bol nevaleli ama işlerini hakkıyla yapan yerler. Bunlardan biri de yakın zaman keşfimiz olan Aynen Dürüm. 

Açıkhava dolar borsacılarının hemen yanında… Normal dükkan dışında yol üstünde bir tezgahları daha var. O tezgahta direk wok tavada ciğer kavurma pişiriyorlar. İşte bizim de dikkatimizi ilk bu tezgah çekiyor zaten. Üzerinde de “Ciğer Kavurma Dürüm” 7,5 lira yazıyor. Tıpkı şarkıdaki gibi. Yalnız şarkıda fasulya 7,5 lira, burada ciğer kavurma… Beynimizde istemsizce bir matematik yapıp “Vay be! O fasulya fiyatına bu ciğeri yeriz o halde!” diyoruz. Ciğer tezgahının hemen yanında da bir açık büfe nevale masası, başına oturan insanlar tarafından adeta yağmalanıyor. Ama işte güzel olan da bu!

Yağmalamak! Evet yağmalamak! İnsanoğlu avlandığını hissettiği sürece daha çok tatmin oluyor çünkü. Evrim böyle bir şey işte. Üstünden kolayca atamıyorsun. Dile kolay on binlerce yıl avlanan insan şunun şurasında toplasan 5000-6000 yıldır tarım yapıyor, o fasulyadan ekiyor biçiyor. Yerleşik yaşıyor.

Yine konu başka yere evrildi… Neyse gelelim tekrar Aynen Dürüm’e!

Dürümün ne olursa olsun, esas nevalen bol olsun! Halkımız için bir şölen masası adeta. Gözlere bayram yeri, midelere şifa… O nevalelerin olduğu masaya oturmak ve öğünlük şifalarını bulmak için insanlar güruh halinde sıra bekliyor. Aynen Dürüm’ü ilk kez görenler sağa sola şaşkın bakışlar atıyor.

Turistler ve popüler kültür bağımlısı insanlar “Şahin Usta” da avroya endeksli kıyma dönere teşne olurken, bu insanlar “Ne oluyor burada?” ya da “What’s happening here dude?” modundalar.

Bak yine konu başka yere evrildi. Uyaran da yok! Neyse gelelim bir kez daha bizim ciğerciye.

Ayran istersen açık halde, ciğer dürüm istersen ultra başarılı bir lavaşa sarılı halde elinize veriveriyorlar. Bir şeffaf naylon, üstüne turşu, biber, maydanoz döşüyorlar. Yetmezse sen kendin önündeki tezgahtan takviyeliyorsun. Biraz Japonya’daki sokak arası ramen barlarını da andırıyor hani. “Hadi ye ve git artık! Allah’tan belanı mı arıyorsun!” diye kendi kendimize düşünüyoruz o esnada. Hemen ciğer kavurma dürüme girişiyoruz tabii. O esnada kafamızı kaldırıp etrafta yemek yiyen insanlara bakıyoruz, kimse bizim gibi başkalarına bakmıyor. Herkes önündeki yemekle ilgileniyor. Aferin doğrusunu onlar yapıyor! Masadaki nevaleleri nasıl daha çok yağmalarım diye düşünüyorlar herhalde. 

Şimdi… Sayıları son günlerde artmakta olan ciğer kavurma uzmanları buradaki ciğer kavurmaya bahane bulabilirler; lakin ortam, ambiyans ve lezzetten alacağınız tatmine kimse dil uzatamaz. Her Gaziantepli buradakinden daha iyi ciğer kavurma yaptığını iddia edebilir ama herkes Kapalıçarşı’da lokanta açamaz. 

O yüzden keşfimiz hayırlı olsun! Şimdi biz camiada burayı ilk tavsiye edeniz ya; yıllar sonra birileri gelip de bize burayı tavsiye ettiği zaman artık şaşırmayacağız. Çünkü tekamül böyle bir şey. Bir yerde kat ettiğin mesafeyi de böyle anlıyorsun işte. 

Çok şükür.

Ey Aynen Dürüm! Seni tebrik ediyorum. Kendi fikirleri olmayıp da, minicik kelime dağarcıkları ile sadece “Aynen!” diyebilen ve bunu sürekli “Aynen, aynen, aynen!” diye tekrarlayan gençlerimize ironi olsun diye bu ismi lokantana koymandan ötürü seni gönülden tebrik ediyorum.

Neticede günümüzün en çok kullanılan kelimesi. “Aynen!”

Valla bravo!

Şimdi olayı açıklığa kavuşturmak için şöyle bir örnek verelim;

Salih abi: “Aynen Dürüm’de ciğer kavurma dürüm çok iyi gençler!”

Aynenci genç No:1: “Aynen.”

Aynenci genç No:2: “Ayneennn!”

Aynenci genç No:3: “Aynen.”

Aynenci genç No:4: “Aynen.”

Bu gençlerin kim olduğunu biliyorsunuz… Onlara düşünmeyi öğretin!

Vesselam.

Aynen Dürüm
Beyazıt, Muhafazacılar Sk. No:33, 34126 Fatih/İstanbul
(0212) 527 47 28

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Kapalıçarşı’da Ciğer Kavurma Nerede Yenir? Aynen Dürüm, Kapalıçarşı, Fatih, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir