DondurmaKartal

Atalar’da Dondurma Nerede Yenir? Serez Dondurmacısı, Rahmanlar, Kartal, İstanbul

Malum yaz geldi ve biz uzun zamandır “doğru” dondurmanın peşindeyiz. Dondurma piyasasını biraz araştırdınız mı korkunç bilgilerle karşılaşabiliyor ve en “Adam!” dediğiniz dondurmacının bile ne gibi hilelere başvurduğunu görüp şaşırıyorsunuz.

Hal böyle olunca biz de Türkiye’deki dondurma üretimine dikkat kesildik. Nisan ayından beri sorup soruşturduk ve ilk olarak Türkiye’nin Doğal ve Katkısız Dondurma Yapan Gurme Dondurmacıları listesini Mynet Yemek’de duyurduk. Bazı arkadaşlarımız bize sürekli yedikleri meşhur dondurmacıların neden bu listede olmadıklarını sordular. Biz de doğal ve katkısız şartına riayet etmediklerini söyledik. Onlar da şaşırdılar. Maalesef durum bu ama.

Lakin “Doğru Dondurma” diyince artık bizim aklımıza Serez Dondurmacısı geliyor sevgili dostlar.

Bir gurme turumuzda tanıştığımız Serdar Kemahlı‘nın aslında bir dondurma üreticisi olduğunu duyunca Atalar Kartal’daki dondurma dükkanını ziyaret etmeye karar verdik. Serdar bey o kadar mütevazi biri ki hem bir birey olarak hem de sektör tarafından örnek alınması gerekiyor. Uzun yıllar gıda sektöründe çalışmış tam bir İstanbul beyefendisi. Gerçek bir araştırmacı, iş geliştirmeci, yılmaz bir dondurma sever. “Doğru Dondurma” yı bulmak için yola koyulmuş ve bunu şüphesiz başarmış bir insan. Zaten onu görüp tanıyınca dondurmasını da gözü kapalı yiyorsunuz. Net!

İstanbul'da Dondurma Nerede Yenir? Serez Dondurmacısı, Kartal

Geçtiğimiz yıl Vedat Milor’un da Serez Dondurmacısı‘na uğraması bizi ziyaretimizle ilgili iyice bir şevklendirdi. (Biz “Doğru Dondurma” o ise programında”Düzgün Dondurma” lafzını kullanmış.) Gittiğimizde de durumun gerçekten öyle olduğunu gördük. Bu dondurma katkı maddesiz, yapışmaz, kristalleşmez; üzerine ilim edilmiş adam gibi dondurma.

Gider gitmez mevsimine göre olan tüm çeşitlerinden denedik. Dondurmalarından Antep Fıstıklı, Cevizli, Madagaskar Vanilya (Bu arada Madagaskar Vanilya başlıbaşına çok güzel bir şey) ve Duble Kaymak direk favorilerimiz arasına girdi. Sorbelerinden ise Bodrum Mandalina, Limon ve Çilek hafızamıza kazındı. Genelde dondurmada şeker oranının abartıldığına ya da her dondurmada farklı olduğuna inananlardanız ama Serez Dondurmacısı’nda böyle bir durum asla söz konusu değil. Serdar bey dersine o kadar iyi çalışmış ki meyvelerin doğal şeker oranlarını ezbere biliyor. Böylece dondurmalarında standart şeker miktarını da her seferinde yakalıyor. Sonuç: Harika!

Kullandığı ürünler ise yerine ve mevsimine göre farklı çiftliklerden geliyor; bunlardan bir tanesi de Ormanevi Kolektif. Bize göre Ormanevi Kolektif’in yaptığı da “Doğru Tarım”. Hal böyle olunca dondurmalar da doğru oluyor.  Organik, ekolojik, sürdürülebilir, yeşilci gibi bugünün kapitalist pazarlama jargonunun yemi olmuş tüm kelimeleri reddediyoruz ve doğruluğun ve adam olmanın üzerine vurgu yapıyoruz.

Bir şeyin doğrusunu yapmanın çok zor olduğu şu günlerde işlerini doğru yapan, hakkını veren insanlara selam durmak herhalde bizim de yapacağımız en “Doğru” şey!

Serez Dondurmacısı’nın Atalar ve Maltepe şubelerine yolunuzu düşürün ve eşinize, dostunuza, çoluğunuza çocuğunuza “doğru dondurma” yedirin! Serdar beye de denk gelirseniz bizden selam edin.

Vesselam.

İstanbul'da Dondurma Nerede Yenir?

Serez Dondurmacısı Atalar Şubesi
Kordonboyu Mahallesi, Akdeniz Caddesi, No 4/A, Kartal, İstanbul
Tel: 0216 3999696

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Atalar’da Dondurma Nerede Yenir? Serez Dondurmacısı, Rahmanlar, Kartal, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir