En İyiler

İstanbul’un En İyi 7 Pilavcısı – 2018

İstanbul’un En İyi 7 Pilavcısı – 2018

Türk sofralarının vazgeçilmez lezzeti pilav! Suyunu çok koyarsınız lapa olur, az su ile çiğ olur. Pirinci ne kadar suda beklettiniz? Bulyon mu tavuk suyu mu kullandınız? Yani anlayacağınız pilav basit gibi gözüken ama bire bir ayarı tutmaz ise hayal kırıklığı yaratabilecek bir yemek. Haliyle de bunun hakkını, annelerimizden sonra, veren mekanlar zor bulunuyor. Özellikle İstanbul’da otobüs beklediğiniz durakta, her gün geçtiğiniz caddede, iş yerinizin hemen dibinde mutlaka bir pilavcı vardır. Gel gelelim hepsi birbirinden farklıdır.

Ciğerli, salatalı, tavuklu, nohutlu, etli… Bir çok seçeneği vardır pilav yemenin. Kimi zaman kuru fasulyenin yanına alırsınız, kimi zaman da üstüne koyarsanız. Üzerine konulan malzeme ancak pilav lezzetli ise bir damak şölenine dönüşür. Türk mutfağında hakimiyet oluşturmuş; kimi zaman tek başına dev kadro olan, kimi zaman da yardımcı oyuncu olarak oyunu yücelten pilavın en iyileri bakalım İstanbul’da nerelerde yenir?

1- Baruthane Pilavcısı, Şişli

Yeni keşfimiz olan Baruthane Pilavcısı, pilavın hakkını verenlerden. Kendileri sadece tavuk-pilav ile kalmayarak Anadolu’nun büyük lezzeti bulgur pilavı- kavurma ikilisini de sizlere sunuyor. Her ne kadar ev yemeklerinde gözümüz kalsa da pilav konusunda oldukça başarılılar. Bunun sebebini kendisi,hakiki tavuk suyu olarak belirtiyor. Tavuk suyu gelsin, bulyonlar yok olsun! Evlere servisi de olduğunu unutmayalım.

Adres: Feriköy Mahallesi, 51, 34377 Şişli/İstanbul – Telefon: (0212) 296 01 02

2- Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı, Beyoğlu

Kalkanoğlu Pilav’ın tarihi 1856’ya kadar dayanıyor. O dönemde padişahın pilavcıbaşısı Süleyman Ağa, Trabzon’a yerleşip kendi dükkanında pilav satmaya başlıyor ve bugünlere geliniyor. Kalkanoğlu Pilav’ın lezzetinin sırrı malzemesinde saklı. Pilav yapımında kemik suyu kullanılıyor. Kemik ve kemik iliği 24 saat buyunca büyük bir kazanda kaynatıldıktan sonra elde edilen su pilavda kullanılıyor. Ayrıca özel pirinç kullanılıyor. Kalkanoğlu’nda pilav hala ilk günkü gibi kilo ile satılıyor.

Adres: Kuloğlu Mh., Ayhan Işık Sk. 16/A, 34435 Beyoğlu/İstanbul – Telefon: (0212) 243 02 61

3- Meşhur Tahtakale Pilavcısı, Fatih

Eminönü’nde Tahtakale civarında iseniz şüphesiz uğramanız gereken bir nokta burası. Kendileri çok eskilerden el arabasında satıyorlarmış bu nefis pilavı, kuyruk bitmiyormuş. Bunun üzerine küçük bir dükkana geçmişler. Pilavları lezzetli, tane tane ve hafif.

Adres: Tahtakale Mahallesi, Sabuncu Hanı Sk. No:52, 34116 Fatih/İstanbul – Telefon: (0212) 519 87 10

4- Meşhur Unkapanı Pilavcısı, Fatih

Buranın adını duymayan yoktur, adı üstünde meşhur. Her ne kadar çoğu yerde bu adı görseniz de kendilerinin başka şubesi olmadığını belirtelim. Aynı zamanda gitmek istiyorsanız, kalabalığı da göze almalısınız. Gece 3’te bile kalabalık görmek mümkün. Pilavınızı yedikten sonra dilerseniz yürüyerek Vefa Bozacısı’nda bir boza içebilirsiniz.

Adres: Mollahüsrev Mahallesi, Revani Çelebi Sk. İ.M.Ç D:Blok 1 1401, 34134 Fatih/İstanbul – Telefon: (0212) 522 91 55
5- Pilavcıoğlu, Kadıköy

Kadıköy’deki pilavcıların arasından büyük ara farkla yükselen bu mekan yıllardır Kadıköy halkının göz bebeği. Kendileri aynı zamanda ev yemekleri de yapıyor. En büyük farkları ise Türkistan pilavları. Körili tavuklu pilavları, pilav üstü çin usulü gibi değişik lezzetleri de cabası. Aradığınız her çeşit pilavı bulabilirsiniz burada. Yanına da açık ayranlarını denemeyi unutmayın. Üstelik fiyatları da oldukça makul.

Adres: Caferağa Mahallesi, Sakız Gülü Sk. 17/4, 34710 Kadıköy/İstanbul – Telefon: (0216) 414 27 34

6- Pilavcı Kardeşler, Fatih

Kendileri pek bilinmese de Fatih merkezde yiyebileceğiniz en iyi pilavlardan. Müdavimi de çok. İsim değil lezzet vaat ediyor bu mekan. Ayrıca ayranlarında doğallıktan dolayı hafif ekşi bir lezzet var. Şiddetle tavsiye ediyoruz.

Adres: Akşemseddin Mh., Halıcılar Cad. 86/A, 34091 Fatih/İstanbul – Telefon: (0212) 521 80 30

7- Valide Sultan Pilavcısı, Maltepe

Daha önce burada küçük bir buluşma gerçekleştirmiştik. Kendileri 1985’den beri pilav işindeler. Anadolu Yakası’nda oturanlar için hadi kalk gidiyoruz demelik bir yer. Kendileri kahverengi ticari bir araç içinde pilavlarını satıyorlar. Hem lezzetli, hem samimi. Daha ne olsun?

Adres: Altay Çeşme Mahallesi, Çam Sokak Maltepe, İstanbul (ITO Anadolu Yakası Temsilciği önü) – Telefon:  0506 025 94 41

Şimdiden afiyet olsun! 

Bu yazıda bazı görseller Foursquare sitesinden alınmıştır.
One thought on “İstanbul’un En İyi 7 Pilavcısı – 2018

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir