PilavŞişli

Kurtuluş’ta En İyi Pilav Nerede Yenir? Baruthane Pilavcısı, Kurtuluş, Şişli

Kaytan Bıyıklı Pilavcı Nedim

Bıyıklı Nedim. Sivaslı. Baruthane Pilavcısı. Pangaaltı çocuğu. Barut v.s. imgelemlerini de üstüne alarak yanları uzaya bakan pala bıyığı ile pilav dükkanına kabadayı bir dükkan havası veriyor gibi dursa da aslında Nedim dünya tatlısı bir adam.

Hatta bıdık. Vallahi bak! Bıyıklarını kesersen içinden bir bıdık çıkar. Hani mahallenin bıdıkları olur ya, yanağından makas alırsın… Nedim de aynen böyle biri. Epeyce de muzır. “Kutsal” diye adlandırdığı bıyığına da takık.

Bilen bilir, Sivas’ı ve yeme içme kültürünü ilk kaleme alanlardan olduk, şükür. Nedim’in de Sivaslı olduğunu duyunca yaptığı yemeklerin lezzetine dair ön yargılarımız hemencecik kalkıverdi.

Ön yargıları kırılan insanın feraseti yüksek olur. Lakin bize de öyle oldu. Algılarımız açıldı. Bu özütle Nedim’e hasbihal olduğumuzda o da bize tüm mutfak hünerlerini bir bir açtı.

Pilavı zaten lokantasının baş tacı. Gerçek tavuk suyu koyduğu için epey lezzetli. Kaşıklıyorsun kaşıklıyorsun tadına doyum olmuyor. Bulyon yok. Margarin yok. Lezzet artırıcı yok. Baldo pirinç kullanıyor.

Ha pilav tamam ama bizi en çok bir Sivas deyişi olan “Kelle Kırdırmak” ve bunun Baruthane Pilavcısı’ndaki versiyonu olan “kelle çorbası” etkiledi. Al, şifa diye iç! Tabakta fotoğrafını çek tuvale bas ve feyz almak için duvara as. O derece başarılı!

Turşular

Bir de Nedim’in anneciğinin yaptığı turşular var. Turşular, ah o turşular… Dilleri olsa da konuşsalar. Fabılların kralı olur. Tuzla fermante olmuş probiyotiklerin efendisi gibi bir şey. Karnabahardan bile turşu yapmış teyzeceğim; elleri dert görmesin. Çok lezzetli. Tuzu da geniz yakmayan cinsten. Şifa niyetine tabak dolusu yedik valla.

Ayrıca Arnavut Ciğeri yapmış Nedim. Böyle sinirsiz. Yumuşacık. Soğanlı ve kızarmış küp patatesli. Mis, mis. Pilavı kaşıklamayı boşverdik ona daldık.

Sonra bir de et kavurma yapmış bıdık Nedim. Ne yaptın sen Nedim? Öyle kavurma yapılır mı? Tek mide, tek çıkış. Hangi birini yiyeceğiz? Hangisini hakkıyla öğüteceğiz? Hangi nefaseti tavuk sulu pilavına katık edeceğiz?

Sonra Nedim “Abi bak bu lahana sarmalar da annemin, ne olur onların da tadına bak!” diyip bıyığını burarak sırıttı.

“Haydaa! Nedim bak, şansını zorlama. Oğlum, hani sen pilavcıydın?”

“Abi pilavcıyım. Olayım pilav. İster tavuk butundan, ister göğüsten tavuk suyunda nohutlu/tavuklu pilav veriyorum. Diğer yemeklerim ise bonus. Bunları da yemeyi seviyorum diye zaman içinde yapmaya başladık işte.”

Anladınız işte. Diyaloglarımız böyle…

Tavuk çorbası, iri taneli işkembe çorbası, patlıcanı, kızartması hepsi ayrı güzel. Bir de bulgur pilavı var ki; yeriniz varsa onu da kesinlikle denemelisiniz.

Bıyığının kerameti yaptığı yemeklerin lezzetine de yansımış Nedim’in. O kutsal bıyığın sebeb-i hikmeti ise dedesinden gelme. Sivas’ın erenlerinden olan rahmetli dedesinin de böyle bir bıyığı olduğu için kaytanı miras edinmiş Nedim. Dedesinden miras olduğu için de “kutsal bıyık” demiş ismine.

Şişli'de Kelle Çorbası Nerede İçilir? Baruthane Pilavcısı

Vaziyet böyle.

Baruthane Pilavcısı‘na giderseniz, bizim için önce bir az kelle çorbası için sonra kavurmalı ve kavurma suyundan takviyeli leziz pilavından yiyin. Varsa da turşularının tadına bakın.

En sonunda bıdık Nedim size kutsal bıyığı takacak, buna da hazır olun.

Afiyet olsun.

Vesselam.

Not: Baruthane pilavcısı çevre semtlere kapıya teslim sipariş gönderiyor. Bir telefonunuz yeter!

Baruthane Pilavcısı
Feriköy Mahallesi, 51, 34377 Şişli/İstanbul
Tel: (0212) 296 01 02

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Kurtuluş’ta En İyi Pilav Nerede Yenir? Baruthane Pilavcısı, Kurtuluş, Şişli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir