En İyilerLİSTELER

İstanbul Avrupa Yakası En İyi Alkollü Ocakbaşı Mekanları

İstanbul Avrupa Yakasının En İyi ve En Çok Tercih Edilen 14 Alkollü Ocakbaşı

2018 yılındaki listemizden sonra İstanbul Avrupa yakasının en iyi ocakbaşı mekanlarının (üstelik alkollü) listesini en harbi şekilde yapmanın zamanı gelmişti. Her zaman deriz. Ocakbaşı kültürü bize güneydoğu mutfağımızdan bir miras. Ayrıca ocakbaşı kültürü tiyatral bir aktivite aslında. Ustanın sahnede olduğu, izleyicinin de hem onu izlediği hem de karnını doyurduğu lezzetlerin hazırlık süreçlerine de dahil olduğunuz bir aktivite.

Ocağın başındaki ustayı kebapları şişleri çevirirken izlemek, önünüze çekilen şişlere yükselmek ve yanında da rakıdan yudumlarınızı almak ve hatta peynire, mezeye iki çatal atmak… Ama en önemlisi ocakbaşlarında dostlarla yapılan sohbet. Zira Ocakbaşının keyfi, kömür ocağın başında, hafif dumanlı ortamda içilen bazen iki kadeh rakı, içmeyene belki bol köpüklü bir bardak ayran ve yanındaki kebap kadar, dostlarla yapılan sohbettir.

O halde buyrun İstanbul’un sizler için derlediğimiz en güncel ve en iyi alkollü ocakbaşı mekanlarına… Birçoğu Şişli ve Beyoğlu hattında mesken tutsa da, boğaz hattında da oldukça başarılı isimler ve mekanlar var.

1.Adana Ocakbaşı Kurtuluş, Şişli

Sadece Avrupa Yakasının değil İstanbul’un en iyi ocakbaşları arasında gösterilen Şişli Kurtuluş’taki Adana Ocakbaşı birçok ünlüden hatta ünlü gurmemiz Vedat Milor’dan da tam not almış bir mekan. Ocakbaşı kültürünü dibine kadar yaşayabileceğiniz bir restoran. Kömür ateşinde kebaplar, uykuluklar, ciğer şişler ve tavuk kanatları tam kıvamında pişiriliyor ve sulu sulu önünüze servis ediliyor. Adana Ocakbaşı 1978 yılından bu yana hizmet vermeye devam ediyor. Yalnız çok yoğunluk var. Mutlaka rezervasyon ile gidin.

Adres: Bozkurt, No:2, Baysungur Sk, 34375 Şişli/İstanbul
Tel: 02122470143

Fiyat: ₺₺₺

2. Zübeyir Ocakbaşı, Taksim, Beyoğlu

Beyoğlu’nda yılmadan ve yıkılmadan klasik ocakbaşı özelliğini koruyan bir mekan. İki katlı, klasik dekorlu loş bir restoran. Aynı zamanda İstanbul’un en bilinen turistik adreslerinden biri Zübeyir Ocakbaşı. Haklı bir üne sahip. Çöp şişi, ”Tarak”ı ve sebzeli acılı “Urfa” kebabı fenomen. Tüm ekip profesyonel. Rezervasyonsuz gidilmemeli.

Adres: Şehit Muhtar Mahallesi Bekar Sokak No::28, 34435 Beyoğlu/İstanbul
Tel: 02122933951

Fiyat: ₺₺₺

*En yeni lezzet ve mekan keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın!

3. Beyoğlu Ocakbaşı Restaurant

Burası da özellikle Beyoğlu’na teşne insanların çok tercih ettiği klasik ve samimi bir ocakbaşı. Özellikle çöp şiş, tarak ve sıcak patlıcan en öne çıkan ve sevilen lezzetleri arasında. Ayrıca turistlerin de çokça uğradığı bir ocakbaşı.

Adres: Şehit Muhtar, Bekar Sk. No:20, 34435 Beyoğlu/İstanbul
Tel: 02122493030

Fiyat: ₺₺₺

4. Fikret Yılmaz Adana Ocakbaşı

Kişi isimleri ile açılan ocakbaşlarının da arttığı bir dönemde özellikle Fikret Yılmaz, bir ocakbaşı olarak öne çıkıyor. Vedat Milor’un gidip önerdiği bir diğer ocakbaşı da burası. Esentepe Şişli’de yer alan mekanın özellikle Adana kebabı, küşlemesi ve mezeleri çok beğeniliyor. Tatlılardan da irmik tatlısı önce çıkıyor. Fikret Bey masalarla birebir kendisi ilgileniyor. Beyaz masa örtüleri ve ferah oturma alanı ile yeni nesil bir ocakbaşı da diyebiliriz Fikret Yılmaz için. Ayrıca bu mekanda diğer ocakbaşlarından farklı olarak lahmacun da var.

Adres: Esentepe, Salih Tozan Sk. No: 1/A, 34394 Şişli/İstanbul
Tel: 05522177300

Fiyat: ₺₺₺

5. Güler Ocakbaşı, Şişli

Güler Ocakbaşı da mahalle arasında özellikle müdavimlerinin pek severek ve sıklıkla geldiği Şişli Esentepe’deki mekanlardan biri. Özellikle beyaz yakalılar tarafından öğle kaçamağı olarak da tercih ediliyor. Dana şaşlık, fıstıklı kebap ve inciği çok seviliyor. Türk sanat müziği eşliğinde lezzetli kebaplar ve rakı eşliğinde sohbet. Fazlasına gerek yok zaten.

Adres: Esentepe, Keskin Kalem Sok. No:37, 34394 Şişli/İstanbul
Tel: 02122754466

Fiyat: ₺₺₺

6. Kevok Ocakbaşı, Beyoğlu

Beyoğlu Pera’da yer alan ve modern görüntüsü ile şaşırtan Kevok aslında yolun hemen karşısındaki pasajın içindeki Yirmi Bir Ocakbaşı’nın bir uzantısı. Yirmi Bir Ocakbaşı tadilattan ötürü (öyle diyorlar) bir süredir kapalı olduğu için tüm servis burada veriliyor. Mekanın isminden ve “yirmi bir”den de anlayacağınız gibi işletmeciler Diyarbakırlı. Kıyma kebapları değil ama özellikle et şişleri ve yağlı karası çok beğeniliyor.

Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. N:38, 34435 Beyoğlu/İstanbul
Tel: 02128067584

Fiyat: ₺₺₺

7. Fiko Ocakbaşı, Yeniköy

Bedri Usta’nın yanında yetiştirdiği Fiko karşımıza tek kemikli ve tek atımlık tavuk kanatları ve lüks ocakbaşı konseptiyle çıkıyor. Boğaz hattına paralel bir mekan olan Fiko Ocakbaşı aynı zamanda Türkiye’nin yemekten önce, yemek ile yada yemekten sonra kokteyl sunan ilk kebapçısı olarak da biliniyor. Onun yaptığı tek kemikli tavuk kanatlarını Türkiye’de taklit eden çok. Fiko Ocakbaşı’na da rezervasyonsuz gitmeyin.

Adres: Yeniköy, Köybaşı Cd. 80/A, 34464 Sarıyer/İstanbul
Tel: 02122232858

Fiyat: ₺₺₺₺

8. Kapı Karaköy

Kapı Karaköy, kısa sürede epey övgü almış ve ocakbaşı konseptini yeni bir yorumla da olsa çok doğru yansıtabilmiş bir mekan. Hem atmosferi, hem lezzetleri ile sevenlerinden tam not alıyor. Lokumu, pirzolası ve Girit ezmesi çok beğeniliyor. İstanbul’un tarihi yarımadasında burası küçük bir yuva gibi.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi Necatibey Cad, Baş Cerrah Sk. No:4, 34425 Beyoğlu/İstanbul
Tel: 05424312546

Fiyat: ₺₺₺

9. Rakofoli Ocakbaşı, Karaköy

Karaköy’de bu kez boğaz manzaralı bir ocakbaşı arıyorsanız Rakofoli size göre. Mezelerin dışında kebaplardan daha çok karışık ızgara tercih ediliyor. Mekan ayrıca lahmacun ve pide de satıyor.

Adres: Azapkapı, Kürekçiler Sok No:12, 34425 Beyoğlu/İstanbul
Tel: 02122492304

Fiyat: ₺₺₺₺

10. Eski Babel Ocakbaşı, Beyoğlu

Beyoğlu’nun eski ve sempatik cepheli ve yine çok ilgi gösterilen bir diğer ocakbaşısı Eski Babel. Kuruluşu 1875 diyerek bizi şaşırtsalar da mezeleri çok beğeniliyor, Adana kebabı, kaburgası ve çöp şişi çok tercih ediliyor.

Adres: Şehit Muhtar, Süslü Saksı Sk. No:10A, 34435 Beyoğlu/İstanbul
Tel: 02122444071

Fiyat: ₺₺₺

11. Ali Haydar İkinci Bahar Ocakbaşı

İkinci Bahar dizisiyle gönüllere taht kuran Ali Haydar İkinci Bahar’ın Samatya’da yer alan ocakbaşı restoranı bugün de bir fenomen mekan olarak hizmetini sürdürmekte. Kebapları ve mezeleri başarılı. Sadece nostalji yaşamak ve ambiyansı için gideni ve bu yüzden müdavimi olanı da çok.

Adres: Kocamustafapaşa, Gümüş Yüksük Sk. No:4/A, 34028 Fatih/İstanbul
Tel: 02125842162

Fiyat: ₺₺₺

12. Harbi Adana Ocakbaşı, Ortaköy

Ortaköy’de Portakal Yokuşu’nda uzun yıllardır ocakbaşı olarak hizmet veren Harbi Adana Ocakbaşı elbette isminden de anlayacağınız üzere en başta Adana kebabında iddialı. Zırh kıyması Adana kebabı çatalı vurur vurmaz bulgur gibi dağılıyor. Zeytin piyazı ve humusu çok seviliyor. İçli köftesi de mutlaka denenmeli. Bütün bunların yanına her daim aslan sütü.

Adres: Ortaköy, Portakal Ykş. Cd. No:2, 34347 Beşiktaş/İstanbul
Tel: 02123272101

13. 4’ten 4’e Ocakbaşı

İsminin orijinalliğine bakınca ne anlama geldiğini sorabilirsiniz. Çok basit. Öğleden sonra 4’te mekanı açıyorlar ve gece yarısı 4’te kapatıyorlar. Yani nöbetçi ocakbaşı. Beyoğlu’nda son zamanlarda keyifli atmosferi ile çok tercih edilen bir diğer ocakbaşı da burası. Pirzola, lokum ve kanatları çok beğeniliyor. Sekiz çeşit de mezesi ve güzel peyniri var. Daha ne olsun.

Adres: Tomtom, Yeni Çarşı Cd. No:38 Kat:1, 34433 Beyoğlu/İstanbul
Tel: 02122517491

Fiyat: ₺₺₺

14. Emre Mermer Ocakbaşı

Listemize son zamanlarda çok iyi çıkış yapan bir ocakbaşı ile son veriyoruz. Emre Mermer Sarıyer’de son derece başarılı bir iş ortaya koyuyor. Satır kıyması Adana kebabı, ciğeri uykuluğu çok başarılı. Böbrek de bulursanız sakın ola affetmeyin.

Adres: Fatih Sultan Mehmet mahallesi Atatürk caddesi. 6 Armutlu, 34470 Sarıyer/İstanbul
Tel: 02122297857

Sizlerin de seçkisiyle derlediğimiz İstanbul Avrupa Yakası’ndaki En İyi Ocakbaşı mekanları listemizin sonuna geldik. Buraya kadar sabredip bizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Unutmayın ki bu liste sürekli yenilenip, güncelleniyor. Bu yüzden bizlere beğendiğiniz ocakbaşı tavsiyelerinde bulunmaktan çekinmeyin.

Afiyetle kalın.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir