BakırköyMakarnaNE YİYELİMNEREDE YİYELİM

Yeşilköy’de En İyi Parmesan Tekerinde Makarna Nerede Yenir? Pasta de Pasta, Bakırköy, İstanbul

Yalnız öyle herhangi bir peynir tekerinde değil. Dikkatinizi çekerim, hakiki parmigiano reggiano, yani gerçek parmesan tekerinde makarna yapan butik bir aile işletmesinden söz edeceğiz bugün size; Pasta de Pasta. Yeşilköy’de İtalya’daki benzerlerini aratmayacak samimiyet ve şirinlikte bir makarna dükkanı. Türkiye’deki benzerlerinden en büyük farkı işin başındaki sahiplerinin bu işi gerçekten sevdiği için yapmaları.

Ey restoran sahipleri! Ders var, yaklaşın.

İlk motivasyon yaptığın işi sevmek olunca başarı da kaçınılmaz oluyor. Çünkü önce kendi sevdiğin yemeği, kendi yiyeceğin şekilde yapacaksın ki diğer şikemperverler ya da avcı-toplayıcılar bu sinerjiden hareketle restoranınıza doğru çekilmeye başlasın.

Şimdi diyeceksiniz ki diğer makarna yapanlar parmesan tekerinde makarna yapmıyor mu? Yapıyor ama birçoğu gerçek parmesan tekeri kullanmıyor. Piyasada artık daha uygun fiyatlı muadilleri var. Mesela Grana Padano. Parmesan’a benzeyen bir peynirdir. Türkiye’de günümüzün problemi olan “Anomi” parmesan tekeri piyasasına kadar nüfuz etmiş durumda. Hal böyle olunca ‘parmesan tekeri var, parmesan tekeri var‘ demek de bize düşüyor. Ama bir Grana Padano asla parmesan peyniri değildir. Bunu da bu yazıya not düşmüş olalım.

Pasta de Pasta bir aile işletmesi dedik ya bunu mekana girer girmez daha kapıda anlıyorsunuz zaten. Daha önce kurumsal hayatta uzun yıllar emek veren İtalyan tiramisusu gibi çok tatlış bir çift, yurtdışı seyahatleri sonrasında en çok İtalya’yı sevdiklerinde hemfikir oluyorlar. Sonrasında bir gün Yeşilköy’de bir İtalyan Restoranı açmaya karar veriyorlar. İşte Pasta de Pasta böyle ortaya çıkıyor.

Şimdi yeri gelmişken bir yemek kültürü yazarına yakışır şekilde davranıp yeni nesil makarnacılardan da az çok bahsetmek lazım tabii. Peynir tekeri üzerinde döndürülen kullan-at kayık tabaklarda servis edilen fettucine tarzı makarnalar (lezzetli karbonhidrat) son yıllarda herkesin bildiği gibi pek revaçta. Krema ile lezzetine lezzet katan ve pürmüz ile eritilen peynir tekeri içerisinde (görsel şov) rayihasını alan bu İtalyan hamurişi, cep dostu olması sebebiyle de çok tercih edilip, yaygınlaştı. Daha sonra üzerlerine eklenen “topping”ler ile kişiselleştirilip, zenginleştirildi. İşte böylece zamanın ruhunu da yakalamış oldular.

Bu bağlamda “Yeni Nesil Makarnacılar” günümüzde bir trend olarak birçok yere açılmaya devam ediyor. Lakin dediğimiz gibi bu yarışın uzun vadeli belirleyicisi de kullanılan malzemelerin kalitesi ve yeni “topping”leri uyarlama bilgisi olacak.

Örneğin Pasta de Pasta bu “topping” konusunu bir üst seviyeye taşımış duruma. Al dente pişirilen, dişe gelen makarnaların üstüne jumbo karides bile eklemiş mesela. İçlerinden en sevdiğimiz mantarlı ve karamelize soğan toppingli fettucine makarna üzerine ilave konulan toz parmesan da bir başka etkileyici detaydı.

Limonatasını da kendisi üreten Pasta de Pasta’nın bir diğer alamet-i farikası da Garfield’ın bile görünce şapka çıkaracağı lazanyası. Ancak lazanya siparişiniz için bir süre beklemeniz gerekiyor. Taze hazırlanıp fırınlanıyor çünkü. Ama o sıcacık hali ile çıktığında midenize indirmenin yarattığı haz ise paha biçilemez. Bir de mascarpone peyniri ile hazırladıkları kedi dili tiramisuları başarılı.

*En yeni mekan ve lezzet keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın.

Mekan küçük ve az oturma yerine sahip. Bu sebeple kapıda sıra bekleyebilirsiniz.

Pasta de Pasta bizim için üstün makarna ve lazanya demek. Yeşilköy’e gidersek banko mekanımız.

Tüm makarna seven fanilere öneririz.

Afiyetle…

Pasta de Pasta, Yeşilköy
Yeşilköy, İstasyon Cd. 5 A, 34149 Bakırköy/İstanbul
Tel: 05333208828

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir