Badem/Fıstık Ezmesiİzmir

İzmir’de Badem Ezmesi Nerede Yenir? Meşhur Elgani Ezmecizade, İzmir

İzmir Kemeraltı Çarşısı. Öyle eski ki tarihi Büyük İskender’e kadar uzanıyor. İstanbul’un kapalı çarşısı ondan kopyadır o derece. Bu kadar eski ticaret yerleşimlerinin ve esnaflığın hakim olduğu yerde elbette sıkı lezzetlerin olması da şart. Bunlardan biri de Kemeraltı’nda Kuyumcular Çarşısı içerisindeki mütevazi dükkanı ile Elgani Badem Ezmesi.

Sahibi nev-i şahsına münhasır hoş sohbet ve güler yüzlü kişilik Erhan Cem Harmanda. Gidince ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız. Siz bir selam edin ve sohbete başlayın yeter. O size kendi sunumunu unutulmaz gülüşü ile birlikte çok da güzel yapacak.

Biz böyle insanlara “pir” diyoruz. Sayıları o kadar az ki. Ancak “Ülkede bir esnaflık kültürü ve de o esnaflık kültürü ile birlikte hakiki ticaret var.” diyorsak eğer işte bu insanlara çok şey borçluyuz. Toplum olarak çok şey borçluyuz hem de. Kısacası diyeceğimiz o ki; İzmir tatlı anlamında sadece Şambali‘den ibaret değil sevgili dostlar. Burada çok önemli bir usta ile birlikte yaşam bulmuş bir de “Ezmecilik” mesleği var. Biz de geçtiğimiz İzmir ziyaretimizde GurmeNetwork ekibi ile birlikte ziyaret edip ustamıza “Merhaba!” dedik.

[wdi_feed id=”1″]

Erhan Usta, ezmeciliği Burdur’da kayınpederinden öğrenmiş ve daha sonra araştırmalarıyla da geliştirmiş kırk yıllık bir usta. Kuyumcular Çarşısı içerisindeki küçük dükkanında otantik sunumuyla üç çeşit ezme yapıp satıyor. 1. Ceviz Ezme 2. Badem Ezme 3. Antep Fıstık Ezme. Bu kadar! Bizim favorilerimiz badem ezmesi ve Antep fıstık ezmesi. Yine de ezmelerin şahı bilindiği gibi “Badem Ezmesi” olduğu için yazımıza da önce bu güzelliğe referansla başladık.

Erhan Usta’nın ezmelerinin alameti farikasi yumuşak olmaları. Bunun nedeni de bir bağlayıcı olarak ezmelerinin içinde yumurta akı kullanmaması. Bu yüzden ağzınıza attığınız anda ezmeler eriyiveriyor. Şeker oranı anlamında tam kararındalar. Yalnız ceviz ezme, Antep ve badem ezmesine göre biraz daha şekerli. Onun da teknik bir konudan ötürü öyle olması gerektiğini öğrendikten ustamızdan.

Erhan Harmanda, dükkanına gelenlere çok şık kahve takımları ile bir de Türk Kahvesi sunuyor. Öyle sanıyoruz ki Türk Kahvesi’nin en iyi eşlikçisi “Elgani Ezmecizade” badem ezmesi olabilir. Ustamız bademi de, cevizi de, fıstığı da memleketinden ve mevsiminde gidip aldığı için en iyi malzemeden en iyi ezmeyi yiyeceğinize emin olabilirsiniz.

Elgani ne demek diyecek olursanız? “El” ve “Gani” Eli Zengin, yani “eli bol” anlamı karşımıza çıkıyor. Eh bu ismi düşünmek bile bir marifet elbette. Ezmelerin sunumunun yapıldığı, kenarları pirinçten yapılmış camlı otantik vitrinleri ise ayrı bir hikayenin konusu olabilir. Hasılı diyeceğimiz o ki; Erhan Harmanda özel biri ve yaptığı ezmeler de en az kendisi ve İzmir kadar özel.

Birinci sınıf ürünler, gerçek şekerle birleşince ezmeler haliyle ortalama bütçelere biraz pahalı gelebilir ama bu aynı zamanda mesleki hileye de girilmediğinin teminatı. Yani gidin ve günlük üretilen, el yapımı gerçek badem ve fıstık ezmesi ile tanışın sevgili dostlar.

Erhan abimize de bizim selamlarımızı iletin.

Not: Cevizli ezme ile de çay çok iyi gidiyor.

Vesselam.

Meşhur Elgani Ezmecizade
Kemeraltı Camii Karşısı. Kuyumcular Çarşısı. No:13. P/19 Kemeraltı – İzmir
Tel: 0232 4253004

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir