AmerikaBurgerNE YİYELİMNew Jersey

Jersey City’de En İyi Mini Burgerler (Slider) Nerede Yenir? White Mana Diner, New Jersey, USA

İşte size tam Harbiyiyorumluk bir mekan ve evet bir kez daha (üstelik doların 13,5 TL olduğu günlerde) Amerikadayız. Jersey City, New Jersey eyaleti içerisinde bir şehir. Mekanımızın ismi de White Mana Diner. Birader dedi ki; “Ağabey bir yer var. Böyle direkt gördüğünde diyeceksin ki işte burası tam Harbiyiyorumluk bir mekan!

Keza haklı da çıktı. Görür görmez tam da onun cümlelerini tekrarladım. Bazı yerler var artık yılların getirdiği deneyim mi dersiniz, avcı hissiyatı mı dersiniz, ne derseniz deyin; daha görür görmez içeride farklı bir hikaye olduğunu ve lezzetli bir şeyler yiyeceğimizi anlıyoruz. White Mana Diner işte tam da bu yerlerden biri. Dışarıdan bakınca klasik bir Amerikan Diner; üstelik yaşanmışlıkları ve tarihi olduğu da ortada.

Kapıda “Hamburger” yazan bir tabelanın hemen altında 1946’dan bu yana diyor. Epey iddialı. Ayrıca White Mana Diner yazan bir diğer tabelanın altında da “1939 New York Dünya Fuarı’ndan” yazıyor. Yani mekandaki lezzetler ve işin başlangıcı ilk olarak 1939 senesindeki meşhur “Dünya Fuarı”na kadar uzanıyor. Yani anladığınız üzere tarihi bir mekandayız.

Amerikan Diner

White Mana Diner köşe bir lokanta. İçeri girer girmez karşınızda klasik bir Amerikan Diner barı, retro tabureleri ve hemen arka tarafta da ahşap oturma alanları ile buram buram tarih kokuyor. İçeri girer girmez karşınızdaki camekanlı (havalandırması nereye gidiyor bir türlü anlamadığım) bir ızgara. Onun da hemen arkasında Meksikalı bir ustamız burger siparişlerini gözünüzün önünde hazırlıyor. Mekanın alamet-i farikası hüpletmelik “Slider” diye adlandırdıkları mini burgerleri. Fakat ne burgermiş arkadaş! Bambaşka bir olaya şahit olduk resmen. Bir kere köfteler minik ev köfteleri kadar. Sonra size burgerinizi ‘soğanlı mı, soğansız mı istiyorsunuz diye soruyorlar. Soğanlı derseniz, o minik köftenin üzerine küp küp doğranmış çiğden soğanları bırakıp köfte kıyması ile birlikte başlıyorlar ızgara üzerinde ezmeye ve pişirmeye.

Burgerin köftesi 50 gram ya var, ya yok. Yani burada minik ebatta burgerler sipariş edebiliyorsunuz. Hal böyle olunca fiyat da çok makul tabii. İsterseniz sliderınızı (bu minik burgerlere slider deniyor) duble yaptırabileceğiniz gibi, üç köfteli dahi yaptırabilirsiniz. Biz gittiğimizde üç adet duble cheeseburger istedik. Yumuşacık (brioche) olmayan bir ekmek arasında erimiş çedar peyniri eşliğinde hayatımızda yediğimiz en lezzetli, en unutulmaz burger deneyimlerinden birini yaşadık. Yanına da bir tane patates kızartması söyledik.

Nakit Çalışıyorlar

Üç cheeseburger sonrasında fazlası ile doymuştuk bile. Üstelik toplamda 10 USD bile tutmadı. Mekanda servisler kağıt tabaklarda yapılıyor. Bir de cheeseburgerlerin yanına, ortasına bir yere dört beş tane de salatalık turşusu koyuyorlar, o kadar. Bulaşık derdi yok, servis derdi yok. Ellerinizle Allah ne verdiyse dalıyorsunuz.

Şimdi soruyoruz elbette!

Yani başarılı bir burgeri hazırlamak bu kadar kolay iken nasıl oluyor da bizim ülkemizde saçma sapan oryantalist burgerler hazırlayıp bunlar üzerinde kavgalar başlatabiliyoruz, nasıl en iyi hamburgeri biz yaptığımızı idda ediyoruz, bu hamburgerler üzerine ego basıyoruz, aklımız gerçekten hiç almıyor.

White Mana Burger kredi kartı kabul etmiyor ve nakit çalışıyor. Amerika’da nakit çalışan her mekan gibi mekanın içerisinde bankadan para çekebilmeniz için ATM mevcut. Mekanın işletme müdürü olduğunu anladığımız ablaya kaç yıldır orada çalıştığını soruyoruz. “35 yıl!” diye cevap veriyor. Mekanın sahibinin kız kardeşiymiş. Her an pompalı tüfeği tezgahın altından çıkarıp sıkacakmış gibi bir hali var ablanın. Pandemi öncesi mekan sabaha kadar açıkmış, o zamanlar karşı bardan çıkan adamlar buraya gelip yemek yerlermiş. Haliyle abla da sert bir mizaca ulaşmış tabii. Lakin biz bir iki güzel söz ile kendisini güldürmeyi başardık.

Tarih desen var, hikaye desen var, lezzet desen var, fiyat desen uygun, klasik bir Amerikan Diner’ı mı, evet klasik bir Amerikan Diner’ı.

E, ne duruyorsunuz. İmkanınız var ise hiç düşünmeyin. NJ’de yolunuz düşerse White Mana Burger‘de mutlaka bir iki sliderı midenize indirip yolunuza öyle devam edin.

Bize de dua edin.

Afiyet olsun.

Vesselam.

White Mana Diner
470 Tonnele Ave, Jersey City, NJ 07307
Tel: +12019631441

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Jersey City’de En İyi Mini Burgerler (Slider) Nerede Yenir? White Mana Diner, New Jersey, USA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir