GURME NOTLARIOdaTV Yazıları

Amerika Günlükleri 1- Yediğim En İyi Taco

Kardeşimin New Jersey Paramus’ta ANVE isimli yeni mutfak/banyo teşhir mağazalarının açılışı için Amerika’ya geldim. 

Şimdi kardeşin kim diyeceksiniz? Kendisi iç mimar. İsmi Çağatay Sevinç. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu. Türkiye’de çeşitli iş tecrübelerinden sonra Amerika’ya geliyor ve banyo dolapları konusunda New Jersey Seacacus’da toptan ve perakende hizmet veren bir firmada çalışmaya başlıyor. 6 yıldır Amerika’da… Bu New Jersey Paramus’daki mağaza için patronu Volkan Ağbaş ile iki yıl canla başla uğraştılar. Pandemi süresince patronu Volkan Bey ile herkes kemerleri sıkıp frene basarken, kelimenin tam anlamıyla krizi fırsata çevirmenin ne demek olduğunu, büyük bir girişimcilik örneği ile gösterdiler. ANVE mutfak ve banyo mimarisi konusunda çağdaş ve üst seviye çözümler sunuyor. Yeni mağaza hayırlı, uğurlu bol kazançlı olsun.

Volkan Ağbaş’ı, Çağatay Sevinç’i, Kunter Mandal’ı ve tüm diğer ekip arkadaşlarını başarılarından ötürü bir kez daha kutluyorum. Büyük gurur duydum.

Gelelim açılışa…

EN ÇOK KEYİF ALDIĞIM KİŞİ…

Şef Daniel Mowles. Pandemi öncesi New York 5. Cadde’deki Andaz Otel’in Executive şefliğini yapıyordu. Pandemi ile birlikte görevinden ayrılmış. Daha önceki Amerika ziyaretlerimde de Daniel’ın mutfağının lezzetlerini tatma fırsatım olmuştu. Hayatımda yemek hazırlamasını izlemekten en çok keyif aldığım kişi Daniel Mowles’dır. Ayrıca inanılmaz zevkle yemek yapar. Onu izlerken sadece acıkmakla kalmaz, sabrın sonunda çok lezzetli bir yemeği midenize indireceğinizi de bilirsiniz.

ANVE’nin açılışında Şef Daniel davetlilere ANVE’nin açık mutfağında adeta şov yaptı. Tencerede kısık ateşte saatlerce pişirdiği et ile ısırınca yağı suyu parmaklarınızdan ve çenenizden akan enfes “Birria Taco”lar hazırladı. Taco bildiğiniz üzere bir Meksika yemeği. Hatta milli yemeği desek daha doğru olur. Meksikalıların ana tahılı mısır olduğu için tacoların lavaşı da mısır ekmeğinden yapılır. Ayrıca biz Türkler tadını biraz garip buluruz ama “Cilantro – Kişniş” bir taconun olmazsa olmazıdır. Daniel’ın yaptığı tacolar bugüne kadar yediğim en doğru ve en lezzetli tacolardı. 

Ayrıca Daniel bir tane de vegan taco hazırlamıştı: Karnabaharlı Taco. İlk başta “Yok artık! Hiç karnabaharlı taco mu olur.” derken misket limon ve çeşitli baharatlarla basit bir karnabahar lezzetinden çok daha üstün bu tacoyu da Daniel’ın yaratıcılığına ve el lezzetine bir kez daha hayran kalarak mideme indirdim. 

Daniel ile bir aksilik olmaz ise ilerleyen günlerde kendisinin Upsate New York’taki göl evinde hazırlayacağı lezzetler için tekrar buluşacağız. 

New York ve New Jersey hattında yeni lezzet keşiflerim ve deneyimlerimle ilerleyen haftalarda karşınızda olacağım.

Amerika seyahatimi gün be gün anlık izlemek etmek isterseniz “Harbiyiyorum” instagram hesabını takip etmeyi unutmayın.

Önümüzdeki hafta görüşmek üzere.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir