CiğerKadıköy

Kadıköy’de Ciğer Şiş Nerede Yenir? – Ciğerci Hulusi – Kadıköy / İstanbul

5 senedir Kadıköy’de olmasına rağmen belki 25 kez gittiğim bir yerdir. Şişte bu tarz ciğeri ilk kez Mersin’de yemiştim. Özel lavaşa çekilen ciğerler masaya gelen beş farklı garnitür ile süsleniyor. Bu garnitürlerden bir tanesi var ki “Satırla Ezme” işte benim favorim o! Üzerinde de nar ekşisi sos… Oy, Oy…

Ciğerci Hulusi, Mersin’de bu işin piri olan Ciğerci Apo’nun yanında yetişmiş, daha sonra pılını pırtını toplayıp önce yurt dışına gitmiş daha sonra İstanbul’a gelip Kadıköy’deki Misbah Muayyeş Sokak’taki halen işletiyor olduğu lokantayı açmış.

Hulusi’nin kardeşi ile konuştuk. Ciğerlerin kuzu ciğeri olduğunu, Mersin’de etin daha ucuz olmasından ötürü orada yemenin daha hesaplı olduğu bilgisini verdi. Onlar eti İstanbul’dan temin ediyorlarmış. Malum Kurban Bayramı dolayısı ile rant sağlamak isteyen hayvan tacirleri yüzünden piyasada son günlerde et azlığına bağlı olarak fiyat artışı baş göstermiş. Bu da tabii ki Ciğerci Hulusi’nin fiyatlarına da yansımış. Ancak menü fiyatını baz alırken dikkat edilmesi gereken sadece ciğer değil, yanındaki garnitürler elbet.

Ciğerci Hulusi - Kadıköy / İstanbul

Yemekten sonra yine Mersin’e ait bir tatlı olan ve Ciğerci Hulusi’nin Mersin’den getirttiği Kerebiç‘i midemize indirdik. Özel bir kaymak ile servis yapılan Kerebiç şekerpareyi andırıyor. Dışı irmik, içi antep fıstığı ile dolu. Kaymağı ise süt, çöven otu kökü ve şekerin kaynatılması ile meydana getirilmiş.

Ciğerci Hulusi’nin yeri ise oldukça basit; Akmar Pasajı’nın yanındaki İSKİ binasından çıkar gibi yapıp hemen sağa dönüyorsunuz. Sahile doğru ilerlerken sağda göreceksiniz.

Gidince bizden de selam söyleyin, bir ikramları olacaktır elbet…

Ciğerci Hulusi
Caferağa Mah. Mühürdar Cad. Misbah Muayyeş Sok. No:6/4  Kadıköy – İstanbul
Tel: 0216 3361123

Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

6 thoughts on “Kadıköy’de Ciğer Şiş Nerede Yenir? – Ciğerci Hulusi – Kadıköy / İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir