Genel YemeklerGURME NOTLARIKadıköyMantı

Kadıköy’de En İyi Mantı Nerede Yenir? Sayla Mantı, Kadıköy

Et ve hamur. En sevdiğimiz ikili. Başka ülkelerde mantı bizimkine kıyasla Guliver’in Devleri Ülkesi gibi kocaman ama bizim ülkemizde mantı dediğin ince işçilik, çok emek ve yürek gerektiriyor. Bu yüzden memlekette doğru mantı yapan ve bunu sürdürülebilir kılan yer çok az. Bunlardan biri de Kadıköy’ün en eski lokantalarından biri; Sayla Mantı. Kuruluş 1969.

Müşteri kitlesi yaşlı. İçerideki yaş ortalaması 60 üstü. Mekan sahipleri sosyal medya falan kullanmıyor, oturmuş kitleleri onlara yetiyor. Hal böyle olunca sosyal medya kullanan gençlerimiz soluğu yeni nesil hamburgercilerde alıyor. Menülerinde mantı ve çibörek var. Yani tam anlamıyla bir mantı lokantası. Tam anlamıyla 1969 ruhu. Tam anlamıyla mantıcı.

El Açması Mantı, Sayla Mantı, 1,5 porsiyon

İkinci kuşak işi çoktan eline almış. Kurucusu Fevzi beyin oğlu Feyyaz işin başında. Mantıları Kayseri mantısı gibi bir kaşığa 40 tane sığacak ebatta değil belki ama etine doygun ve hepsi el açması. Tereyağı ile domates sosu son derece kaliteli malzeme. Sosuyla birlikte mantılar midenize yağ gibi kayıyor. “İşte budur! Harbiden mantı yedim.” dedirtiyor.

Mantı meşakkatli iş. Hele Türklerin açtığı mantı deli işi. Kayseriyi söylemiyoruz bile. Kayserililer mantıların ebadını o kadar küçültmüşler ki kendileri bile gerçek Kayseri mantısı yapmaya üşenir hale gelmişler. Ölmeden önce bir tabak hakiki Kayseri mantısı yerseniz, hepsini yemeyin, bir kısmını öpüp başınızın üstüne koyun.

Şimdi her zaman söyleriz; burada da Sayla Mantı özelinde bir kez daha örnekle yineleyelim. Eğer 1969’dan bu yana bir mekan açık duruyor ve aynı şekilde lezzetleri üretmeye devam ediyorsa bunda bir keramet vardır. Pahalı, ucuz, küçük, büyük, iyi, kötü diyen yüzlerce insana rağmen sürüdürülebilirlik anlamında krizler ülkesi olan Türkiye’de bir mekan elli yıla yakın tek şube olarak ayakta kalmayı başarıyorsa, o mekana şapka çıkarmaktan başka yapacağımız her yaklaşım beyhude. Karavana! Iska ve dahi Zıt Tokai!

Çibörek, Çiğbörek, Sayla Mantı

Sayla Mantı’da porsiyonlar mukavvi. Bir buçuk porsiyon bizi çok açken güzelce doyurdu. Duble yerseniz şişersiniz. Bir porsiyon yerseniz tadına varırsınız.

Gelelim Sayla Mantı’nın bir diğer lezizine… Çibörek. Başka yerlerde yediğiniz çiböreklerle kıyaslamayın. Ebadı o yediklerinizin üç misli, içindeki kıyma da beş misli. Durum böyle olunca da kıyaslar anlamsız kalıyor. 

Harbiyiyorum’u Instagram’da takip etmeyi unutmayın!

Öyleyse ne yapacakmışız? Sahip çıkacakmışız.  Hayat sürekli yerden yere vurma gerilimini kaldırmıyor. Bir gün size de vururlar anlamazsınız bile. 

Yolunuz Kadıköy’e düşerse Sayla’da mantı ve çibörek yemeyi, yemeğinizi yerken de bir lokantanın 1969’dan bu yana aynı menüyle nasıl bu kadar uzun bir süre ayakta kaldığını derin derin düşünmeyi unutmayın.

Pirân’a selam! Harbi yemeye devam.

Esselatü Vesselam.

Sayla Mantı
Caferağa Mahallesi, Nailbey Sk. No:32, 34710 Kadıköy/İstanbul
Tel: (0216) 449 08 42

(Eşsiz lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum YouTube Kanalımızı takip etmeyi unutmayın!)
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Kadıköy’de En İyi Mantı Nerede Yenir? Sayla Mantı, Kadıköy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir