GURME NOTLARIKapanan Restoranlar

(Kapandı) Kadıköy’de En İyi Sigara Böreği Nerede Yenir? Sarsak, Kadıköy

Dikkat. Bu mekan kapanmıştır. Tarihçilere ve araştırmacılara bilgi sunması amacıyla arşivlerimizde saklamaya devam ediyoruz.

Bazen insan kendisine sarmak ister. Sarmak sarmalak hem de… İşte o anlarda düşünürsün, ne sarsam diye. Sonra bırakırsın düşüncelerini sonsuza ve bir de bakmışsın sigara böreği sarıyorsun. Tıpkı Kadıköy’deki Sarsak gibi…

Sarsak küçümencik bir sigara böreği dükkanı. (“Sigara böreği” kelime öbeğine karşı gelenler “Sarma börek” şeklinde okusunlar, bizi de yormasınlar lütfen) Kadıköyümüzün güzide mahallelerinden birinde tek yaptığı yemek, çeşit çeşit sigara böreği. Çünkü sigara böreği yapmanın bir zanaat olması ötesinde bir sanat olduğunu düşünüyorlar. Haklılar da…

Bilirsiniz, biz tek bir konuda uzmanlaşan mekanlara bayılıyoruz. Hal böyle olunca yalnızca sigara böreği üretip satacağım diyen zihniyete de ayrı bir yükseliyoruz. Sarsak’a da aynen böyle yükseldik. Çok yükseldik hatta.

Şimdi efendim biz Kadıköy’ün San Sebastian olacağını her daim söyleriz. Lakin araya yeni din corona falan girince bu cici mekanı ziyaretimiz biraz geç oldu. Yoksa eski normalde çok önünden geçtik ama nasip yeni dünyaya, yeni normaleymiş. Hayırlısı olsun. Bunda da vardır elbet bir hayır. 

Sarsak’da olay şöyle gelişiyor; yıllarca beyaz yakalı olarak çalışan mühendis ve aynı zamanda da müzisyen olan Emre Bey, beyaz yakalılıktan çıkar çıkmaz içeriği sadece sigara böreği olan bir dükkan açmaya niyetleniyor. Konuya da tıpkı bir mühendis hassasiyetinde yaklaşıyor ve evde annelerimizin sardığı sigara böreklerinden iki misli büyüklükte sigara börekleri inşa edip çeşitliyerek satmaya başlıyor.

“Aman canım bu sigara böreği dediğin de nedir ki, alt tarafı peynirli börek işte!” diyebilirsiniz. Biz de size “Heyhat!” diyerek güleriz. Çünkü Sarsak’da ezine peynirli, pastırmalı, kavurmalı, sosisli, ançüezli, mozarella ve muhammaralı sigara böreklerinden tutun da nutellalı ve tahin pekmezli, hatta ve hatta patlıcanlı, ıspanaklı ve avokadolu bile sigara böreği çeşitleri mevcut. 

Yani anladınız siz onu; iş değişik!

Emre Bey’in şöyle fantazileri bile mevcut; ezine peynir ve vişne reçelli sigara böreği ya da meksika fasulyesi ve kişnişli, avokado püreli ve jalapenolu sigara böreği gibi. Anlayacağınız bu liste ve fantaziler uzar gider…

Bu tahin pekmezli olan sigara böreği bizim Kazdağları Yeşilyurt Köyü’nde gördüğümüz “Çetmi Tatlısı” nı andırıyor. Biz orada da yemiş ve çok başarılı bulmuştuk. Tatlı severler için özel ve farklı bir lezzet olarak zaman içerisinde kesinlikle öne çıkacaktır.

Yani hani diyelim ki Kadıköy barlar sokağından çıktın, inanılmaz da tatlı krizin tuttu. Git hemen dört adet tahin pekmezli sigara böreğinden göm.

Sarsak kendini “Türkiye’nin ilk sigara böreği barı” olarak adlandırıyor. 

Kesinlikle öyleler! Hiçbir itirazımız yok.

Ne demiş Kadıköy’lü atalarımız? 

“Let’s make Kadıköy great again!”

Afiyet olsun. 

Sarsak
Adres:
Caferağa, Dr. Esat Işık Cd. No. 24/A, 34710 Kadıköy/İstanbul
Tel: +902169397668

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir