YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Çetmi Tatlısı Nedir?

Küçükkuyu, Yeşilyurt köyüne gittiğiniz zaman mutlaka yemeniz gereken bir tatlı olarak gösterilen Çetmi Tatlısı, köy meydanına vardığınızda etrafta bulunan irili ufaklı bütün kafe ve restoranların hepsinin menüsünde bulunan, sigara böreğine benzer yöresel bir tatlı çeşididir.

Görünüşü sigara böreğine benziyor dedik ya, gerçekten de öyle! Sigara böreğinden tek farkı bunun tatlı olması ve üzerine pudra şekeri serpilerek servis edilmesi.

Son derece basit bir tatlı olan Çetmi’nin ismi de Yeşilyurt Köyü’nün eski isminin Büyük Çetmi olmasından kaynaklanıyor.

Peki Çetmi Tatlısı İçerisinde Ne Var?

Öncelikle kıyılmış ceviz var. Daha sonra tahin sevenlere müjde ki, tahin var. Yalnız bu tahin direk tahin formunda değil ve sade tahin helvası şeklinde… İşte bu yüzden tatlı bir sigara böreği yemiş oluyorsunuz. Ayrıca elbette tüm bu malzemeler yufkaya sarılıyor. Üstelik tıpkı sigara böreği gibi. Böylece tahin yufkanın içerisinde eriyor ve iki parmağınızla sıktığınız zaman içerisinden pörtlüyor.

Ve yine tıpkı sigara böreği gibi yağda kızartılıyor ve öyle sıcak servis ediliyor. Üstüne de pudra şekeri serpiliyor.

İşte kısaca Çetmi Tatlısı bu… Biz de Çanakkale Kazdağları’na gittiğimizde Yeşilyurt Köyü’ne uğradığımızda bu tatlı ile tanıştık ve çok başarılı bulduk. Gerçekten basit ama etkili bir tatlı. Her yöremizin kendine has bu tip yemekleri olması gerçekten ne kadar zengin bir kültür mirası üzerinde yaşadığımızın kanıtı.

Gidip de yiyenlere, tarifini evinde deneyenlere uğurlar, afiyetler olsun.

Yerseniz, deneyimlerinizi bu yazının altındaki yorumlarda bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Tekrar afiyetler…

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Haşhaş Nedir?
Kimyon Nedir?
Tafelspitz Nedir?
Pho Nedir?
Limon Otu (Lemon Grass) Nedir?

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Çetmi Tatlısı Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir