KadıköyKaymaçina

Kadıköy’de Kaymaçina Nerede Yenir? Kibrit Kutusu Cafe, Altıyol, Kadıköy

Kadıköy Sanatçılar Sokağı; sanatçıların sanatlarından şüpheli olsak da cafelerinin şirinliğinden hiçbir şüphemiz yok. Bunlardan biri de çok sevdiğimiz Kibrit Kutusu Cafe. İsmi üzerinde küçücük, minnacık olduğu için kibrit kutusu ismini almış. (Biliyorsunuz artık hacmen büyük mekanlara Kadıköy’de Ayı, Fil v.b. isimler veriliyor.) Mekanın arka planında yıllardır arkadaşımız olan Mustafa Dermanlı var. Ancak o şimdi asker!

Nerede mi? Bozcaada’da…Hayatının en güzel askerliğini yapıyor. Takdir ediyor ve destekliyoruz.

Şimdi efendim; İsa’dan sonra bir gün biz yine külliyet-ül harbi yemek isimli sitemizde “Kaymaçina Nedir?” isimli bir yazı yazmış ve bunu tüm camiamıza sunmuştuk. Mustafa da bize dedi ki “E, abi biz Kaymaçina yapıyoruz!”

Dedik ki “E, o zaman biz de gelip bir deneyelim bakalım!” Lakin söylediğimizi yaptık da. Yedik, içtik; Mustafa ile sohbet ettik. Kibrit kutusuna, felsefesine, Mustafa’nın arkadaşlığına taam eyledik. Ancak eve gelince baktık ki fotoğraflar olmamış. İçimize sinmedi. Hasılı içimizdeki “Kadıköy’de Kaymaçina Nerede Yenir?” yazısı bir türlü bitemedi.

İstanbul'da Kaymaçina Nerede Yenir?

Ama heyhat! Kadıköy’de Kaymaçina yapan bildiğimiz tek yer Kibrit Kutusu Cafe ve kesinlikle Harbi Yiyorum’da yazılması lazım gelen bir yerdi. Üzerinden 1,5 yıl geçti. Yazmak bugüne nasip oldu.

Bu sürede Mustafa bize küstü. Biz bir koşturmacaya girdik. Olaylar gelişti. Mustafa Bozcaada’ya yerleşti. Ahmet Davutoğlu Başbakan oldu. Ahmet Davutoğlu Başbakanlıktan tasfiye edildi. Dolar oynadı. Rejans tekrar açıldı. Ama efendim, çıkmayan milattan ümit kesilmezmiş. Hala İsa’dan sonra yazabilmiş olduğumuz için kendimizi mutlu addediyoruz.

Şimdi efendim “Süt Pidesi” olarak da anılan Kaymaçina, Trileçe’nin aksine gerçekten Balkan tatlısıdır. Creme Brulee ve Krem Karamel‘in dayıoğlu olmakla birlikte kıvamını tutturabilmek adına içinde 6-7 adet yumurta bulunur. Taze mandıra sütü kullanmak elzemdir. Üzerine ise portakal sosu konularak servis edilir.

Bu titreşimi bol mukavvi tatlının en güzel örneğini yemek isterseniz Kibrit Kutusu Cafe sevimli ve sıcak personeliyle her daim doğru adrestir.

Kadıköy’ün bizce en nostaljik sokağına bu mübarek tatlıyı yemeden ölmeyin!

Esselatü Vesselam.

Kibrit Kutusu Cafe, Kadıköy

Kibrit Kutusu Cafe
Osmanağa Mahallesi, Bahariye Caddesi, Ali Suavi Sokak, No 3, Kadıköy, İstanbul
Tel: 0216 4499229

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir